Nem lesz visszalépés a Keleti Partnerségben

Az eddiginél differenciáltabb megközelítés előtt nyithatja meg az utat a májusi rigai keleti partnerségi csúcstalálkozó. Az eseményt EU elnöksége csúcspontjának tekintő lett vezetés ugyanakkor hallani sem akar a folyamat Oroszország igényeihez történő hozzáigazításáról – derült ki Rigában járt tudósítónk által hallottakból.

A Keleti Partnerség felülvizsgálata lehet a legfontosabb hozadéka az Európai Unió és az egykoron Szovjetunióhoz tartozó hat partnerország május végi rigai csúcstalálkozójának.

A januárban kezdődött lett soros EU-elnökség csúcspontjának szánt eseménynek a rigai vezetés elképzelései szerint a jelenleginél differenciáltabb megközelítés előtt kell megnyitnia az utat a folyamatban részt vevő hat országgal, Ukrajnával, Grúziával, Moldovával, Azerbajdzsánnal, Örményországgal és Fehéroroszországgal folytatott együttműködésben, jobban tükrözve ezeknek az államoknak az EU-val kapcsolatos aspirációit.

„Egyértelmű jelzést kínálunk küldeni a rigai csúcson a partnereknek, hogy folytatni kívánjuk a kapcsolatok szorosabbra fűzését” – jelentette ki Rigában újságírók előtt Edgars Rinkevics (olvasd: Rinkievics), lett külügyminiszter. Két konkrét célt nevezett meg a 2005-ben indított partnerségi politika felülvizsgálata kapcsán: testre szabott megközelítést alkalmazzon az egyes partnerekkel, továbbá egyfajta útitervet adjon azokkal az országokkal a gazdasági kapcsolatok elmélyítésére, amelyekkel mélyreható és átfogó társulási és szabadkereskedelmi megállapodásokat (angol rövidítése DCFTA) írt alá az Európai Unió.

Rinkevics reméli, hogy a május második felébe tervezett rigai keleti partnerségi csúcs idejére az EU-tagállamok kétharmada már ratifikálni fogja az Ukrajnával, Grúziával és Moldovával aláírt egyezményeket. A külügyminiszter – aki vasárnap és hétfőn Moszkvába látogatott – kész a konstruktív párbeszédre a keleti partnerség ügyében Oroszországgal, de – miként közvetlen munkatársai a BruxInfo kérdésére megerősítették – az ambíciók orosz aggodalmakkal összhangban történő visszafogásáról szó sem lehet.

„Nem fogjuk leértékelni a Keleti Partnerséget és csökkenteni annak ambícióit” – szögezte le a BruxInfónak Zanda Kalnina-Lukasevica, a parlamenti és az EU-ügyekért felelős külügyi államtitkár, aki emlékeztetett arra az alapelvre, hogy Moszkvának nem lehet vétója és minden ország szabad belátása szerint kell, hogy alakítsa a kapcsolatait az EU-val (ahogy az EU sem szól bele abba, hogy ki tagja az Eurázsiai Uniónak).

„Nem hiszem, hogy a Keleti Partnerség kudarc lenne. Mi olyan együttműködést ajánlunk ezeknek az országoknak, amelyek végső soron az ott élők életszínvonalát javíthatják” – jegyezte meg Juris Poikans, a Keleti Partnerségért felelős rendkívüli nagykövet. Poikans szerint éppen ezért jelenleg az jelenti a fő kihívást, hogy miként tudják végrehajtani az ukránokkal, a grúzokkal és a moldávokkal aláírt társulási és szabadkereskedelmi megállapodásokat, illetve, hogy azok kézzelfogható változásokat idéznek-e majd elő a lakosság életében.

„Ez számunkra nem geopolitikai játszma, mi nem akarunk geopolitikai versenyfutásba kezdeni Oroszországgal” – hangsúlyozta Andrejs Pildegovics, külügyi államtitkár, aki többek között a keleti partnerségi politikát is felügyeli. (Hozzátette, hogy ezt a Moszkvával jó kapcsolatokat ápoló Szerbiára is érti, amellyel a lett elnökség idején jó esély van az első tárgyalási fejezet megnyitására a csatlakozási tárgyalásokon).

