Putyin a vizsgálathoz szükséges feltételek megteremtésére szólít

Vlagyimir Putyin orosz elnök felszólította az ukrajnai szembenálló feleket, hogy teremtsék meg a feltételeket a maláj utasszállító repülőgép katasztrófájának teljes kivizsgálásához.

Orosz hírügynökségek idézték hétfőre virradóra Putyin felhívását, amelyben az államfő emlékeztet arra, hogy számtalanszor szólította fel a Moszkva-barát szakadárokat és Kijevet a vérontás befejezésére és a tárgyalások megkezdésére.

„Bizonyossággal kijelenthető, hogy amennyiben június 28-án nem újultak volna fel a harcok Ukrajna keleti részén, ez a tragédia biztosan nem történt volna meg” – közölte Putyin, és hozzátette, hogy ettől függetlenül ezt a tragédiát senki se használhatja fel önös politikai célokra.

„Mindent meg kell tenni a nemzetközi szakértők munkájának biztonsága érdekében a katasztrófa helyszínén” – közölte Putyin.

Az államfő felhívta a figyelmet arra, hogy már a helyszínen vizsgálódnak a Donyec-medence, Donyeck város, az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériumának és Malajziának a szakértői, de ez nem elegendő: a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) égisze alatt egy „teljes értékű” nemzetközi szakértői csoportnak kell vizsgálatot folytatnia.

„Mindent meg kell tenni a csoport teljes biztonsága érdekében, munkájához szavatolni kell a humanitárius folyosók létrehozását” – mondta Putyin, és fogadkozott, hogy Moszkva a maga részéről mindent megtesz annak érdekében, hogy a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus jelenlegi katonai szakaszából átlépjen a tárgyalásos, kizárólag diplomáciai eszközökkel zajló fázisába.

A maláj nemzeti légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es gépe csütörtökön zuhant le Kelet-Ukrajnában, oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen. A katasztrófában 298 ember vesztette életét.

Kijev szerint a gépet vélhetően egy Buk típusú légvédelmi rakétával találták el a kelet-ukrajnai szakadárok. Míg Ukrajna Oroszországot teszi felelőssé a katasztrófáért, Moszkva és a szakadárok egyaránt tagadják, hogy közük lenne az esethez.

Komoly szankciókat sürgetnek Oroszországgal szemben

Európának pénzügyi szankciókkal kell sújtani Oroszországot – írja a Financial Times című tekintélyes brit gazdasági, politikai napilap európai kiadásának véleményrovatában Wolfgang Münchau.

A lap publicistája szerint ha bebizonyosodik, hogy a maláj légitársaság MH17-es számú, Amszterdamból Kuala Lumpurba érkező járatát akár véletlenül, akár szándékosan oroszpárti lázadók lőtték le, akkor az EU-nak is határozottabb választ kell adnia, teljes körű pénzügyi szankciókat kell bevezetnie Moszkvával szemben.

Az euró és a font fontos eszköz az orosz vállalatok számára. A londoni City olyan pénzügyi központ, amelyen keresztül vagyonos oroszok mossák tisztára a pénzüket. Ennek azonnal véget kell vetni – írja a publicista, aki szerint az energiavásárlás leállítását is meg kellene fontolni, mert Moszkvának nyilvánvalóan ez jelentené a legjelentősebb érvágást. Münchau szerint az uniónak vészhelyzeti intézkedésként olyan energiabiztonsági stratégiára van szüksége, amely függetleníti Oroszországtól.

„Ha Vlagyimir Putyin (orosz elnök) titokban olyan ukrán lázadókat fegyverzett fel, akik aztán uniós polgárokkal végeztek, akkor nagyon hosszú időre nehéz lenne visszatérni a normális ügymenethez” – húzza alá a szerző.

A brit lap kolumnistája úgy látja: a katasztrófa globális gazdasági megrázkódtatást okozhat, a tovagyűrűző hatások miatt messze nagyobb következményekkel járhat, mint azt most bárki is sejti. Ha az eurózónát csak egy megrázkódtatás választja el a deflációtól, akkor ez lehet az – vélekedik Münchau.

„Az európai politikacsinálóknak sosem lett volna szabad olyan helyzetbe hozniuk magukat, amelyben gazdasági okokból nem képesek a politikai reakcióra” – zárja véleménycikkét Wolfgang Münchau.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »