Theresa May kudarcától visszhangzik a brit sajtó

Pénteki brit sajtóvélemények szerint Theresa May miniszterelnök váratlan és megalázó vereséggel volt kénytelen hazatérni az előző napi informális salzburgi EU-csúcsról.

A találkozó utáni sajtóértekezletén Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács elnöke működésképtelennek nevezte a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) utáni időszak kapcsolatrendszerére kidolgozott brit javaslatcsomag egyes kritikus fontosságú, mindenekelőtt a kereskedelmi szabályozásról szóló elemeit.

A The Times című konzervatív brit napilap szerint Theresa May újabb lázadással lehet kénytelen szembenézni saját konzervatív párti hátországán belül a salzburgi csúcson a többi uniós vezető részéről elszenvedett megaláztatás után.

A brit kormány nyáron kidolgozott javaslatcsomagja jóval szorosabb kapcsolattartást indítványoz az EU-val, mint amilyet a keményvonalas tory Brexit-tábor látni szeretett volna. A brit indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását és ehhez közös szabályok kialakítását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió „kombinált vámtérséget” alkotna.

A The Times szerint Donald Tusk a brit kormánytisztviselőket is váratlanul érő „rajtaütéssel” bélyegezte működésképtelennek és vetette el ezt a javaslatcsomagot, válságot okozva a brit kormányon belül is, amelynek több prominens tagja azt fontolgatja, hogy megpróbálja rávenni Mayt a „chequersi csomag” ejtésére.

A javaslatcsomagot júliusban, a brit kormányfők vidéki rezidenciáján, Chequersben fogadták el egy kihelyezett kabinetülésen. A Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának frontembere, Boris Johnson ezután lemondott külügyminiszteri tisztségéről, azzal a véleményével indokolva döntését, hogy a chequersi javaslatcsomaggal az Egyesült Királyság „a gyarmati státusz felé vette az irányt”. Nem sokkal ezelőtt távozott posztjáról David Davis volt Brexit-ügyi miniszter is.

A The Times név nélkül idéz egy EU-párti tory képviselőt, aki szerint a kérdés most az, hogy a Salzburgban történteket Theresa May „miként élheti egyáltalán túl”. A képviselő szerint ugyanis a salzburgi csúcs a Brexit-tábort erősítette, és megkérdőjelezte a kormányfő vezetői szerepét, olyan helyzetet teremtve, amely 48 órával korábban még nem létezett.

A lap szerint Theresa Maynek égetően szüksége lett volna jó hírekre, ehelyett azonban megalázva tért haza Salzburgból, miután hibák sorozatát követte el az uniós hangulat félreértelmezésével.

Salzburg, 2018. szeptember 20.
Theresa May brit miniszterelnök érkezik az Európai Unió salzburgi nem hivatalos csúcstalálkozójának második napi ülésére 2018. szeptember 20-án. (MTI/AP/Kerstin Joensson)

A Financial Times című londoni gazdasági napilap pénteki értékelése is azt emelte ki, hogy Donald Tusk a brit kormány számára váratlan ultimátummal állt elő, kilátásba helyezve, hogy ha London néhány héten belül nem tesz döntő jelentőségű lépéseket az ír-északír határ ellenőrzésének kérdésében – amely jelenleg a Brexit-tárgyalások legsarkalatosabb vitapontja -, akkor a tárgyalási folyamat lefullad.

A lap szerint az EU eddig súlyt helyezett arra, hogy csak mérsékelt bírálatokkal illesse a chequersi javaslatcsomagot, nem akarván súlyosbítani Theresa May hazai problémáit. Az uniós vezetés azonban most úgy döntött, hogy a kétértelmű beszéd ideje lejárt, és ezentúl nem fogják enyhíteni a Londonra gyakorolt nyomást, akkor sem, ha ezzel közvetve Boris Johnson Brexit-táborát erősítik – áll a Financial Times elemzésében.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

Kinek ajánlott a hajbeültetés? (x)

A kopaszodás nem visszafordítható folyamat, így a hajbeültetés bizonyul az egyetlen hatékony megoldásnak a problémára megszüntetésére. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy alkalmasak vagyunk-e egyáltalán a beavatkozásra, illetve hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnünk. 

Read More »