Pildegovics a BruxInfo kérdésére válaszolva kategorikusan elutasította azt az Európában rendszeresen elhangzó véleményt, miszerint az Európai Unió a keleti partnerség elindítása előtt nem vette volna figyelembe Oroszország véleményét. „Mi Oroszországnak is helyet kínáltunk benne, de az oroszok mondtak nemet erre a koncepcióra. Az ukrán tárgyalások is öt éven át tartottak, bőven lett volna idejük hangot adni a fenntartásaiknak és felkészülni az új helyzetre. Ha valakit szemrehányás érhet, az Oroszország. Ők léptek át egy vörös vonalat” – jelentette ki a lett külügyminisztérium második embere.

Pildegovics ugyanakkor azt is aláhúzta, hogy a lett semmi esetre sem lesz oroszellenes EU-elnökség. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a korábbi jóslatokkal szöges ellentétben a lett EU-csatlakozás óta a kétmilliós balti állam gazdasági és politikai kapcsolatai javultak és normalizálódtak Moszkvával a 2004-es felvétel előtti időszakhoz képest.

A Keleti Partnerség értelmét kétségbe vonó megjegyzésekre reagálva a külügyi államtitkár emlékeztetett rá, hogy a KP az egyetlen hely, ahol az azeriek az örményekkel egy asztalhoz ülnek. A differenciáltabb megoldást védelmébe véve emlékeztetett rá, hogy Azerbajdzsán például úgy tűnik, hogy az energetikai együttműködésre korlátozná részvételét a partnerségben, miközben Fehéroroszország és az Eurázsiai Unióba ugyancsak belépett Örményország a szektorális együttműködés iránt is érdeklődést mutat.

Elismerte, hogy az EU az elmúlt 20 évben már szinte mindent kipróbált Alekszandr Lukasenko belarusz elnökkel, minimális sikerrel. A lett elnökség most sem számít látványos változásokra. Azt viszont fontosnak tartaná, hogy a fehérorosz lakossághoz elérjenek, az emberek többet utazhassanak, és környezetvédelmi kérdésekben is szorosabb legyen az együttműködés. Idén választások lesznek Fehéroroszországban, és az EU részben ennek függvényében dönthet további nyitásról, miközben a politikai foglyok szabadon bocsátásához továbbra is ragaszkodik. A lett külügyi vezetés mindenesetre azt tapasztalja, hogy Minszk határozott érdeklődést mutat az EU-val fenntartott kapcsolatok javítása iránt.

Lettország saját magát ajánlja példaként a partnereknek. „Lettország olyan, mint egy kísérleti laboratórium. Megmutattuk, hogy egy generáció alatt leszakadt országból fel lehet zárkózni” – közölte.

Ami egyes keleti partnerek esetleges jövőbeni EU-csatlakozását érinti, lett részről emlékeztetnek arra, hogy a Lisszaboni Szerződés de facto minden európai állam számára megnyitotta ezt a perspektívát. „Nem lenne szerencsés a szerződés átértelmezése” – jelentette ki ezzel kapcsolatban a külügyi államtitkár, aki sietve azt is hozzátette, hogy a következő hat hónapban nem vár ebből a szempontból semmilyen „új nyitást”. Arra a 2009-es NATO-döntésre is felhívta a figyelmet, miszerint a szövetség egy nap Ukrajna és Grúzia előtt is megnyithatja a kapuit. Más, nevük mellőzését kérő lett politikusok ugyanakkor elismerték, hogy ameddig a Krím orosz fennhatóság alatt van, nincs értelme Ukrajna NATO-tagságáról beszélni. „Ez a kérdés nincs a közeljövő napirendjén” – fogalmazott a külügyi államtitkár.

Maija Manika, a lett külügyminisztérium gazdasági kérdésekért felelős helyettes államtitkára a BruxInfo kérdésére válaszolva elismerte, hogy eddig semmilyen előrelépés nem következett be azokon a konzultációkon, amelyek Brüsszel, Moszkva és Kijev között folynak a társulási és szabadkereskedelmi megállapodás gazdasági következményeivel kapcsolatos orosz aggodalmak kapcsán. Emlékezetes, hogy a felek megegyeztek a megállapodás végleges hatályba lépésének 2015 végéig történő elhalasztásáról, hogy időt hagyjanak a nyitott kérdések tisztázására.

„Reméljük, hogy 2016. január 1-től sor kerülhet a megállapodás alkalmazására” – szögezte le a helyettes államtitkár, aki arra is emlékeztetett, hogy a balti államok 2004-es EU-csatlakozásakor Moszkva hasonlóan kompenzációs igényt jelentett be állítólagos gazdasági és kereskedelmi kárai miatt. A valóságban azonban ennek éppen az ellenkezője történt: az orosz-lett kétoldalú kereskedelem nagyságrendekkel nőtt a csatlakozás óta.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »