Talán összejön az amerikai-török megállapodás Brunson ügyében

Az amerikai protestáns lelkipásztor, Andrew Brunson törökországi fogvatartása miatt kirobbant viszály megoldásáról állapodott meg Mevlüt Cavusoglu török és Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pénteken Szingapúrban, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségéhez (ASEAN) tartozó országok külügyminiszteri találkozójának keretében – tájékoztatott az NTV török hírtelevízió.

Az Egyesült Államok és Törökország kapcsolata korántsem felhőtlen, sok konfliktus gyengíti a két ország kapcsolatát. Az amerikai kongresszus szerdán jóváhagyta a védelmi minisztérium 2019-es költségvetését, ezzel párhuzamosan pedig törvénybe foglalták azt is, hogy a védelmi tárca mindaddig nem adhat F-35-ös harci repülőket Törökországnak, amíg Ankara nem vállal kötelezettséget arra, hogy lemond az Oroszországgal folytatott fegyvervásárlási tárgyalásairól, Törökország ugyanis Sz-400-as orosz légvédelmi rendszerek vásárlásáról folytat tárgyalásokat Moszkvával.

 

Az orosz-török közeledés csak az egyik probléma az Egyesült Államok és Törökország viszonyában. Annak ellenére, hogy Törökország NATO-tag, az utóbbi időben politikailag inkább Oroszország és Irán felé húz. A kapcsolatokat pedig kiadatási kérelmek és Iránnal kapcsolatos pénzmosási ügyek is terhelik.

  • A szankciók sem maradtak el

Az Egyesült Államok kormánya múlt szerdán zárolta Süleyman Soylu török belügyminiszter és Abdulhamit Gül török igazságügyi miniszter  amerikai javait, valamint megtiltotta, hogy amerikai állampolgárok üzleti kapcsolatba kerüljenek a török politikusokkal. A török külügyminisztérium nem sokkal később késlekedés nélküli válaszlépéseket helyezett kilátásba Washingtonnal szemben. Brunson perében a következő tárgyalást október 12-én tartják.

A feszültségek ellenére nem jó ötlet Törökország elidegenítése

Az USA törvényben tiltotta meg az F-35-ösök leszállítását Törökországnak

Mike Pompeo a személyes megbeszélés után egyúttal leszögezte, hogy Washington szerdán kivetett szankciói éppen azt mutatják, hogy az Egyesült Államok döntése mennyire „komoly” Brunson tiszteletes ügyét illetően. Pompeo megfogalmazásával feltehetően a török külügyminisztérium szerdai közleményére utalt, amelyben a török tárca azt írta, hogy az amerikai szankciók nem összeegyeztethetőek az „állam komolyságával”.

Cavusoglu az egyeztetés után újságíróknak nyilatkozva közölte, hogy a találkozó konstruktív volt. Kifejtette: egyetértettek abban, hogy a problémák megoldása érdekében a jövőben is szorosan együttműködnek.

Hangsúlyozta: Törökország a kezdetek óta azon az állásponton van, hogy fenyegetőzéssel, szankciókkal nem érhető el eredmény. Rámutatott: a pénteki tárgyaláson azt beszélték át, hogy a meglévő gondokat milyen lépéseken keresztül tudják megoldani, ugyanakkor nem várható, hogy mindezek a problémák egyetlen találkozó során rendeződnek.

Cavusoglu beszélt arról is, hogy a kétoldalú kapcsolatok erősítése céljából a megbeszélésen kitértek az észak-szíriai Manbídzs kerületre vonatkozó török-amerikai ütemtervre is, amely a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia visszavonulásáról rendelkezik az Eufrátesz keleti partjára.

Izmir, Törökország, 2018. július 25. Az amerikai lelkipásztort, Andrew Brunsont (középen) kiengedik a börtönből és a tárgyalásának idejére házi őrizetbe kerül. Brunson két évet töltött börtönben kémkedés és terrorizmus vádjával. EPA/MUSTAFA KOPRULU

A török és az amerikai külügyminiszter személyes találkozója mintegy 50 percen át tartott, az elmúlt hét során a két politikus négyszer egyeztetett egymással telefonon.

Brunson tiszteletes ügye régóta terheli az amerikai-török viszonyt, de a viszály csak azután robbant ki Ankara és Washington között, hogy a több mint másfél éve előzetesben ülő Brunsont múlt szerdán házi őrizetbe helyezték. Recep Tayyip Erdogan török elnök a sikertelen, hatalma megdöntésére irányuló 2016 júliusi sikertelen puccskísérletet követően több megszorító intézkedést is bevezetett, továbbá tisztogatásba kezdett a civil szolgálatok ellen, amely 130 ezer ember állásába került.

Ennek a tisztogatásnak lett az áldozata Andrew Brunson, evangélikus hitszónok is, akit Izmirben tartóztattak le, ahol egy kis protestáns templom prédikátora volt. A vád szerint a lelkész támogatta Gülen nemzetközi mozgalmát, továbbá a szeparatista Kurdisztáni Munkáspártot (PKK), és kémkedett az Egyesült Államok javára. Két évet töltött egy török börtönben a puccskísérletben való részvételért. [/tab][/tabs]

Forrás: MTI/Kitekintő

Friss hírek

A világszerte népszerű lager Olaszországból (x)

Olaszország hazai gyártású sörei közül az egyik legismertebb a Peroni, amely szerte a világon kedvelt márka. A Forma-1 futamok iránt rajongók is ismerhetik, ugyanis az Aston Martin egyik fő támogatója. A cikkben annak járunk utána, hogy mit érdemes tudni erről a sörről.

Read More »