Ciprusi helyzet: össztűz alatt Angela Merkel

A német kancellár élesen elutasítja a nyugdíjak államosításának lehetőségét, ugyanakkor támogatja a bankbetéteket sújtó egyszeri különadó kivetését Cipruson. Angela Merkelt sokan azzal bírálják, hogy a ciprusi rendezés folyamata miatta akadt el.

Pénteken a kisebbik német koalíciós partner frakcióülésén Angela Merkel indulatosan utasította vissza a nicosiai kormány azon felvetését, amely szerint a nyugdíjak államosításával szednék össze azt a szűk 6 milliárd eurót, ami az államcsőd elkerüléséhez szükséges.

Angela Merkel német kancellár leszögezte: nem fogja eltűrni, hogy Ciprus a nyugdíjak államosításával kerülje el az államcsődöt, ugyanakkor védhetőnek találta a ciprusi bankbetétek megadóztatását. Az unió semmilyen körülmények közt nem adhatja fel elveit, de a német kormány elkötelezett amellett, hogy Ciprus az eurózóna tagja maradjon – mondta.

A javaslatot a nicosiai vezetés azután hozta elő, hogy a ciprusi parlament leszavazta a bankbetétek megadóztatását lehetővé tevő javaslatot. A betétek különadója az unió, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői szerint megfelelő módszert jelentene arra, hogy Ciprus szert tegyen arra a 6 milliárd euróra, amely az unió és az IMF által folyósítandó mentőcsomag előfeltétele.

A ciprusi törvényhozás péntek este egyébként intézkedéseket fogadott el a szigetországnak szánt mentőcsomag életbe lépéséhez, majd szombaton bejelentette, hogy az európai pénzügyminiszterek vasárnapi találkozója utánra halasztják a bankbetétek megadóztatásával összefüggő döntést.

A betéteket terhelő különadó ötlete sok bírálatot kapott nemzetközi szinten, elemzők szerint ugyanis veszélyes precedenst teremtve nem csak a ciprusi, de a teljes európai bankrendszer iránti bizalmat ásná alá, ráadásul megkérdőjelezhetővé tenné az európai válságkezelés hitelességét. A szabaddemokraták (Merkel koalíciós partnerei) európai parlamenti frakciójának elnöke, Alexander Graf Lambsdorff élesen kritizálta az eurózóna pénzügyminisztereiből álló tanács holland elnökét, Jeroen Dijsselbloemet a különadó támogatásáért; viselkedése a krízis során Lambsdorff szerint „egyszerűen dilettáns” volt. A frakcióvezető ugyanezen okból az EKB-t is támadta.

Mindenki Merkelre mutogat

Angela Merkel szerint azonban a ciprusi bankbetétek egyszeri különadója elfogadható, mivel Cipruson a bankok sokkal magasabb kamatokat fizetnek a betétek után, mint például Németországban. Szóvivője hangsúlyozta, a ciprusi bankok tulajdonosainak és betéteseinek ki kell venniük a részüket az ország megmentéséből. A kancellár úgy véli, komoly problémát jelent, hogy az országban a bankszektor jelenlegi formájában fenntarthatatlan és „túldimenzionált”. E kijelentéséért nem csak Nicosiából támadják, de Luxemburg külügyminisztere, Jean Asselborn is nemtetszését fejezte ki. Asselborn felhívta a figyelmet arra, hogy saját országában például nem csak a bankszektor, de a műhold-gyártás is túldimenzionált, és figyelmeztette Berlint, hogy fogalmazzon óvatosabban, ügyelve más országok önbecsülésére.

A német kormány ellenzéke eközben szintén Merkelt támadja. A szociáldemokraták kancellár-jelöltje a közelgő választásokon, Peter Steinbrueck szerint óriási politikai hiba volt megingatni a ciprusi betétesek bizalmát, a zöldek frakciójának pénzügyekért felelős szóvivője pedig úgy fogalmazott, részben Merkelt terheli a felelősség a ciprusi válságkezelés elakadásáért.

Werner Weidenfeld politológus szerint Angela Merkel kiváló helyzetben van, mivel egyszerre tűnhet szolidárisnak a ciprusiakkal és mutathat erőt saját választói felé amikor kiköti, hogy Nicosiának részt kell vennie saját csődjének elhárításában. Más vélemények szerint a ciprusi válság kaotikus kezelése annak tudható be, hogy a kancellár megpróbálta minimalizálni a kockázatokat a szeptemberben esedékes német szövetségi választások előtt.

A német pénzügyminiszter felhívta a nicosiai vezetés figyelmét az EKB nyilatkozatára, amely szerint ha a ciprusiak hétfőig nem állnak elő komolyan vehető programmal, akkor már csak jogi okokból fel kell függeszteniük a két legnagyobb ciprusi banknak nyújtott likviditást. 

Kovács Gábor

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »