Hazárdjátékot folytat a görög kormány

Az intézmények az Európai Bizottsággal az élen kerek-perec elutasították a legújabb görög ajánlatot, elégtelennek nevezve a benne foglalt reformokat. A hitelezőknek napról-napra fogy a türelme az athéni kormánnyal szemben, amely magabiztosan azt hiszi, hogy a másik fél fog először pislogni. “Ahogy az euróövezet tagjai Ciprasszal bánni fognak, az lesz az irányadó a spanyol szélsőbaloldal esetében is – figyelmeztetett Brüsszelben a talán legnevesebb német közgazdász.

Rendületlenül folyik az idegek háborúja Görögország és nemzetközi hitelezői között, akik az elmúlt öt évben nettó 325 milliárd eurót, a görög GDP 180 százalékát pumpálták olcsó hitelek formájában az országba.

Szerdán az Európai Bizottság is megszólalt, és mint előtte más intézmények, Brüsszel is lényegében elfogadhatatlannak titulálta a görög kormány legutóbbi ajánlatát, elégtelennek minősítve a benne felvázolt reformokat és intézkedéseket. A Bizottság elnökének szóvivője szerint Pierre Moscovici gazdasági és pénzügyi biztos arról tájékoztatta még kedd délután görög tárgyalópartnereit, hogy a friss görög javaslatok nem tükrözik a görög kormányfő és Jean-Claude Juncker egy héttel ezelőtti megbeszéléseit. “A labda most egyértelműen a görög kormány térfelén pattog” – szögezte le Margaritisz Szkínasz, Juncker egyébként görög nemzetiségű szóvivője.

Az EU-Latin-Amerika csúcsra Brüsszelbe sereglett vezetők egész nap bújócskát játszottak, lapzártakor nem volt világos, hogy végül sor került-e az előre beharangozott megbeszélésre Alekszisz Ciprasz és Angela Merkel német kancellár, illetve Francois Hollande francia köztársasági elnök között. Jean-Claude Juncker a maga részéről már korábban világossá tette, hogy csak akkor látja értelmét a találkozónak Ciprasszal, ha van érdemben miről tárgyalni. Tekintettel a görög ajánlat elégtelenségére, a szóvivő szerint a feltételek egyelőre hiányoztak egy újabb találkozóhoz.

Közben Görögország európai partnerei és a nevükben tárgyaló intézmények növekvő frusztráltsággal és értetlenséggel követik a görögök taktikázását, ami több forrás szerint is Athénnak arról a meggyőződéséről tanúskodik, hogy a végén a hitelezők úgyis engedni fognak és nem fogják hagyni csődbe menni Görögországot.

A Financial Timesnak nyilatkozó görög kormányforrások szerint a kormány ajánlata igenis elmozdulást hozott, és félútig ment el az intézmények igényeihez képest, mindenekelőtt a kormánytól elvárt elsődleges költségvetési többlet mértékét, és az ennek elérését garantáló intézkedések mibenlétét illetően. Athén most azt várná el, hogy a másik oldal is mozduljon és fél úton találkozzanak, amire az intézményeknél azt mondják, hogy a görögöknek “még mindig nem esett le a húsz fillér”.

Eközben Brüsszelben a Frankfurter Allgemeine Zeitung által a legbefolyásosabb német közgazdásznak nevezett Hans-Werner Sinn újságíróknak bemutatta “A görög tragédia” című legújabb dolgozatát, ami több figyelemreméltó megállapítást is tartalmaz. A müncheni IFO gazdaságkutató intézet igazgatója szerint Görögország az elmúlt öt évben nettó 325 milliárd euró pénzügyi támogatást (kölcsönt) kapott a nemzetközi hitelezőktől, köztük különböző programokon keresztül az Európai Központi Banktól, az óriási összeg ellenére a végeredmény mégis szánalmas. A munkanélküliség szintje 2015 elejére 26 százalékra, az öt évvel korábbi duplájára nőtt, az ipari termelés pedig 26 százalékkal csökkent.

Hans-Werner Sinn úgy véli, hogy Görögország a “Dutch Disease”, vagyis a holland betegség klasszikus esetének számít. A fogalom eredete a ’60-as évek Hollandiája, amely újonnan feltárt gázmezőinek következtében hatalmas bevételekhez jutott, és amíg a csoda tartott, a bérek a termelékenység növekedését jóval meghaladó mértékben nőttek, tönkre téve a holland gazdaság versenyképességét.

