Nem enged a lobbinak a dohányipari jelentéstevő

Nem engedi felvizezni az új dohányirányelvet az a brit szocialista EP-képviselő, aki a keretjogszabály parlamenti véleményének kialakításáért felel majd. A parlament környezetvédelmi szakbizottsága csütörtökön tárgyalt először a Bizottság decemberben bemutatott új javaslatáról, amely minden eddiginél szigorúbb dohánygyártási és -forgalmazási feltételeket írna elő az Európai Unióban.

Soha eddig nem tapasztalt mértékű lobbizásra, és megkeresésre számíthatnak a következő hetekben az európai parlamenti képviselők a dohányipar és a hozzá kapcsolódó szervezetek részéről – vetítette előre Linda McAvan szocialista európai parlamenti képviselő, aki a dohányipari irányelv parlamenti jelentéstevője lesz. Az EP környezetvédelmi szakbizottsága csütörtökön kezdte tárgyalni a tavaly decemberben, nagy érdeklődés mellett bemutatott keretjogszabályt, és a politikus szerint az ipar vélhetőleg mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy számára minél kedvezőbb direktívát fogadjon el az EP.

A brit EP-képviselő azt mondta, a maga részéről nem fogja engedni az irányelv felvizezését, alapvetően támogatja a bizottsági javaslatot, és ha módosításokat fog javasolni, akkor az csak a további szigorítás arányába mutathat. „Sokan fognak lobbizni Önöknél azzal, hogy ez meg az nem működik, nem jogszerű. Azt is mondják majd, hogy akkor bírósághoz fordulnak, de a dohánygyártók mindig a bíróságra járnak, ez ne térítse el Önöket!” – javasolta Linda McAvan.

Kérdéses, hogy milyen irányt vesz majd a direktíváról szóló intézményközi vita, hiszen a John Dalli korábbi EU-biztos lemondását eredményező botrány ráirányította a figyelmet a dohányipar lobbitevékenységére. A novemberben hivatalba lépett új máltai uniós biztos, Tonio Borg ambiciózus javaslatot terjesztett be a dohányipar gyártási és forgalmazási szabályaira.

A tervezet célja, hogy tovább csökkentse a dohányzók számát az Európai Unión belül, ennek legfontosabb eszközeként főként a fiatalokat próbálná meg az eddiginél jobban elrettenteni a dohányzástól. Az Európai Bizottság szeretné betiltani a „markáns ízesítésű cigaretták”, köztük a mentolos cigaretták forgalomba hozását; a vékony cigarettákat; a csomagolás felszínének legalább 75%-át szöveges és képi figyelmeztetésekkel kellene ellátni; tilos lenne feltüntetni az adott termék szénmonoxid- és kátránytartalmát; emellett továbbkorlátozná Brüsszel a dohánytermékek marketing lehetőségeit.

A koncepció kiindulópontja, hogy a Bizottság állítása szerint a dohánygyártók az ízesített, valamint a vékony cigarettákkal akarják vonzóbbá tenni a dohányzást, főként a fiatalabbak számára, így ugyanis jobb ízt kölcösnözhetnek a dohánytermékeknek, valamint azt az illúziót kelthetik, mintha a vékony cigaretta nem lenne olyan veszélyes, mint a hagyományos méretű.

Az európai parlamenti vélemény majdani készítője igyekezett előre visszautasítani az ipar érvelését. McAvan támogatja az ízesített cigaretták betiltását, szerinte ugyanis „a dohányzásnak minél elrettentőbbnek kell lennie a fiatalok számára”. Elmondta, hogy az Egyesült Államokban és Kanadában is tiltott karakteres ízesítésű cigarettát forgalomba hozni, Brazíliában pedig mindenfajta ízesítés tilos. A brit szocialista képviselő szerint a dél-amerikai országban jelentősen csökkent is a dohányzók száma.

A brit szocialista képviselő szerint az sem igaz, hogy nem lenne hatása a szöveges és a grafikai egészségügyi felhívásoknak, ahogyan a gyártók állítják, véleménye szerint ezt több tanulmány is cáfolja.

A vitában felszólaló képviselők többsége támogatta a Bizottság javaslatát, sőt, egyesek több ponton tovább is mennének ezen. Meghatározott és egyeztetett frakcióálláspontok még nem alakultak ki, így a képviselők a csütörtöki vitában egyelőre csak a saját véleményüket közölték.

Több konzervatív és zöldpárti politikus jelezte, hogy minden ízesített cigarettának megálljt kellene parancsolni az Európai Unióban.

Egyesült baloldali és szocialista, valamint több néppárti politikus pedig az egységes csomagolás bevezetése mellett érveltek. Az Európai Bizottság – hosszas hezitálás után – végülis nem javasolta az egységes csomagolást bevezetését az EU-ban. Tonio Borg EU-biztos ugyan jelezte, hogy személy szerint nem lenne ellene a szerinte Ausztráliában már bevált gyakorlatnak, amely szerint szigorú szabályok szerinti, ugyanúgy kinéző csomagolással lehet csak forgalomba hozni dohánytermékeket, csökkentve ezzel a márkahűséget, és az ezzel kapcsolatos „függőséget”.

Néppárti képviselők felvetésére elképzelhető, hogy az EP továbbszigorítaná a dohánytermékek elérhetőségét boltban. Többen úgy érveltek, hogy tudományos tények bizonyítják: ha a cigaretta nincs könnyen elérhető helyen a boltokban, akkor kevesebben vásárolnak belőle.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »