Sorra szigorítanak a spanyol tartományok

Spanyolországban a koronavírus-járvány miatt sorra be-, illetve kilépési korlátozásokat léptetnek életbe a tartományok; hétfőn újabb három régió, Baszkföld, Aragón és Asztúria döntött az intézkedés bevezetéséről.

Spanyolország 17 tartományából már ötben támasztanak olyan szigorú feltételeket az utazókkal szemben, mint a munkavégzés, az oktatás, az egészségügyi ellátás, a rászorulók gondozása, vagy más igazolt vészhelyzet. Az északkeleti Navarrában és La Riojában a múlt héten lépett életbe az erről szóló döntés. A tilalom Baszkföldön lesz a legszigorúbb, ahol keddtől a tartományon belül sem lehet szabadon közlekedni.

Több tartomány vezetése mérlegel hasonló szigorításokat, Katalóniában például azt fontolgatja az autonóm kormány, hogy a hétvégékre lakhelyelhagyási tilalmat vezet be.

A spanyol központi kormány vasárnap jelentette be, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében szükségállapotot léptet életbe, amely törvényi keretet biztosít az éjszakai kijárási tilalom bevezetéséhez, miután az autonóm tartományok többsége ezt kérvényezte. Általánosságban este 23 órától másnap reggel 6 óráig nem lehet az utcán tartózkodni, de a korlátozás pontos kezdetét és végét a tartományok saját hatáskörben módosíthatják plusz-mínusz egy órával. Így például Madridban éjféltől kezdődik a tilalom, de Katalóniában 22 órától. A Kanári-szigetek kedvező járványügyi helyzetük miatt mentesülnek az intézkedés alól.

Jövő májusig tarthat az újabb spanyol szükségállapot

„A helyzet rossz, a járvány nagyon kedvezőtlenül alakul” – fogalmazott Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója hétfői sajtótájékoztatóján Madridban.

Ismertetése szerint a dél-európai országban a hétvégén több mint ötvenezerrel nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma, ami napi mintegy 17 ezer új esetet jelent átlagosan. Az elmúlt 24 órában 5217 új fertőzöttet igazoltak az elvégzett tesztek.

A járványügyi vezető felhívta a figyelmet, hogy gyorsul a fertőzöttek számának emelkedése, jelenleg százezerből 410-en fertőzöttek. Mint mondta, a 47 milliós országban soha annyi tesztet nem végeztek még, mint jelenleg – százezer lakosonként 2118-at naponta -, és ennek eredményeként a feltárt esetek több mint 45 százaléka tünetmentes. Hozzátette: a legtöbb fertőzött továbbra is a 15 és 29 év közötti korosztályból kerül ki.

A Covid-betegek arányát tekintve a kórházak telítettsége 13,7 százalékos, az intenzív osztályoké pedig 24 százalékos, azonban több olyan tartomány is van, ahol ez utóbbi meghaladja a 40 százalékot, ami egyes intézményekben már a tervezhető ellátások halasztását jelenti – részletezte a szakember, aki egyúttal hangsúlyozta: a halálozási ráta nem éri el az egy százalékot, az elmúlt egy hét folyamán 628 ember hunyt el a fertőzés következtében.

Szavai szerint ha a koronavírus elleni vakcina vizsgálata és engedélyezése zavartalan lesz, jövő tavaszig akkor sem várható a lakosság tömeges beoltása, addig pedig az sem kizárt, hogy az eddiginél még nagyobb fertőzés-hullámmal kell szembenézni. „Mind fáradtak vagyunk, de további erőfeszítéseket kell tennünk” – fogalmazott.

Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a járvány kezdete óta Spanyolországban eddig 1 millió 98 ezer fertőzöttet és több mint 35 ezer elhunytat regisztráltak.

Forrás: MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »