Rekordévet zárt az USA klímakatasztrófákból

Rekordszámú, a szélsőséges időjárásnak és az éghajlatváltozásnak köszönhető katasztrófa sújtotta az Egyesült Államokat 2020-ban: tűzvészek perzseltek nyugaton, gyors egymásutánban kialakuló hurrikánok pusztítottak keleten és rendkívüli hőség söpört végig az ország szívében.

A Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (Noaa) szerint összesen 22 súlyos katasztrófa sújtotta az Egyesült Államokat tavaly, ami hattal több, mint az előző rekord. Legalább 262 ember meghalt, a kár pedig 95 milliárd dollár – jelentette január elején a szövetségi hivatal.

Ez volt a legtöbb futótüzet regisztráló év a nyugati részen, Kalifornia történelmének hat legnagyobb tüze közül ötöt 2020-ban regisztráltak. Ezek a tüzek több ezer házat pusztítottak el, az égbolt apokaliptikus narancssárgává változott a San Francisco-i öböl környékén. Összesen 10,3 millió hektár földterület égett le, ami egy Marylandnél nagyobb területet jelent (Maryland területe körülbelül akkora, mint Belgiumé), és jóval meghaladja az évszázad átlagát.

https://www.instagram.com/p/CJ_RNFSHGIn/

Továbbá súlyos aszály és kánikula pusztított a nyugati részen, három tornádóval kapcsolatos katasztrófát és egy „derecho”-t jelentettek 2020-ban. Ez utóbbi egy gyorsan mozgó zivatarok által vezérelt esemény, amely áramvezetékeket és házakat rongált meg, illetve letarolta a termést.

A keleti partszakaszon és a Mexikói-öbölben rekordszámú, 12 trópusi vihar ért partot egy év alatt. Ezek közül hét több mint egymilliárd dollár kárt okozott, köztük a Laura és a Sally hurrikánok, amelyek augusztusban és szeptemberben sújtották az Egyesült Államokat. Három hurrikán és két trópusi vihar sújtotta egyedül Louisianát.

A Noaa beszámolt arról is, hogy a tavalyi év volt az ötödik legforróbb év az egész USA-ban. Hurrikánok és tűzvészek mindig is sújtották az Egyesült Államokat, viszont a tudósok szerint a viharok ereje egyre növekszik, az emelkedő hőmérséklet pedig kiszárítja a talajt és a növényzetet, emiatt a tűzvészek egyre nagyobb területet érintenek majd.

„Az idei rekordszámú éghajlatváltozás által súlyosbított időjárási katasztrófa arra enged következtetni, hogy a klímaváltozás hatása már nem enyhe. Remélhetőleg 2021 lesz az az év, amikor az Egyesült Államok és a világ többi országa cselekedni fog a helyzet további romlásának elkerülése végett” – mondta Michael Mann, a Penn State klímatudósa.

  • Kapcsolódó:

Forrás: The Guardian

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »