Továbbra is hatalmas tömeg tüntet Hongkongban

Ismét ezrek vonultak utcára Hongkongban, és megbénították a forgalmat a törvényhozó testület épülete körül, hogy kifejezzék tiltakozásukat a kormányzat által jelenleg tárgyalt kiadatási törvénytervezet ellen – írta a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap szerdán. A demonstrálók a kedd éjszakát a kormányzati épület körüli utcákon töltötték.

A vasárnapi tömegtüntetéssel ellentétben, amely több helyen erőszakossá vált, a mostani demonstráció békésen zajlott, bár több résztvevő maszkkal és védőszemüveggel érkezett a helyszínre, miközben a rendőrök rohamfelszerelésben várakoztak – írta az SCMP.

A hongkongi rendőrség a Facebookon tett közzé bejegyzést, amelyben felszólította a tüntetőket: távozzanak a helyszínről, mert ellenkező esetben „kellő erővel” fognak fellépni.

Hongkong, 2019. június 12.
Tüntetők a kiadatási egyezmény ellen tartott tiltakozáson a törvényhozó testület épülete előtt Hongkongban 2019. június 12-én. A törvényjavaslat lehetővé tenné, hogy Hongkong kiadjon szökevényeket Kínának.
MTI/AP/Kin Cheung

Az új kiadatási törvényt sokan amiatt támadják, mert lehetővé tenné, hogy Hongkong szökevényeket – köztük esetleg politikai menekülteket – adjon ki Kínának, Peking ráadásul régebbi ügyekben is kérelmezhetné egyesek kiadatását. A javaslat ellenzői megkérdőjelezik a kínai bírósági rendszer tisztességességét és átláthatóságát.

Carrie Lam hongkongi kormányzó hétfőn elmondta: a kormányzat pótlólagos módosításokat dolgoz ki a törvényjavaslathoz, amelyek tartalmazzák majd az emberi jogok védelmét is.

  • Előzmények:

A kiadatási joggal kapcsolatos törvénymódosítást azért terjesztették be, mert egy bűnügy rávilágított a jelenlegi kiadatási törvények hiányosságaira. Chan Tong-kai, egy 20 éves hongkongi férfi 2018 februárjában Tajvanon meggyilkolta a barátnőjét, miután megtudta, hogy a fiatal nő egy másik férfi gyermekét várja. A gyilkosság után Chan visszatért Hongkongba, és mivel Hongkong és Tajvan között nincs ilyen egyezmény, a tajvani hatóságok hiába kérték a férfi kiadatását. Hongkongban pedig csupán a barátnője bankkártyájának és értéktárgyainak ellopása miatt emelhettek vádat ellene.

A hétmillió lakosú, különleges közigazgatási státust élvező Hongkong az „egy ország, két rendszer” elv alapján autonómiát élvez azóta, hogy 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához. Sok hongkonginak azonban nem tetszik, hogy Peking fokozatosan egyre szigorúbb ellenőrzés alá vonja a várost, és igyekszik növelni befolyását.

Forrás: MTI

Friss hírek