Orosz célkitűzések a BRICS csúcstalálkozón

Durbanban, a Dél-afrikai Köztársaságban tartották az ötödik BRICS csúcstalálkozót március 26 és 27-én. Oroszország a két napos találkozón próbálta a külföldi befektetőket meggyőzni arról, hogy Oroszországba érdemes befektetni. A BRICS államok által inditandó fejlesztési bank létrehozásában egyelőre nem sikerült megállapodni.

Az idén március 26 és 27-én került megrendezésre az ötödik BRICS csúcstalálkozó Durbanban, Dél-Afrikában. Az évente mindig más tagállam által megrendezésre kerülő csúcstalálkozó megtartásának feladata most a 2010-ben csatlakozott Dél-Afrikára várt. A csúcstalálkozó témája: BRICS és Afrika: partnerség fejlesztése, integráció és iparosítás.

A találkozó előtt hangos volt a média, a BRICS fejlesztési bank tervéről és létrehozásáról, de a bankrendszer megalapítása a mostani találkozón még nem valósult meg. Vlagyimir Putyin orosz elnök pozitívan értékelte a két napos találkozót. A két nap során külön tárgyalt az egyes országok vezetőivel, mivel az országnak szüksége van a külföldi beruházókra, ezért kampányolt amellett, hogy Oroszország egy jó befektetési cél. 

Ahogy Putyin elnök látta

Putyin orosz elnök a csúcstalálkozó során próbálta kihangsúlyozni Oroszország potenciális szerepét és meggyőzni az országok képviselőit, hogy jó ötlet beruházni Oroszországban. Az elnök beszédében kihangsúlyozta, hogy Oroszország nyitott az új kereskedelmi és befektetési projektekre. A kereskedelmi többlete az országnak 2012-ben 195 milliárd dollár volt, és a munkanélküliek száma is folyamatosan csökken. Jelenleg, történelmileg az eddigi legalacsonyabb szintet érte el: 5,5 %-ra tehető a munkanélküliek száma.

A kormányfő azt is elmondta a BRICS országoknak, hogy az orosz kormány a továbbiakban is a felelős és prudens fiskális politikát folytatja mindaddig, amíg az egyike lesz a világ legalacsonyabb államadósságú országainak. Biztosította Brazília, India, Kína és Dél-Afrika vezetőit, hogy az oroszok fő célkitűzései az üzleti környezet fejlesztése, az adminisztratív akadályok megszüntetése és a korrupció elleni hatékonyabb küzdelem. Ennek ellenére a külföldi befektetők aggódnak a túlzott bürokrácia és a tisztázatlan tulajdonjogi viszonyok miatt. 

Azonban Oroszországnak szüksége van külföldi befektetőkre, a külföldi tőkére, hogy pozitívan ösztönözze a gazdaságot. Készen állnak fokozni az együttműködést az űriparban, a tudomány és a high-tech területén is. Megdicsérte a BRICS országok együttműködését Oroszországgal, ami 2012-ben 105 milliárd dollár volt és Putyin szerint „ez nem a határ”- tudósított a RIA Novostyi. 

Oroszország tovább dolgozott bilaterális kapcsolatai erősítésén

A orosz elnök, kétoldalú megállapodások létrehozására további tárgyalásokat folytatott egyes vezetőkkel. Külön tárgyalt a dél-afrikai vezetővel Jacob Zumaval, az indiai Manmohan Singh elnökkel és Mohamed Morsi egyiptomi vezetővel is. 

Jacob Zuma, dél-afrikai vezetővel a tárgyalás során megegyeztek, hogy orosz segítséggel atomerőművet állítanak fel az országban. Putyin biztosította Zumat, hogy amennyiben orosz szakemberek végzik el a munkálatokat, hajlandó hitelkeretet adni a projektre. A nyersanyagot is orosz földről hoznák és egy kutató központot is felállítanának. Dél-Afrikában jelenleg két atomreaktor van, ami az ország energiaellátásnak csupán 5%-át fedezi. A közös nyilatkozat záradékában megegyeztek a katonai együttműködésben, beleértve a katonai technikai eszközök fejlesztését is. 

Mohamed Morsi, egyiptomi vezetővel a fő téma az orosz földgáz exportja volt az észak-afrikai országba. Szergej Lavrov külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a 2011-es lázadások, Hosni Mubarak eltávolítása és a mai napig tartó feszült viszony miatt az egyiptomi gazdaság úgy legyengült, hogy először Egyiptom történelme során földgáz behozatalra szorul. 

BRICS fejlesztési bank

A BRICS fejlesztési bank ötlete a 2012-es indiai csúcson, a mexikói pénzügyminiszter javaslatára került megtárgyalásra. A Világbank és az IMF mellé szeretnének egy másik alternatívát kínálni a BRICS országok. A BRICS országok vezetői úgy gondolják, hogy hatékonyan működhetne egy fejlesztési bank, hiszen a világ lakosainak 40%-a BRICS országokon belül él. Kezdőtőkének 50 milliárd dollárt különítenének el a fejlesztési bank létrehozására. Ellenben, még nem alakult ki ennek az összegnek a felosztása: vajon a országok GDP nagyságának megfelelően vagy egyenlő arányban osztják meg a kezdőtőkét? Az idei csúcstalálkozón nem sikerült az országok pénzügyminisztereinek megegyezni a fejlesztési bank létrehozásáról, de a tárgyalások folytatódnak – nyilatkozott Anton Siluanov pénügyminiszter.

Tárgyaltak a szíriai konfliktusról, a ciprusi pénzügyi válságról, az afganisztáni problémákról és Iránról is. Arról is volt szó, hogy a BRICS-et nem látják a nyugati országok geopolitikai versenytársának, éppen ellenkezőleg, nyitottak bármilyen tárgyalásra a többoldalú békemodell megvalósulásának érdekében. 

Czézár Nikolett

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »