Szinte kötelező lesz az oltás a román egészségügyben

Kötelezővé tennék az uniós digitális Covid-igazolványt a romániai egészségügyi dolgozók számára a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején: az erről szóló törvénytervezetet hétfőn bocsátotta vitára a bukaresti szaktárca.

Azoknak az orvosoknak és nővérnek, akik még nem kértek oltást vagy nem gyógyultak meg a koronavírus-fertőzésből, saját költségükön kell majd rendszeresen teszteltetniük magukat ahhoz, hogy dolgozhassanak. Ellenkező esetben a munkaszerződésüket 30 napra felfüggesztik, azt követően pedig felbontják, ha továbbra sem tesznek eleget a szabályoknak.

„Az első vonalban dolgozó orvosoknak, nővéreknek, mindenkinek, aki a koronavírus ellen küzd, hálával tartozunk. Őket és a betegeket is meg akarjuk védeni attól, hogy a kórházban kapják el a vírust, ezt a célt szolgálja a javaslat.

Az oltás ingyenes és mindenki számára biztosított, de ha valaki nem akar oltakozni, a tesztelést és annak költségét is vállalnia kell” – idézte Cseke Attila megbízott egészségügyi minisztert a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hírlevele.

A törvényjavaslat, amely a parlament két házának döntése után léphet érvénybe, 100 ezer lejig (7,1 millió forint) terjedő büntetést ró ki azokra, akik megszegik ezt a szabályt.

A legnagyobb román egészségügyi szakszervezet hétfőn közleményben tiltakozott a tervezet ellen, olyan tábornokhoz hasonlítva Florin Citu kormányfőt, aki a háború kellős közepén leszereli hadserege felét. A Sanitas szakszervezet azt valószínűsíti, hogy egy ilyen törvény hatályba lépése esetén az egészségügyi alkalmazottak mintegy felének, „akik ragaszkodnak alkotmányos jogaikhoz”, fel fogják bontani a munkaszerződését.

A szakszervezet egy augusztusban közölt felmérése szerint Romániában az állami kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 54 százaléka rendelkezik oltással a koronavírus ellen. Az állami kórházakban dolgozó orvosok valamivel több mint kétharmada vette fel az oltást, az ápolók körében az átoltottság 55 százalékos, míg a kisegítő személyzet kevesebb mint fele igényelte a vakcinát.

Az átoltottság mértéke néhány országban, Románia a sereghajtók között. Forrás: OurWorldInData

A 19,3 millió lakosú Romániában eddig 5 millió 483 ezer ember, a beoltható 12 év feletti lakosság 32,3 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást, a teljes lakosság arányában pedig mindössze 27,86%-os az átoltottság.

Az oltási hajlandóság az utóbbi két hétben kezdett növekedni, miután a bukaresti kormány belföldön is bevezette az uniós védettségi igazolvány – a „zöld útlevél” – használatát, és e nélkül már nem lehet vendéglőbe, színházba, moziba menni vagy népes magánrendezvényeket szervezni azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint 3 ezreléke kapta el a fertőzést.

Szintén az oltási hajlandóság növelését szolgálja az oltáslottó, melyet október 1-től vezetnek be a hatóságok, melynek során heti rendszerességgel pénznyereményeket sorsolnak ki a beoltottak között.

Forrás: MTI / Our World In Data

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »