A Charlie Hebdo Európa szeptember 11-e

Sokkolta az EU-intézmények vezetőit a párizsi terrorista-támadás a Charlie Hebdo szerkesztősége ellen. Egyöntetűen a szólászabadság elleni brutális támadásnak minősítették tagállami és EU-intézményi vezetők, valamint EP-frakciók a történteket.

Egyperces néma megemlékezésre invitálta az EP képviselőit a Parlament előtti térre az európai képviselőtestület házelnöke csütörtök délelőttre, hogy tisztelegjenek a szerdai mészárlás áldozatai előtt. Martin Schulz – miként Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök is – úgy fogalmazott, hogy „mélységesen sokkolta” őket a terrorista akció híre.

A támadásról sorban egymás után tették közzé közleményüket az EP frakciói, minden esetben kiemelve, hogy az a szólás és véleményalkotás elleni véres akció volt, s mint ilyen, az európai demokrácia alapértékeit sújtotta. „Ez a támadás ellenünk, az értékeink ellen irányult” – hangsúlyozta egy sor képviselő, a liberálisokat vezető Guy Verhofstadtól a zöldek nevében nyilatkozó Philippe Lambertsen és Rebecca Harmson át, a néppárti Joseph Daulig.

Szergej Sztanisev, az európai szocialista pártok csoportjának elnöke – csakúgy, mint a zöld Philippe Lambert, vagy a liberális Cecilia Wikström – egyúttal arra is nyomatékkal utaltak, hogy mindezek után különösen fontos, hogy Európa és az európai országok és intézmények most még következetesebben tartsák magukat a demokrácia elveihez és értékeihez.

E véleményük amúgy szinte azonnal konkrét tettekben is kifejeződött, midőn a merénylet hírére perceken belül a témával foglalkozó rajzok, karikatúrák lepték el számos európai újság és internetes szolgáltatás portáljait, miközben a sajtó munkatársai a tagországok mindegyikében kisebb-nagyobb létszámban „Én (is) Charlie vagyok” feliratú táblákkal demonstráltak, illetve ilyen honlap-feliratok jelentek meg az internetes felületeken.

Ezzel egy időben tagállami vezetők sora – köztük Angela Merkel német kancellár, Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, Alexander Stub finn kormányfő – fejezte ki szolidaritását az áldozatok családjaival és magával Franciaországgal is. „Mindannyiunknak ki kell állnunk a szólásszabadság és véleménynyilvánítás szabadsága mellett” – szögezte le nyilatkozatában az utóbbi.

Megfigyelők megjegyzik, hogy a történtek minden bizonnyal olajat jelent majd arra a közelmúltban harapózó tűzre, amelyben Németországban és nyomában több más EU-országban is az iszlámellenes mozgalmak, utcai demonstrációk kezdenek teret nyerni és mind több embert magukkal ragadni. Közben a tagállami politikai vezetők az idegengyűlölettől és diszkriminációtól óvó nyilatkozatokkal igyekeznek csillapítóan hatni a közvéleményre.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »