Brüsszel kitalációnak nevezi a szociális turizmust

Eddig egyetlen uniós tagállam sem volt képes meggyőző bizonyítékokat szolgáltatni Brüsszelnek arról, hogy a jóléti turizmus valós problémát jelent – dobta vissza a labdát az Európai Bizottság azoknak a nyugat-európai tagállamoknak, amelyek európai fellépést sürgetnek a szociális célzatú bevándorlással szemben.

Az Európai Bizottság hivatalosan nem értesült négy uniós tagállamnak arról a tervéről, hogy uniós szintű fellépést szorgalmazzon a szociális célzatú bevándorlással szemben, a testület illetékes szóvivője ugyanakkor már előre jelezte, hogy Brüsszel számára bizonyítékokkal nem alátámasztott, nem létező problémáról van szó.

„Egyetlen tagország sem volt képes eddig bizonyítékokkal alátámasztani azt az állítást, hogy a szociális turizmus problémája létezne. A Bizottság nem fog javaslatokat előterjeszteni egy nem létező probléma megoldására. Ez egy olyan, egyes tagállamokban létező percepció, aminek nincs reális alapja” – jelentette ki Jonathan Todd, Andor László foglalkoztatási és szociális politikai biztos szóvivője.

Az éles reakció előzménye, hogy Nagy-Britanniában és néhány más nyugat-európai tagországban az elmúlt napokban a legmagasabb politikai körökben felerősödtek azok a hangok, amelyek a külföldi (köztük európai uniós) bevándorlókkal és munkavállalókkal, és végső soron a személyek szabad mozgásával szembeni korlátozásokat sürgettek. Sajtóhírek szerint négy tagállam, Nagy-Britannia, Németország, Ausztria és Hollandia közös levélben sürgetné az Európai Bizottságot arra, hogy olyan kezdeményezést tegyen, ami csökkenti azt a fajta bevándorlást, amit az ezekben az országokban meglévő bőkezű szociális juttatások igénybevétele motivál.

Ed Miliband, a Brit Munkáspárt elnöke szerdán közölte, hogy az előző, munkáspárti kormány tévedett, amikor azonnal megnyitotta a brit munkaerőpiacot az új uniós tagállamok munkavállalói előtt, és egy jövőbeni munkáspárti kormány angol nyelvi teszt teljesítésétől tenné függővé a bevándorlók munkavállalását a közszférában, és szigorúan betartatná a minimálbéreket, hogy a britek ne kerüljenek hátrányba a külföldi munkavállalókkal szemben.

Yvette Cooper, a Munkáspárt árnyékminisztere szigorúbb ellenőrzéseket és súlyosabb pénzbírságokat követelt azokkal a cégekkel szemben, amelyek a minimálbérek alatt fizetnek. „Bizonyos változtatásokra van lehetőség a meglévő uniós jogszabályokban, például a munkát keresők juttatásait illetően, de más területeken is” – közölte az ellenzéki politikus.

Sajtójelentések szerint Theresa May, brit belügyminiszter csütörtökön találkozott Hans-Peter Friedrich német belügyminiszterrel (a bel- és igazságügyi tanácsülés margóján), hogy a „jóléti turizmusról” tárgyaljanak. Iain Duncan Smith, a munka- és nyugdíjügyekért felelős brit államtitkár szerdán a brit parlamentben a bolgár és román bevándorlók egészségügyi szolgáltatásokhoz és jóléti juttatásokhoz hozzáféréséről szólva úgy fogalmazott, hogy „válságra emlékeztető helyzet van kialakulóban”.

A foglalkoztatásért felelős uniós biztos szóvivője ugyanakkor csütörtökön azt mondta, hogy a kormányok által is elfogadott uniós jogszabályok megfelelő védzáradékokat biztosítanak az esetleges munkaerőpiaci zavarok enyhítésére. Emlékeztetett arra, hogy a munkavállalás céljából a más tagállamokból a szigetországba érkezett bevándorlók pozitív hatást gyakoroltak a fogadó és a küldő ország gazdaságára is. A Bizottság szerint azt is bizonyítható, hogy a külföldi munkavállalók sokkal szerényebb mértékben veszik igénybe a brit szociális rendszer szolgáltatásait és kedvezményeit, mint a brit állampolgárok.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »