- Több mint 50 év után véget érhet a polgárháború.
- Az USA szabad kezed adna Kolumbiának a gerillák ügyében.
- Kiadatás helyett amnesztiában részesülnek a gerillák.
- Aknamentesítéssel és növénytermesztéssel tehetik jóvá bűneiket a kolumbiai gerillák.
Az amerikai nagykövet szerint az Amerikai Egyesült Államoknak rá kellene bíznia Kolumbiára a döntés jogát abban a kérdésben, hogy miként kezelje azoknak a FARC lázadóknak az ügyét, akik bűncselekményeket követtek el. Kevin Whitaker amerikai nagykövet úgy nyilatkozott, hogy az USA nem fogja erőltetni a baloldali gerillák kiadatását. A szervezet számos tagját ugyanis korábban kiadták az Egyesült Államoknak, hogy ezzel is akadályozzák a drogkereskedelmet.
A kolumbiai kormány és a FARC régóta béketárgyalásokat folytat, melynek eredményeként a közelmúltban sikeresen megállapodtak az átmeneti igazságszolgáltatásról is.
Történelmi megállapodás
A kolumbiai Caracol Rádiónak adott interjújában Whitaker elmondta, hogy a szeptember 23-án kötött megállapodás a kolumbiai kormány és a gerillák között történelmi jelentőséggel bír. A megállapodás értelmében a lázadók elismerik a polgárháborúban elkövetett bűneiket, amelyért cserében amnesztiában részesülnek. Azonban akik nem hajlandóak elismerni az általuk elkövetett bűncselekményeket, börtönbe kerülnek, míg, akik elismerik azok valamilyen alternatív büntetésben részesülnek majd a későbbiekben.
A FARC már korábban kijelentette, hogy nem egyezik bele semmilyen olyan megállapodásba, amelynek értelmében a tagjaikat az Egyesült Államokba szállítanák letöltendő börtönbüntetés céljából. Sőt, szeretnék elérni, hogy az ismert magasrangú gerillát, Simon Trinidadot is hazaszállítsák. Trinidadot, a FARC egy korábbi vezetőjét ugyanis Kolumbiából az Egyesült Államokba toloncolták, ahol 60 év börtönre ítélték.
Barátok és szövetségesek
A diplomata elmondta azt is, hogy az amerikai hatóságok mindig keresni fogják a bűncselekményekkel gyanúsított személyeket, de ha Kolumbia úgy dönt, hogy nem adja ki ezeket a személyeket az Egyesült Államoknak, akkor azt is el kell fogadni, hozzájárulva a megbékéléshez.
Az amerikai nagykövet szerint közel 2000 kolumbiai gerillát adtak ki az Amerikai Egyesült Államoknak 2002-es kiadatási megállapodás óta. „Egy esetleges kiadatás most jelentős akadályt gördítene a békefolyamat elé. Barátok és szövetségesek vagyunk. Ha így tudjuk segíteni a tartós béke megvalósulását, akkor így fogjuk” – nyilatkozta Whitaker.
Kényes kérdés
A kolumbiai kormány és FARC között 2012 óta tartanak béketárgyalások, legnagyobb eredményének pedig az átmeneti igazságszolgáltatásról szóló megállapodást szokták tekinteni.
Különböző becslések szerint 220 ezer embert halt meg Kolumbiában 1964, vagyis a konfliktus kezdete óta. Sok áldozat maradványai máig nem kerültek elő, a békemegállapodás értelmében azonban lehetőség lesz a tömegsírok feltárására is.
Megválaszolatlan kérdések
- Ki fog igazságot szolgáltatni?
Különleges bíróságokat állítanak majd fel, hogy eljárjanak a feltételezett bűncselekmények ügyében.
- Lesz amnesztia?
Részben. Csupán azok a gerillák fognak majd amnesztiában részesülni, akik nem követtek el háborús vagy emberiesség ellenes bűncselekményeket.
- Börtönbe kerülnek a FARC vezetői?
Ez sok mindentől függ majd. Azok, akik elismerik az általuk elkövetett bűncselekményeket, azoknak ugyan korlátozzák majd a szabadságjogait, de nem kerülnek börtönbe. Egyelőre azonban még nem tudni, hogy a vezetőknek hol kell majd eltölteni a büntetésüket. Azonban azok, akik tagadják bűnösségüket akár 20 év börtönbüntetést is kaphatnak.
- Megfizetnek majd a bűnösök?
Azok, akik nem kerülnek börtönbe dolgozni fognak, hogy enyhítsenek azokon a károkon, amelyet a több mint 50 évig tartó polgárháború okozott. Ilyen munka lesz például a taposóaknák hatástalanítása vagy az eddigi kokatermelő területeken más haszonnövények termesztése.
Berbás Péter