Pártszakadás előtt a Nemzeti Front?

Az elmúlt évek sikereire árnyékot vet a radikális párt egykori és jelenlegi vezetése közötti ideológiai vita. Míg az egykori pártelnök, Jean-Marie Le Pen kiáll antiszemita, radikális nézetei mellett, addig lánya, Jean Marine Le Pen ezzel szakítana. Az értékek menti vita a két Le Pen között akár pártszakadást is eredményezhet.

Minden jól alakult a Nemzeti Front háza táján az elmúlt években. Mióta ugyanis baloldali kormány van hatalmon Franciaországban, annak népszerűtlen intézkedéseinek és rossz közpolitikai döntéseinek köszönhetően folyamatosan előre tudtak törni a választásokon, amit jól mutat, hogy a tavalyi európai parlamenti választást meg is nyerték. Majd az idén márciusban lezajlott helyhatósági választásokon, – igaz, hogy csak a második helyet tudták megszerezni a konzervatív UMP mögött – a párt az eddigi történetének legtöbb szavazatát tudhatta magáénak. Vélemények szerint a Nemzeti Front így akár a 2017-ben sorra kerülő köztársasági elnöki választásokon is nagy eséllyel indulhat.

Azonban az elért sikerek dacára a párt onnan kapta a legnagyobb pofont, ahonnan nem is várták volna. Belülről, méghozzá a párt egykori alapítójától, tiszteletbeli elnökétől, Jean-Marie Le Pentől, akinek az április 9-én a Rivarol szélső jobboldali lapnak adott interjújában mondott véleménye okozott törést a párton belül. Beszédében elbagatellizálta a gázkamrák jelentőségét a második világháború folyamán, véleménye szerint „ezek nem többek, mint a II. világháború részletkérdései”. Emellett védelmébe vette Pétain marsall kormányát és annak szimpatizánsait. Továbbá megtámadta azokat a (sokadik generációs) bevándorlókat, akik Jean-Marie Le Pen szerint jelenleg korrumpálják és szétlopják a kormányt és az országot: „Valls – jelenlegi francia miniszterelnök – csak harminc éve francia, míg én már ezer éve az vagyok”. Ez a kinyilatkoztatás az egykori Nemzeti Front legradikálisabb időszakát, az 1970-es 1980-as éveket idézi, amelyektől a lánya Marine Le Pen próbált elszakadni az elmúlt években.

Az borítékolható volt, hogy mind a baloldali, mind a jobboldali néppártok tiltakozásukat fogják kifejezni az egykori radikális vezető szavai ellen, de erre került sor a FN-en belül is. Így mind a pártvezér, Marine Le Pen, mind annak helyettese mély együtt nem értésről és jelentős politikai törésről írtak közösségi oldalaikon.

Ezek után apja és lánya – továbbá a párt vezetősége – között elkezdődött az adok-kapok a médiában és közösségi portálokon egyaránt. Jean-Marie Le Pen alkalmatlannak tartotta a lányát a párt vezetésére, s szégyelli, hogy ilyen ember van a párt első számú pozíciójában. A lánya véleménye szerint azonban apja egyszerűen politikai öngyilkosságot követ el ehhez hasonló megnyilatkozásaival, s a lánya kilátásba helyezte, hogy elindul apja ellen a párt Provence-Alpes-Cote d’Azur (PACA) régió választási listájának az első helyéért. Erre végül nem került sor, ugyanis Jean-Marie Le Pen, hogy megelőzze ezt, visszalépett unokája, Marion Maréchal-Le Pen javára.

Végül a papa sorsáról az FN május 4-én összeült végrehajtási szerve döntött, amely felfüggesztette a párt egykori elnökének a tagságát és a tiszteletbeli vezetőségi cím visszavételét is fontolóra vette. Ezelőtt azonban még május 1-jén Nemzeti Front által tartott ünnepségen Jean-Marie Le Pen megzavarta lánya beszédét: a színpadra vonult az éljenző tömeg előtt, ezzel akarta megmutatni a jelenlegi pártvezetésnek, hogy a Nemzeti Front szavazótábora igenis kedveli őt.

Ez azonban már nem annyira egyértelmű, főleg ami a párt aktivistáit illeti a France24 nemrég készített riportja szerint. A fiatal aktivisták szerint az egykori párvezér nyilatkozatai igenis károsak a párt jövőjére nézve, és ideje lenne neki visszavonulnia és végképp átadni helyét a fiatal generációnak. Egyesek szerint az ilyen beszédek végzetesek lehetnek a párt számára, attól tartva, hogy a bizonytalanok el fognak fordulni a szervezettől. Sok fiatal egyszerűen nem is érti, hogy miért kell még mindig előhozakodni az 1940-es években történtekkel.

Az idősebb generáció azonban jóval megengedőbb: egyetértenek Marine Le Pennel abban, hogy konszenzusra törekszik és megpróbálja megoldani a konfliktust, de senkinek sincs joga arra, hogy elhallgatassa az egykori pártalapítót. Nem szabad továbbá elfejteni azt sem, hogy a Nemzeti Front nem lenne ugyanaz, ha nem lett volna Jean-Marie Le Pen, ahogyan azt sem, amit apja adott a lányának, eljuttatva őt az elnöki pozícióig – teszik hozzá a párt idősebb aktivistái.

Azonban a törésvonal nemcsak generációk között van jelen, a pártban földrajzi szakadás is megfigyelhető: a Nemzeti Front a déli területek mellett, amely a párt egykori szülőhazája, egyre népszerűbb az északi területeken is, ahol sikerült több hagyományosan baloldali körzetet is megszereznie. Azonban míg délen inkább a nemzeti és identitásbeli kérdések a mérvadóak, addig a magas munkanélküliséggel küzdő északon inkább a szociális kérdések fogták meg a választókat; itt kevésbé népszerűek a radikális, antiszemita hangok.

A szélsőjobboldali mozgalmak specialistája, Valérie Igounet, szerint az sem elképzelhetetlen, hogy a Nemzeti Front kettészakad, s ha nem is Jean-Marie Le Pen alapít új pártot (kora miatt, mivel már 86 éves), sokkal valószínűbb, hogy unokája, Marion-Maréchal Le Pen tesz majd így.

Minderre rácáfolt Jean-Marie Le Pen, aki a május 11-én adott rádióinterjújában elképzelhetőnek nevezte egy új politikai „formáció” megalapítását. Elmondása szerint ez nem a Nemzeti Front ellenfele lenne, hanem „egy mentőöv a katasztrófa ellen”, ugyanis véleménye szerint a párt jelentősen balra tolódott, hátrahagyván régi értékeit.

Bartók László

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »