Navracsics Tibor megírta válaszát

A leendő új magyar biztos alapvető célként jelölte meg, hogy az oktatás szerepének erősítésével hozzájáruljon a gazdasági növekedés, a foglalkoztatás és a versenyképesség növelését célzó alapvető EU-stratégiához.

A biztosjelöltek európai parlamenti meghallgatása hétfőn kezdődött Brüsszelben, aminek bevezetéseként tíz napja az egyes illetékes EP szakbizottságok kérdőívet juttattak el az előttük megjelenő jelöltekhez. A Navracsics Tibornak is kiküldött kérdőív három fő kérdéscsoportban két fő részből állt. A képviselők mindenekelőtt a jelöltek általános kompetenciáira, személyes alkalmasságukra, az európai projekt melletti elkötelezettségükre és az EP-vel való együttműködési készségükre voltak kíváncsiak. A kérdőív második része pedig a leendő tárcájukkal kapcsolatos ismereteiket, illetve elképzeléseiket, terveiket firtatta. (ld. Bruxinfo 2014. szeptember 22.) A leadási határidő most hétfő volt.

Navracsics Tibor – akit szerdán este hallgat majd meg az EP oktatási és kulturális bizottsága, valamint (az európai közös kutatási központok révén) az ipari szakbizottság – válaszában mindenekelőtt hangsúlyozta: tanári családba született, ő maga is évek óta egyetemi professzor, és mint ilyen, különösen örömmel tölti el, hogy az oktatással, kultúrával, ifjúsággal és európai állampolgársággal összefüggő ügyekkel foglalkozó területért lehet felelős, ha megbízatásában megerősítik.

Eddigi politikai előéletéből majdani témájához kapcsolódó elemként utalt arra, hogy 2013-ban az általa vezetett minisztérium „Versenyben a jogokért” címmel nemzetközi diákvetélkedőt kezdeményezett, „annak érdekében, hogy a tizenévesekben is tudatosuljon…, mit jelent európainak lenni és milyen jogokkal bírnak az európai polgárok”. Ugyancsak az uniós polgárság közös vívmányaként értékelte, hogy 2011-ben a magyar elnökség élére állt az eltűnt gyermekek felkutatását segítő 116-os forróvonal megteremtésének, továbbá a „magyar félév” során fogadták el az EU történetének első romaintegrációs stratégiáját.

A magyar jelölt emlékeztetett arra, hogy Jean-Claude Juncker, kinevezett bizottsági elnök a gazdasági és pénzügyi válságból való kilábalás kontextusába helyezte a rá bízandó portfoliót, s mint fogalmazott, biztosként elhatározott szándéka „szavatolni, hogy az oktatás az EU2020 stratégia középpontjában maradjon”. A fenntartható növekedés „megköveteli az oktatási és képzési rendszer modernizálását”, és maga részéről kész kötelezettséget vállalni, hogy már mandátuma elején megtörténjen a mindezt célzó „Oktatás és Képzés 2020” című keretprogram felülvizsgálata, elegendő időt hagyva még újabb lehetséges hozzájárulások számára.

Navracsics szerint portfoliójának alkotóelemi közötti szinergia jól kifejezi a rábízandó terület „ember-központúságát”. Valamennyi, a tárca által felügyelt közösségi program – legyen bár szó kultúráról, oktatásról, ifjúságról vagy sportról – határokon átívelő innovatív kezdeményezéseket támogat. Közülük is kiemelkedik az Erasmus+ program, amelyik egymagában is három politikai területet – oktatás, ifjúság és sport – is lefed, mutatott rá válaszában a magyar biztosjelölt.

Az európai uniós állampolgársági komponenst érintve Navracsics Tibor új technikák és megoldások alkalmazását helyezte kilátásba, hogy még jobban tudatosíthassák az emberekben az EU-állampolgársággal járó jogokat és előnyöket. Itt részben erőteljesen építeni akar majd a civil szervezetekre, részint éppen az Erasmus+ programon keresztül is erőteljes kommunikációs platformot készül teremteni, a jelenlegi tervek szerint akár egymillió fiatalhoz is elérve ilyen formán.

Az uniós intézményekkel és más biztosokkal való együttműködés kapcsán Navracsics számos példát említett az egyes potenciális témákban érintett társbiztosokkal, illetve leendő bizottsági alelnökökkel való majdani kooperációra. Az EP vonatkozásában pedig határozott együttműködést helyezett kilátásba, megígérve egyebek között, hogy a képviselőtestület illetékes tagjaival mindenkor minden aktuális dokumentumot és munkaanyagot megosztanak majd.

A meghallgatáson nyilván megkerülhetetlenül esedékes – magyar belpolitikai hátteret és előéletet firtató – majdani kérdéseknek a magyar jelölt azzal ment elébe, hogy leszögezte: bizottsági munkájára való felkészülése érdekében kormányzati megbízatásáról lemondott, és ha feladatában megerősítik, biztosként azon lesz, hogy elősegítse a tagállamoknak az európai értékekhez és szabályokhoz történő igazodását.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek