Idén biztosan nem zárulnak le a transzatlanti partnerségi tárgyalások, de az Obama-adminisztráció alatt erre határozott a remény – közölték uniós források a TTIP-tárgyalások hétfőn kezdődő tizedik fordulója előtt.
Az év végéig biztosan nem sikerül lezárni a transzatlanti partnerségről az Egyesült Államok és az Európai Unió között folyó tárgyalásokat – jelentette ki egy nevének mellőzését kérő uniós illetékes, hozzátéve, hogy a következő amerikai elnök 2017 januári hivatalba lépése előtt erre ugyanakkor határozott lehetőséget lát.
„Jó lenne már egy világosabb képet alkotni arról, hogyan fog kinézni a megállapodás” – közölte a bennfentes EU-forrás a két évvel ezelőtt kezdődött transzatlanti szabadkereskedelmi és beruházási tárgyalások (TTIP) hétfőn Brüsszelben kezdődő tizedik fordulója előtt.
A mostani tárgyalások slágertémája a szolgáltatások piacának kölcsönös megnyitása lesz – a felek a héten kicserélik az erről a témáról szóló átfogó tárgyalási álláspontjukat. Megerősítést nyert, hogy a piacnyitás módját illetően hibrid módszert alkalmaznak majd, azaz a szolgáltatás érzékenységétől és a nyitottságtól függően pozitív és negatív listák készülnek majd.
Bár az EU mindenképpen szeretné, egyelőre nem része a tárgyalásoknak a pénzügyi szolgáltatások liberalizálása, amit amerikai részről egy külön egyezményben kezelnének. Az EU kérésére ugyanakkor az audiovizuális szolgáltatások és a közszolgáltatások (közegészségügy, víz, oktatás, stb.) sem részei a csomagnak, utóbbiak terén semmi sem korlátozhatja a tagállamok szabályozói hatásköreit.
A közbeszerzési piachoz való hozzáférés (ami az EU által remélt egyik fő előny a tárgyalásokon) források szerint jelenleg politikai szintű egyeztetések tárgya. A korábbi tervek szerint a fenntartható fejlődés fejezetében is most kezdődtek volna a tárgyalások, de ezek most őszre tolódnak, mert az amerikai fél nem készült el az álláspontjával.
A mostani, 10-ik tárgyalási fordulón nagy hangsúlyt kap majd a növény- és állategészségügyi, a kereskedelem útjában álló technikai akadályok és a szabályozói együttműködés megvitatása. Utóbbi horizontális, a tárgyalások egészét felölelő és szektorspecifikus téma is egyben. A felek megállapodása szerint nyolc ipari ágazatban próbálják közelíteni egymáshoz a szabályozói előírásokat, csökkentve ezzel mindkét oldalon a bürokratikus és a piacra jutási költségeket a vállalkozások számára. A megcélzott területek: autók, gyógyszerek, kozmetikumok, textil-ruházat, vegyi anyagok, informatikai és kommunikációs technológiák és műszaki, tervezői, mérnöki iparág.
Uniós források szerint a közbeszerzésről, a növényegészségügyi előírásokról, a mezőgazdasági termékek kereskedelmének egyes aspektusairól és a befektetővédelemről folynak, illetve várhatók a legkeményebb viták a tárgyalásokon.
A befektetővédelem kérdésében ugyanakkor továbbra is jegelik a tárgyalásokat, ameddig az Európai Bizottság valamikor ősszel elő nem terjeszti hivatalos javaslatát. A kérdésről felfokozott vita zajlik az EU-n belül, néhány nappal ezelőtt elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament is lándzsát tört a választott magánbíróságok ellen és egy új típusú bíráskodási rendszer mellett, ami tiszteletben tartja a közérdekeket.
Kitekintő / Bruxinfo.eu