Az EU már gondoskodott arról, hogy megkímélje az egyazon vállalatcsoporthoz tartozó cégeket a kettős adóztatástól. A Bizottság hétfői javaslata „a kettős nem adófizetés” gyakorlatát igyekszik kiküszöbölni.
A társasági adóra vonatkozó kulcsfontosságú uniós jogszabályok módosítására tett javaslatot hétfőn az Európai Bizottság, folytatva ezzel az adókikerülés ellen egy évvel ezelőtt meghirdetett harcát.
Az Algirdas Semeta adópolitikai biztos által hétfőn bemutatott javaslat kiiktatná az anya- és leányvállalatok esetében alkalmazandó adóztatás rendszeréről szóló irányelvben található joghézagokat, amelyeket néhány vállalat Brüsszel szerint az adózás kikerülésére használ.
A módosítandó „anya- és leányvállalat” irányelv elsődleges célja az volt, hogy az ugyanahhoz a cégcsoporthoz tartozó vállalatok ne essenek kettős adóztatás alá a különböző tagállamokban. A tagállami adórendszerekben előforduló következetlenségek ugyanakkor lehetővé tették egyes vállalatok számára a joghézagok kihasználását, csökkentve ezzel az általuk befizetett adót, vagy egyes esetekben teljesen kikerülve az adófizetést.
„Nem engedhetjük meg többé a potyázóknak, hogy úgy jussanak hatalmas nyereséghez, hogy nem fizetnek be semmit az államkasszába” – szögezte le az adóügyi biztos.
A módosító javaslat mindenekelőtt egy közös visszaélés elleni szabály elfogadására kötelezi a tagállamokat. Ennek birtokában figyelmen kívül hagyhatják az adóelkerülési célú mesterséges megoldásokat, és ezzel biztosíthatják azt, hogy az adózás a tényleges gazdasági érték alapján történjen.
A Bizottság ezenkívül úgy is szigorítana a direktíva szövegén, hogy a szakzsargonban hibrid kölcsönmegoldásoknak nevezett speciális adótervezési módszerek ne kapjanak többé adómentességet. Az anya- és leányvállalat irányelv jelenleg arra kötelezi a tagállamokat, hogy adómentességet adjanak az anyacégeknek a más tagállamban működő leányaiktól kapott osztalékoknak.
Egyes tagállamokban ugyanakkor, ahol a leányok be vannak jegyezve, ezeket a tranzakciókat adóból levonható „tartozás törlesztésnek” titulálják. Aminek az az eredménye, hogy a leány által az anyavállalatnak fizetett tranzakciók nem mindenhol adóznak. Ennek a joghézagnak a kihasználása az alapja annak az agresszív adótervezési módszernek, amit hibrid kölcsönnyújtásnak neveznek és ami ellen most a Bizottság fellép.
A javaslat értelmében ha egy hibrid kölcsönügylet a leányvállalatnak otthon adó tagországban levonható az adóból, akkor abban a tagállamban kell adót kivetni rá, ahol az anyavállalat székhelye található. Ez a Bizottság szerint meggátolja majd a határokon átnyúló tevékenységet folytató vállalatokat a vállalatcsoporton belüli tranzakciók olyan módon történő tervezésétől, hogy végeredményben kettős adóztatás helyett kettős nem adófizetés legyen a történet vége.
A javaslat értelmében a tagállamoknak 2014. december végéig a gyakorlatba is át kellene ültetniük az új szabályokat.
„Mindez több bevételt hoz majd a tagállami költségvetéseknek, a cégek között tisztességesebb versenyhez és adóztatáshoz vezet majd egész Európában” – vélekedett az EU adópolitikai biztosa.
Kitekintő / Bruxinfo.eu