A német közgazdász szerint ugyanilyen ópiumként hatottak a hitelezők által biztosított közpénzek és az Európai Központi Bank által Görögország számára biztosított, a görög bankok likviditását szavatoló programok, amelyek valóságos bankópréshez vezettek (a görög jegybank által a kereskedelmi bankoknak nyújtott finanszírozás formájában), és semmilyen formában nem ösztönözték a hitelezők által követelt szerkezeti reformok végrehajtását és a versenyképesség javítását célzó real leértékelést. “Minél több közpénzből nyújtott hitelt bocsátanak egy ország rendelkezésére, annál tovább fog tartani a versenyképesség hiánya, függetlenül a hitelek nyújtásához támasztott reformfeltételektől. A körülmények csak akkor kényszerítik ki a versenyképességnek a bér- és árkorrekción keresztül történő helyreállítását, amikor elfogynak ezek a források” – szögezi le tanulmányában a neves szakértő.

Sinn egy másik érdekes következtetése az, hogy a közvélekedéssel szemben Görögország a neki folyósított pénzügyi mentőcsomagnak csak az egyharmadát fordította a külföldi magánhitelezőkkel szemben fennálló adósságának visszafizetésére (vagyis a csomagnak csak az egyharmada ment a német, a francia és más bankoknak). A pénzes boríték tartalmának egyharmadából a görög folyó fizetési mérleg hiányát finanszírozták, míg az összege egyharmada kiáramlott az országból, mégpedig úgy, hogy a kereskedelmi bankoktól kapott hitelekből (amiért ugye végső soron az EKB állt jót) külföldön vásároltak árukat, ingatlanokat és különböző vagyontárgyakat. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a görög magán- és az állami szféra összfogyasztása 2014-ben elérte a nettó nemzeti jövedelem (GNI) közel 114(!) százalékát.

A vezető német közgazdász úgy véli, hogy a hitelezők által biztosított kölcsön megerősítette Görögország tárgyalási pozícióit a nemzetközi közösséggel szemben azzal, hogy napról-napra megnövelte a potenciális veszteségeket az euróövezeti országok számára egy esetleges Grexit (görög kilépés) esetén. Ez szerinte magyarázatot adhat arra, hogy a görög kormány miért játszott időnyerésre az intézményekkel folytatott tárgyalásokon. Sinn ezzel kapcsolatban a BruxInfo kérdésére válaszolva elismerte, hogy az általa jó közgazdásznak nevezett görög pénzügyminiszternek, Janisz Varufakisznak igaza volt a játékelmélettel.

Hans-Werner Sinn jó ötletnek tartaná egy európai adósságkonferencia összehívását, amelynek eredményeképpen könnyítenének a görög adósságon. “Ahelyett, hogy újabb mentőcsomagokkal tovább áltatnánk magunkat, én egy jelentős adósságleírást tartanék ésszerűnek” – mondta.

Sinn közgazdaságilag négy lehetséges kiutat tart lehetségesnek a jelenlegi görög patthelyzetből. Az egyik annak elfogadása lenne, hogy Görögország nem képes versenyképességét javítani, ami egyet jelentene a transzfer unióval. A második az lenne, hogy Görögországot deflációba kényszerítenék, ez azonban tömeges csődökhöz vezetne az országban, mert az adósok nem lennének képesek visszafizetni a tartozásukat. Elméletileg az is elképzelhető lenne, hogy a gazdag északi országok mondjuk tíz éven keresztül nagyobb inflációt vennének a nyakukba, ezzel segítve elő a déliek versenyképességének a helyreállását, miközben az utóbbiek mérsékelten megszorító gazdaságpolitikát folytatnának. Nem tűnik azonban életszerűnek az, hogy a németek elfogadnának egy 50 százalékos áremelkedést az adott tíz éves időszakban.

Marad hát a Grexit és a drachma újrabevezetése és leértékelése, ami a szerző szerint a hasonló tapasztalatok alapján két-három év alatt helyrebillenthetné az ország versenyképességét, ám ebben az esetben – úgy ahogy 2012-2013-ban Cipruson is történt – a bankok megrohamozására és tömeges tőkekiáramlásra kellene számítani, ami szükségszerűen maga után vonná a tőkekorlátozások bevezetését.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »