Mások fizetik, de a Gazpromé lesz az Északi Áramlat-2 gázvezeték

Öt európai cég vállalta, hogy megfinanszírozza az Északi Áramlat-2 gázvezeték 9,5 milliárd eurós építési költségének a felét, de a projektet tulajdonló Nord Stream 2 egyetlen részvényese továbbra is az orosz Gazprom marad.

Az erről szóló szerződést hétfőn írta alá a Svájcban bejegyzett Nord Stream 2 AG a francia Engie (korábbi nevén GDF Suez), az osztrák OMV, a holland-brit Royal Dutch Shell, a német Uniper (az E.ON hagyományos energiatermeléssel foglalkozó leánycége) és a szintén német Wintershall cégekkel.

Korábbi tervek szerint az európai befektetők kivásárolták volna a Gazprom 50 százalékát és mindegyik cég egységesen 10 százalékos részesedést szerzett volna. Ezt a tervet elküldték a német és a lengyel versenyhatóságnak elbírálásra, a lengyel illetékes hivatal azonban a tulajdonrész kivásárlásával létrejövő vegyes vállalkozás tervét elutasította, így az érintett cégek emiatt lemondtak az eredeti elképzelésről.

Az Északi Áramlat-2 projekt lényege, hogy két új – a már meglévő vezetékpárral azonos -, évi összesen 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bővítik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek kiindulási pontja az oroszországi Viborg, és a németországi Greifswaldig tart.

Az új vezetékpár kiépítésével Oroszország kiiktatná Ukrajnát mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát, egyúttal domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/TASZSZ

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »