Egy héten belül a második miniszter mondott le Portugáliában, amely súlyos instabilitást eredményezhet az országnak, a PSD-CDS/PP kormánykoalíció pedig elveszítheti abszolút többségét a parlamentben. Vitor Gaspar pénzügyminiszter után Paulo Portas, a kisebbik koalíciós partner vezetője fordított hátat a konzervatív Coelho által irányított kormányzatnak.
Paulo Portas, a konzervatív Pedro Passos Coelho által vezetett portugál kormány külügyminisztere, aki egyben a kormánykoalíció legnagyobb politikai befolyással rendelkező pártjának a CDS/PP- nek a vezetője kedden benyújtotta lemondását. Néhány órával Portas bejelentése után a miniszterelnök beszédet mondott az Állami Televízióban és Rádióban (RTP), hogy megelőzze azokat a pletykákat amelyek esetleges lemondásáról és előrehozott választások kikényszerítéséről szólnak: “Nem mondok le. Nem hagyom cserben a hazámat.” Coelho kijelentette továbbá, hogy nem fogadja el a külügyminiszter Portas lemondását sem.
A 230 fős parlamentben a nagyobbik koalíciós partnernek, a Portugál Szociáldemokrata Pártnak 108, a CDS/PP-nek 24 képviselői helye van. Portas pártájának támogatása nélkül a Coelho által vezetett kormánykoalíció veszélybe kerülhet, és elveszítheti abszolút többségét a parlamentben.
A bizonytalanságot tovább növeli, hogy egy nappal korábban Vitor Gaspar pénzügyminiszter is benyújtotta lemondását, aki a portugál kormány és nemzetközi hitelezők között megkötött 78 milliárd eurós mentőhitel fő szakmai irányítója is volt egyben. Az Európai Bizottság, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is többször elismerte Gaspar elkötelezettségét a mentőprogram végrehajtása mellett. Anibal Cavaco Silva köztársasági elnök elfogadta a pénzügyminiszter lemondását. A pénzügyminiszter szerint távozása „óriási kockázatok és kihívások” idején hozzájárulhat a kormányon belüli kohézió megerősítéséhez is – értesült az MTI.
A pénzügyminiszter lemondólevelében jelezte, hogy a hiány- és adósságcélok teljesítésének késlekedése miatt mond le, mivel ezek aláássák saját hitelességét. Megjegyezte továbbá, hogy jelentősen csökkent a költségvetési megszorítások melletti lakossági elkötelezettség. A pénzügyminiszter szándékát erősítették továbbá a portugál alkotmánybíróság döntései is, amelyek tavaly és idén is megszorítási lépések eltörlését írták elő (még áprilisban a lisszaboni alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondott ki több – a gazdaságot érintő megszorító intézkedést – ezért a kormánynak új költségvetési egyenlegjavító intézkedéseket kellett hoznia).
Portugáliában most arról szólnak a találgatások, hogy mi lesz a koalíció sorsa. A konzervatív miniszterelnök a portugál lakossághoz intézett beszédében arra utalt, hogy megpróbálja meggyőzni Portast a maradásról: “az állam felé érzett elkötelezettség van mindenek előtt. Le fogjuk tudni győzni közösen a nehézségeket. A portugál állampolgárokért tett áldozataink nem lesznek hiába” – fogalmazott Coelho.
Most különös szükség van az összefogásra. Az IMF és az unió szakértői július 15-én kezdik meg az újabb vizsgálatot, amelynek végén javaslatot tesznek egy újabb hitelrészlet folyósítására.
Legutóbb három hete hagyta jóvá a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatótanácsa azt a 657 millió eurós portugál mentőhitel-részlet folyósítást, amellyel 22,56 milliárd euróra emelkedett a teljes portugál kifizetés. Az IMF irányító testülete ugyanekkor hagyta jóvá a deficitcélok lazítását is. A mentőcsomag felülvizsgált makrogazdasági pályája értelmében a portugál kormánynak 2013-ban az előző évi 6,4 százalékról 5,5 százalékra, majd 2014-ben 4 százalékra, illetve 2015-ben 2,5 százalékra kell csökkentenie GDP-arányos államháztartási hiányát.
Szombath András