Ukrajna hat éven belül az EU kapujához érhet

Petro Porosenko ukrán államfő olyan szociális és gazdasági reformcsomag bejelentésére tett ígéretet, amely segítségével Ukrajna hat éven belül elérhetne az Európai Unióhoz való csatlakozás kapujába. Az ukrán parlament szeptember 16-án ratifikálta a mérföldőnek számító társulási megállapodást, ugyanakkor az egyezmény kereskedelemre vonatkozó részei kivételt képeznek: ezeket 2016-ig elhalasztották, hogy ezzel a szerződés miatt piaci érdekeiket féltő oroszokat is megnyugtassák. Az elnök nyilatkozata szerint a csütörtök délután bejelentésre kerülő stratégia 60 különböző reformot és speciális programokat fog tartalmazni, amelyek hat éven belül fel fogják készíteni Ukrajnát a csatlakozási kérelem benyújtására.

Az utóbbi időben egyre inkább körvonalazódik Porosenko egyensúlyra való törekvése, amely során úgy igyekszik országát az uniós csatlakozás felé terelni, hogy közben Moszkvát se ingerelje az elkerülhetetlennél nagyobb mértékben. Az elnök igyekszik enyhíteni a két ország közötti feszültségen, csütörtök délelőtt örömmel nyilatkozta, hogy az elmúlt 24 órában egyetlen halottat vagy sebesület sem jelentettek, ami szerinte annak a jele, hogy a szeptember 5-én kötött fegyverszünet „végre életbe lépett”.

Ez többek között azért is fontos Porosenkónak, mert így egy lélegzetvételnyi szünethez jutott, hogy felkészülhessen az októberben tartandó parlamenti választásokra és foglalkozhasson az ország gyorsan romló gazdasági helyzetével. Az előrejelzések szerint a GDP akár 10%-kal is csökkenhet 2014-ben, ezt pedig tovább ronthatja az orosz gázforrások esetleges elapadása is. Utóbbinak minden valószínűség szerint nagy szerepe volt abban, hogy elnapolták az oroszokat bosszantó szabadkereskedelmi övezet létrehozását.

Ennek ellenére a társulási megállapodást Brüsszelben és Kijevben is az orosz befolyásolási kísérletek feletti győzelemként ünneplik, noha többen is óvatosságra intenek, mondván, hogy az egyezmény elhamarkodott volt és további orosz ellenlépésekhez vezethet. Danilo Lubkivszki ukrán külügyminiszter-helyettes tiltakozásképpen bejelentette a lemondását, arra hivatkozva, hogy a megállapodás „mindenki számára rossz jeleket közvetít: az agresszornak  (Oroszországnak), a szövetségeseinknek és ami a legfontosabb, az ukrán állampolgároknak is”.

Mások is gyanakvóan szemlélik Putyin látszólagos belenyugvását a jelenlegi helyzetbe. Egy magas rangú ukrán hivatalnok szerint az orosz elnök „vissza akar térni a tavaly november előtti helyzethez, vagyis azt szeretné, hogy Ukrajna csak papíron közeledjen az EU-hoz, miközben valójában szoros orosz felügyelet alatt áll.

Abban viszont mindenki egyetért, hogy Ukrajnának égető szüksége lenne a gyökerekig visszamenő és hatásos politikai és gazdasági reformokra, és különböző okokból ugyan, de mind Nyugat- mind pedig Kelet-Európában élénk érdeklődéssel várják az ukrán elnök bejelentését.

Varga Zsófia

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »