Ukrán válság: Kijev megállapodást akar a minszki tárgyaláson

Az ukrán küldöttség nem kívánja elhagyni a minszki tárgyalóasztalt addig, amíg a tűzszünetről megállapodás nem születik – közölte Petro Porosenko elnök egyik segítője, Valerij Csalij csütörtök hajnali Facebook-bejegyzésében.

Hozzátette, hogy a négyoldalú tárgyalás, amely Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Porosenko között zajlik, várhatóan még órákig tart.

„Még legalább 5-6 óra munka áll előttünk. De nem távozhatunk a feltétel nélküli tűzszünetről szóló megállapodás nélkül” – írta Csalij, hozzátéve, hogy a tárgyalóasztalnál „az idegek harca zajlik”.

Más delegációk a hajnali órákban szintén arról számoltak be, hogy a tárgyalások elakadtak. Ennek egyik oka a kiszivárogtatások szerint az, hogy Putyin mereven kitart álláspontja mellett.

Éjfél előtt még éppen az orosz fél képviselői derűlátóan nyilatkoztak a tárgyalások haladásáról. „A tárgyalások folynak, szuper módon, még annál is jobban” – mondta akkor Szergej Lavrov külügyminiszter.

A négy vezető azért találkozott a fehérorosz fővárosban, hogy megpróbálja előmozdítani a kelet-ukrajnai válság rendezését.

Minszkben tartózkodik Olekszandr Zaharcsenko donyecki és Ihor Plotnickij luhanszki szakadárvezér is, hogy ha a csúcstalálkozón fegyverszüneti megállapodás születik, akkor nyomban alá is tudják írni azt.

A tárgyalásokon korábbi közlések szerint egyebek között Kelet-Ukrajna státusáról, az ukrán határok sérthetetlenségét garantáló mechanizmusról, egy fegyvermentes övezet létrehozásáról, fogolycseréről és fegyverszünetről van szó.

Egy 12-13 pontból álló dokumentumot terveznek aláírni az állami vezetők

A minszki tárgyalásokon részt vevő felek alá fognak írni egy 12-13 pontból álló dokumentumot, miután véget ér hosszú megbeszélésük – jelentették csütörtök reggel hírügynökségek egy meg nem nevezett diplomáciai forrásra hivatkozva.

Csütörtök reggel már több mint 12 órája tárgyalt Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán elnök.

Korábban az ukrán küldöttség kijelentette, hogy nem hagyja el a tárgyalóasztalt addig, amíg a tűzszünetről megállapodás nem születik. Más delegációk a hajnali órákban arról számoltak be, hogy a tárgyalások elakadtak. Ennek egyik oka a kiszivárogtatások szerint az, hogy Putyin mereven kitart álláspontja mellett.

Obama: Putyin a hidegháború objektívjén keresztül tekint a problémákra

Vlagyimir Putyin a hidegháború objektívjén át tekint a problémákra – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök a BuzzFeed News hírportálnak arra a kérdésére, hogy hogyan jellemezné Oroszország államfőjét.

A portál szerdán közölte teljes terjedelmében az Obamával előző nap rögzített interjúját. Korábban ebből csak azt a részt tették nyilvánossá, amelyben az elnök a túszejtőknek fizetendő váltságdíjra vonatkozó, elutasító álláspontját fejtette ki. Az elnökkel folytatott beszélgetés azonban más témákkal is foglalkozott, így – számos amerikai belpolitikai kérdés mellett – érintette Oroszországot és Putyin személyét is.

„Nem akarom elvégezni Putyin úr pszichoanalízisét. Azt mondanám, hogy egy lábbal még mindig a szovjet múltban áll. Így vált nagykorúvá. Ő irányította a KGB-t. Ezek voltak a (jellem)formáló tapasztalatai. Vagyis úgy gondolom, hogy a hidegháború objektívjén keresztül tekint a problémákra, és ennek következményeképpen, úgy gondolom, Oroszország több lehetőséget is elszalasztott gazdaságának diverzifikálására, arra, hogy megerősítse kapcsolatait a szomszédjaival, és valami mást képviseljen, mint a szovjet típusú agresszió” – vélekedett Barack Obama.

Az elnök reményét fejezte ki, hogy Oroszország hajlani fog az ukrajnai válság békés megoldására és hogy továbbra is együtt fog működni az Egyesült Államokkal olyan ügyekben, mint amilyen az iráni nukleáris program kérdése.

Obama rámutatott, hogy az orosz gazdaság még az olajár összeomlása előtt sem volt 21. századinak nevezhető.

„Sajnos, a modernizáció erőit oldalvonalra szorították Oroszországban. Ez rossz Oroszország számára és idővel rossz lesz az Egyesült Államok számára is, mert ha Oroszország rosszul áll, akkor aggályos, hogy visszatér a régi terjeszkedési elképzelésekhez, amelyeket tényleg nem lenne szabad alkalmazni a 21. században” – mondta az amerikai elnök.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »