Negyvennégy, kiképzésre érkezett afgán katona tűnt el az elmúlt két évben az Egyesült Államokban, feltételezhetően azért, hogy Amerikában folytassák életüket és ott dolgozhassanak, természetesen illegálisan – tudatták pentagoni tisztviselők.
Bár az eltűnési számok nem magasak – összesen mintegy 2 200 afgán katona kapott kiképzést Amerikában 2007 óta – az események kérdéseket vetnek fel a biztonsági és átvilágítási eljárásokkal kapcsolatban. Ugyanakkor a szituáció kínos az Obama-adminisztrációnak is, hiszen dollármilliárdokat költöttek afgán csapatok katonai képzésére.
- Katonai képzési programok
Egy esetben például a Pentagon megerősítette, hogy egy katonai képzésről engedély nélkül távozó afgán diákot a kanadai rendőrség tartóztatott fel, amikor az Egyesült Államokból megpróbált bejutni Kanadába.
Washington 2002 óta több mint 60 milliárd dollárt költött afgán csapatok képzésére és felszerelésére, de a biztonsági helyzet továbbra is ingatag, mivel a becslések szerint a tálibok több területet irányítanak Afganisztánban, mint 2001 előtt. Az év elején Obama azt tervezte, hogy megfelezi az Afganisztánban állomásozó amerikai csaaptok mennyiségét, de a végén amellett döntött, hogy az országban tartja a 8400 katonát elnöksége végéig.

Kép forrása: Reuters
Adam Stump pentagoni szóvivő elmondta a Reutersnek, hogy szeptember elejétől nyolc afgán katona hagyta el a bázisát engedély nélkül, 2015 januárjától pedig összesen 44 katona tűnt el – ez a szám mindeddig nem került nyilvánosságra.
„A Védelmi Minisztérium vizsgálja hogyan lehetne erősíteni a képzési jogosultság kritériumain úgy, hogy az csökkentené a szökés valószínűségét.” – mondta Stump. Hozzátette, hogy a képzési programban résztvevő afgánokat beutazás előtt ellenőrzik, hogy nem vettek-e részt korábban emberi jogok megsértésében és nem kapcsolódnak-e militáns csoportokhoz.
Míg más nemzetiségű, az Amerikai Egyesült Államokba érkező katonák esetében is előfordultak szökések, az afgánok körében sokkal gyakoribb ez a jelenség. Szakértők szerint egyrészt az alacsony morál és az elégtelen képzés magyarázhatja a katonák szökését, másrészt viszont a kecsegtető gazdasági lehetőségek miatt távoznak. „Egy félelmetes ellenséggel kell szembenézniük, korlátozott erőforrásokkal és sok afgán harcost nem fizetnek ki időben” – mondta Michael Kugelman a Woodrow Wilson Center dél-ázsiai szakértője.
A témában nyilatkozó védelmi szakember szerint nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy az engedély nélküli eltávozáson lévő afgánok bűncselekményt követtek volna el vagy fenyegetést jelentenének az Egyesült Államokra nézve.
A közzététel tovább fűtheti Donald Trump republikánus elnökjelölt támogatóinak eddig sem visszafogott kritikáit, miszerint az Obama-adminisztráció nem ellenőrizte elég tüzetesen a muszlim országokból származó bevándorlókat. Trump kampányának a központi kérdésévé vált az illegális bevándorlás megfékezése és sokkal agresszívebben jelent meg a kampány során, mint a rivális Hillary Clinton elnökjelöltnél.
Trump, aki a 10 pontos bevándorlási tervében nemcsak a mexikói határra szeretne falat építeni, hanem felfüggesztené a vízumokat azon országok számára, ahol elégtelenek a szűrési feltételek, illetve törölné a jelenlegi bevándorlási törvényeket is.
Forrás: Reuters