Az EBESZ hivatalos oldalán szombat reggel közzétette a kelet-ukrajnai tűzszünetet biztosító szerződés részletes jegyzőkönyvét, melyet az ún. kontakt-csoport tagjai szeptember 5-én Minszkben írtak alá. A megállapodás több pontja egyezik a Petro Porosenko által júniusban meghirdetett béketervben, valamint a napokban, Ulánbátorban nyilvánosságra hozott Putyin-tervben megfogalmazott javaslatokkal.
A minszki jegyzőkönyv 12 pontot tartalmaz. Az első pontban az aláírók az azonnali kétoldalú tűzszünetre kötelezik egymást. A szerződés második pontjában kikötik, hogy a megállapodás betartásának és a térség helyzetének megfigyelése kizárólagosan az EBESZ feladata. Külön pont foglalkozik az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki, valamint Luhanszki Népköztársaságok jövőbeni státuszával.
„Végre kell hajtani a törvényhozó, valamint végrehajtó hatalom decentralizációját, többek között az ukrán „Különleges státuszról szóló törvény” hatályos módosításának („ A helyi önkormányzat ideiglenes rendje és hatáskörei a donyecki, valamint luhanszki területen”) elfogadása által.”- tartalmazza a szerződés.
A dokumentum másik pontja előírja az előrehozott választások megtartását, szintén az ukrán jogszabályoknak megfelelően.
A szerződés további pontjaiban előírják az összes hadifogoly szabadon engedését, valamint a résztvevőknek amnesztiát nyújtó törvények meghozatalát. Továbbá támogatják az EBESZ további megfigyelői tevékenységét az orosz-ukrán határon, valamint az ukrán össznemzeti párbeszéd folytatását.
A megegyezésben emellett még szó esik a térség humanitárius helyzetét javítandó intézkedések meghozatalának szükségességéről, a törvénytelen fegyveres csoportosulások, zsoldosok, valamint haditechnika kivonásáról, Ukrajna területéről, végül egy konszenzusos alapon megalkotott programról, amely a Don-medence gazdasági újjászületését hivatott előirányozni.
Szintén külön pont foglalkozik a tárgyalásokban résztvevők személyes biztonságának biztosításáról.
A megállapodást a tárgyalások öt résztvevője írta alá: Heidi Thaljavini, az EBESZ vezetőjének különleges megbízottja, Leonyid Kucsma, volt ukrán elnök, Mihail Zurabov, az Orosz Föderáció ukrajnai nagykövete, Alekszandr Zaharcsenko, a „Donyecki Népköztársaság” miniszterelnöke, valamint Igor Plotnyickij, a „Luhanszki Népköztársaság” miniszterelnöke.
A megállapodás, mely szeptember 5-én lépett hatályba, jelentős, hiszen a válság kitörése óta ez az első olyan kísérlet a rendezésre, amelyben minden fél részt vesz. A tűzszünetet, mind az Egyesült Államok, mind az EU, mind pedig Oroszország üdvözölte. A nagyhatalmak reményüket fejezték ki, hogy ez a megállapodás lehet az első lépés a konszolidáció, valamint a békés rendezés felé.
Takács Martin