Juncker: ez egy tipikus európai megoldás

Angela Merkel szerint félremagyarázták az ideiglenes Grexitre vonatkozó német B-tervet, ami egyébként sincs már napirenden. Francois Hollande pedig úgy véli, hogy Görögország nem veszítette el a szuverenitását.

Angela Merkel a találkozó után közölte, hogy miután az „A”-terv megvalósult, ezért nincs tovább szükség arra a „B”-tervre, amelynek értelmében Görögország öt éves átmeneti időre kilépett volna az eurózónából, és ez idő alatt a hitelezők elengedhették volna adósságának egy részét. A bombasztikus elképzeléssel, ami az Eurócsoport pénzügyminisztereinek szombati első nyilatkozat-tervezetében is szerepelt Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter rukkolt elő arra az esetre, ha Athén a Grexit elkerülése érdekében nem akarna, vagy nem lenne képes az általa csütörtökön tett ajánlatnál messzemenőbb erőfeszítések felvállalására.

Merkel hétfőn reggel újságírók előtt úgy vélte, hogy a sokat bírált német ötletet félreértelmezték, mert csak akkor kerítettek volna sort az átmeneti kilépésre, ha Görögország is ezt kívánta volna. „Senki sem akarta a kilépést Görögországra oktrojálni, csak a görögökkel együtt lehetett volna ilyet elképzelni. De, Görögország a maradást választotta” – közölte a német kancellár.

Francia kollégája szerint ugyanakkor egy ponton tartani lehetett attól, hogy „elveszítünk egy országot”. Francois Hollande közölte, hogy ő elutasította az átmeneti kilépés lehetőségére vonatkozó javaslatot, ami még az Eurócsoport nem végleges szövegtervezetében is szerepelt.

A francia államfő sajtótájékoztatóján igyekezett kisebbíteni a vasárnapi-hétfői drámát, hangsúlyozva, hogy ő vitákat látott, de szakítást nem, és a migrációról két hete az EU-csúcson tartott vita szerinte „sokkal keményebb” volt, mint a görög.

„Ha Görögország kilépett volna az euróból, az egy amputációval ért volna fel és elveszítettük volna azokat a pénzeket, amelyeket a görögöknek adtunk kölcsön. Franciaországnak ezért érdeke volt a kompromisszum” – közölte az államfő.

Hollande azt ugyanakkor cáfolta, hogy a német prioritásokat tükröző megállapodás Görögország szuverenitásának az elvesztésével járna. „Soha egyetlen európai ország nem kapott még ennyi pénzt. Néhány ország garanciákat akart cserébe azért, hogy a parlamentjeik megszavazzák a csomagot” – mondta békítően a francia elnök, aki szerint a bizalomvesztés problémája mindkét oldalon végigkísérte a tárgyalásokat.

Jean-Claude Juncker sem értett egyet azzal a véleménnyel, hogy az eurózóna német vezetéssel egyfajta puccsot kísérelt meg végrehajtani a szélsőbaloldali görög kormánnyal szemben. „Én megmondtam előre, hogy a népszavazás után rosszabb lesz a görög kormány tárgyalási pozíciója. Nincsenek győztesek vagy vesztesek. Nem hiszem, hogy a görög népet megalázták volna. Ez egy tipikus európai megoldás” – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.

Ami néhány más résztvevőt illet, Matteo Renzi olasz miniszterelnök úgy vélte, hogy egyáltalán nem volt garantálva a siker a tárgyalásokon, amelyeken szerinte valódi vita folyt.

Szlovák kollégája, Robert Fico sajtójelentések szerint azt mondta, kisebb csodának tartaná, ha Görögország teljesíteni tudná a Ciprasz által vállalt összes kötelezettséget.

Mark Rütte holland miniszterelnök pedig elismerte, hogy egy harmadik görög mentőcsomag annak a választási ígéretének a megszegését jelentené, hogy nem ad több pénzt Görögországnak.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »