Már Spanyolországba érkezik a legtöbb menekült

Továbbra is viszonylag alacsony az illegálisan Európába érkező bevándorlók száma, júniusban feleannyi embert regisztráltak a hatóságok, mint egy évvel korábban, a legfőbb belépési pont ezúttal azonban most először Spanyolország volt – írta friss jelentésében az uniós part- és határvédelmi ügynökség (Frontex).

A szervezet értékelése szerint a múlt hónapban nagyjából 13 100-an érkeztek a négy fő migrációs útvonalon keresztül az EU-ba, ami 56 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest, de 8 százalékos növekedést május óta. Idén eddig összesen 60 430 érkezőt regisztráltak, csaknem feleannyit, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Az Olaszországban tapasztalt visszaesés miatt a legfőbb belépési pont már Spanyolország volt, ahol júniusban 6400 embert regisztráltak, 166 százalékkal többet, mint tavaly. Ezen az útvonalon idén eddig 14 700 illegális határátlépőt jegyeztek fel, ez csaknem duplája az előző évi számoknak. Az érkezők legnagyobb csoportját a guineaiak és a marokkóiak alkották.

  • Nem lepődtek meg a spanyolok

„Ez eléggé előrelátható volt” – jegyezte meg Fernando Grande-Marlaska spanyol belügyminiszter, felidézve, hogy Spanyolországba tengeri úton 2016-ban 8072 ember érkezett, 2017-ben pedig már 22106.

A Földközi-tenger Európa külső határa, ezért a migrációs politika európai politika, ami európai megoldásokat követel – hangsúlyozta, és hozzátette: rövid és középtávon fokozni kell az együttműködést a kibocsátó és tranzitországokkal, fenntartható módon kell segíteni a fejlődésüket.

A konkrét spanyolországi infrastrukturális intézkedéseket firtató kérdésre válaszolva elmondta: a dél-spanyolországi Cádizban fognak felállítani egy különleges központot, ahol a hatóságok és a civil szervezetek közösen el tudják látni az érkezőket humanitárius és jogi szempontból is, azonban részletekbe nem bocsátkozott ennek tervezett nagyságrendjéről vagy működéséről.

Görögországba júniusban 3600 – többségében szíriai és iraki – menedékkérő érkezett. Ez harmadával kevesebb, mint májusban, számuk ugyanakkor az idei év első hat hónapjában összesen 24 300 körül alakult, ami 90 százalékos növekedést jelent a megelőző évhez képest.

Az olasz partokon nagyjából 3000 embert regisztráltak, ez 87 százalékkal alacsonyabb a tavalyi adatoknál. Június végéig 16 100 embert vettek nyilvántartásba az olasz hatóságok, 81 százalékkal kevesebbet, mint tavaly. Az érkezők között legtöbben a tunéziai és az eritreai állampolgárok voltak.

Földközi-tenger, 2018. június 30.
Európába igyekvő afrikai illegális bevándorlók szállnak át a Proactiva Open Arms spanyol nem kormányzati szervezet Open Arms hajójának mentőcsónakjába gumicsónakjukból a Földközi-tengeren, Líbia partjai előtt 2018. június 30-án. Az Open Arms 60 migránst vett a fedélzetére, hogy Olaszországba vigye őket, jóllehet Matteo Salvini olasz belügyminiszter lezárta az olasz kikötőket a migránsokat szállító úgynevezett mentőhajók előtt. (MTI/AP/Olmo Calvo)

A nyugat-balkáni útvonalon továbbra is alacsony az érkezők száma, a Frontex azonban új útvonalak kialakulására figyelmeztetett Albánián, Montenegrón és Bosznia-Hercegovinán, illetve Szerbián és Bosznia-Hercegovinán keresztül. Mint írták, ezekben az országokban az utóbbi hónapokban fokozódott a migrációs nyomás.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »