Koszovó minden előzmény nélkül bekeményített

A koszovói kormány kedden minden előzmény nélkül tíz százalékkal megnövelte a Szerbiából és Bosznia-Hercegovinából érkező termékek vámját, amire Szerbia azzal reagált, hogy bejelentette: felfüggeszti a tárgyalásokat Koszovóval. Az Európai Unió magyarázatot vár arra, hogy Pristina mire alapozva hozta meg döntését.

Enver Hoxhaj miniszterelnök-helyettes emellett arra szólította fel a koszovóiakat, hogy ne vásároljanak szerbiai termékeket. Ramush Haradinaj kormányfő kérésére azokra a termékekre nem vonatkozik a vámnövekedés, amelyeket ugyan Szerbiában és Boszniában állítanak elő, de más nemzetközi cégek termékeinek számítanak.

A politikus a kormány döntését azzal indokolta a sajtóban, hogy Pristina kénytelen volt így válaszolni „Belgrád destruktív viselkedésére”. Megfogalmazása szerint Szerbia komoly összeget fordít arra, hogy ártson Koszovónak, és annak a pénznek a nagy része a Koszovó és Szerbia közötti árucseréből származik.

Behgjet Pacolli koszovói külügyminiszter az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott: Belgrád lépéseit kiegyensúlyozandó hozta meg a kormány a döntést, így Szerbia is „felfogja majd, hogy minden, Koszovó elleni negatív lépésért és fenyegetésért fizetni fog”.

Rasim Ljajic szerb kereskedelmi miniszter protekcionizmusnak nevezte Pristina lépését, és szerinte erre az Európai Bizottságnak mindenképpen reagálnia kell. Véleménye szerint a tíz százalékkal megnövelt vámok már védővámnak számítanak, és ez azt jelenti, hogy Koszovó felrúgta a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodást (CEFTA).

Marko Djuric, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának vezetője szerint a CEFTA-megállapodás betartása egyik alapfeltétele a Belgrád és Pristina között zajló brüsszeli párbeszédnek, és annak folytatása attól függ, hogy Pristina visszavonja-e ezt a „veszélyes és törvénytelen” döntést.

  • Korábban írtuk:

Időközben az Európai Unió is reagált Pristina lépésére azt követelve, hogy indokolja meg a váratlan döntést.

Maja Kocijancic, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője is megerősítette, hogy az intézkedés sérti a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodást, és Brüsszel elvárja, hogy a CEFTA soros elnökségét betöltő Koszovó teljesítse kötelezettségeit, és vonja vissza ezt az intézkedést.

Brüsszel szerint a koszovói vámnövelés aláássa a térségbeli együttműködést, és nem felel meg az EU és Koszovó közötti stabilizációs és társulási megállapodásban foglaltaknak.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »