A luxemburgi törvényhozás várhatóan még nyár elején szavaz az azonos neműek házasságkötéséről, ezzel Luxemburg a harmadik Benelux állam lehet, ahol törvény biztosítja a melegek házassághoz való jogát. Az országban az azonos nemű párok egy ideje bejegyeztethetik élettársi kapcsolatukat, illetve a nyílt örökbefogadás lehetősége is elérhető számukra.
Franciaroszág után Luxemburg a következő európai állam, ahol dönthetnek az egyneműek házasságáról – jelentette be a kormánykabinet. Gilles Roth keresztényszocialista képviselő szerint a döntés szociálpolitikai fordulópont az ország számára, így a szükséges lépéseket minél előbb meg kell tenni. Bár az egynemű párok élettársi kapcsolatukat jegyeztethetik az országban, házassághoz való joguk törvényben rögzítése áttörést jelentene, hiszen Luxemburg az utolsó Benelux állam, ahol a melegházasság nem legális.
Hollandiában már 2000-ben engedélyezték az azonos neműek házasságkötését, illetve az általuk történő örökbefogadást. Belgiumban ugyanez a döntés 2003-ban született, majd 2006-ban bővítették az örökbefogadás jogával. Mindkét országra jellemző, hogy a társadalom magas százaléka támogatja a homoszexuálisok házassághoz való jogát, s várhatóan Luxemburg sem lesz ez alól kivétel.
A házassághoz való joggal szemben nagyobb problémát jelent az örökbefogadás kérdése. Az országban jelenleg az egyneműek számára elérhető a nyílt örökbefogadás lehetősége, amelynek lényege, hogy az adoptáló és az örökbeadó kapcsolatban állnak egymással, már a terhesség alatt lehetőség van személyes találkozókra. A nyílt örökbefogadás nagy népszerűségnek örvend, hiszen segítségével az adoptáló rengeteg információval rendelkezhet a vérszerinti szülőkről. Ezzel szemben a titkos adoptálás során az örökbeadó és örökbefogadó egymásnak ismeretlenek. A törvényjavaslat érelmében az örökbeadás nyílt módja továbbra is elérhető az azonos neműek számára, ugyanakkor a titkos adoptálásról várhatóan nem születik javaslat a közeljövőben.
A kabinet döntése értelmében az örökbefogadás kérdése a házassághoz való jogtól külön kezelendő, így semmiképp nem szavazhatnak róla júniusban. Fontos kiemelni, hogy a törvénytervezet ugyanúgy vonatkozik az országban élő külföldiekre is, akik a lakosság több mint 40 százalékát alkotják. Luxembourg polgármestere, a 2012 legnépszerűbb politikusa címet elnyerő Xavier Bettel a reformokkal kapcsolatban örömét fejezte ki. A nyíltan homoszexuális közszereplő korábban kritizálta a melegek jogaival szemben tüntető franciákat, ami szintén pozitív visszhangra lelt a luxemburgi lakosság körében.
Tamara Judi