Észak-Korea három ballisztikus rakétát lőtt a tengerbe a keleti partjáról Japán felé, emlékeztetőül a globális biztonság kockázataira, miközben a világ vezetői – köztük Barack Obama amerikai elnök is – Kínában gyülekeznek a G20 csúcstalálkozó második napján.
Észak-Korea az utóbbi időben érzékeny időpontokban tesztelte rakétáit, hogy felhívja a figyelmet katonai erejére.
A hétfői indítással fő szövetségesét, Pekinget hozhatja kínos helyzetbe, Kína ugyanis rendkívüli erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a csúcstalálkozó nyugodt lefolyású legyen a kelet-kínai Hangzhou városban.
A rakétateszt ugyanakkor egy nem kívánt figyelemelterelésként is szolgált az Amerikai Egyesült Államok vezetői számára, akik épp a találkozót kihasználva próbálnak egyezséget kötni a szíriai tűzszünetre vonatkozóan Oroszországgal. Az amerikai külügyminiszter John Kerry és orosz kollégájának találkozója azonban nem hozott áttörést a kérdésben. Később Barack Obama amerikai elnök beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, de egyelőre nem volt semmilyen bejelentés az ügyben.
- Szeretnek időzíteni
A dél-koreai hadsereg szerint a rakétákat helyi idő szerint 3 órakor indították, a Dél Yonhap hírügynökség pedig arról számolt be, hogy a közép-hatótávolságú rakéták körülbelül 1000 km-et repültek, mielőtt Japán légvédelmi zónájában a tengerbe értek. A tesztet követően Dél-Korea elnöke Park Geun-hye és a japán miniszterelnök Shinzo Abe azonnal találkoztak és megegyeztek, hogy együttműködnek a helyzet nyomon követésében.
Hétfőn a korábbi órákban Dél-Korea és Kína vezetői egyeztettek, Xi Jinping kínai elnök megerősítette Peking elkötelezettségét a Koreai-félsziget nukleáris leszerelésében, ugyanakkor jelezte azt is, hogy Kína tiltakozott az amerikai mozgatható hadszíntéri rakétavédelmi rendszer (THAAD) Dél-Koreába történő telepítése ellen.
Kapcsolódó cikkünk:
Kína is fejleszt az amerikai THAAD rakéták miatt
Forrás: Reuters