Az oktatási minisztérium ajánlásai ellenére a magyar iskoláknem akarnak olyan megszorításokat, amelyek az iskolák létét veszélyeztetnék, vagy a tanulókat súlyosabban érintenék. A 129 fenntartóhoz tartozó, veszélybe került iskolák között 13 magyar vagy részben magyar tannyelvű kisiskola szerepel. A többségük teljes szervezettségű, tehát 9 osztállyal működő iskola, három esetben pedig alsó tagozatos kisiskolát érintene a minisztérium megszorító intézkedése. A szaktárca lapunknak eljuttatott közleményében tiltakozik a sajtóban megjelent hírek miatt, amelyek szerint ezek az iskolák megszüntetésre lennének ítélve. „A minisztérium tárgyal az érintett iskolák fenntartóival az iskolák működésének hatékonyabbá tételéről, racionalizálásáról, az iskola megszüntetése csak az egyik lehetőség, amit csak kevés fenntartónak javaslunk” – írta a közleményben a szaktárca.
A megszólított fenntartók vagy iskolaigazgatók szerint is a minisztérium a tárgyalások során általában az alkalmazottak számának csökkentését, esetleg osztályok összevonását kéri tőlük a kiegészítő támogatás fejében. Igaz, egyes esetekben a szaktárca a felső tagozat megszüntetését javasolta a 2014/2015-ös tanévtől, de ezt az iskolák elutasították. Vannak olyan települések, ahol részben vagy egészben elfogadják a minisztérium ajánlásait, de sok helyen inkább a fenntartó pótolja az ajánlások elutasítása miatt elmaradó támogatást.
A zoboralji iskolák tegnap Pogrányban egyeztettek a lépésekről. Sem az iskolák vezetősége, sem a szülők, sem a fenntartó önkormányzatok, sem a magyar pártok nem egyeznek bele, hogy a Nyitrai járás magyar iskoláiban szeptembertől osztályokat vonjanak össze, jövőre pedig felső tagozatokat szüntessenek meg.
Új Szó