Egyre élénkebb a vita a lóhúsbotránnyal kapcsolatban

Az uniós tagállamok illetékes képviselői elfogadták az Európai Bizottság által kidolgozott intézkedéscsomagot. A botrányba keveredett vállalat visszakapta egészségügyi engedélyeinek egy részét.

Az európai lóhúsbotrányba keveredett beszállító cég, a francia  kormány által megvásárol Spanghero visszakapta egészségügyi engedélyeinek egy részét – közölte Stéphane Le Fol francia mezőgazdasági miniszter.  A vállalat folytathatja a darált húsfélék és felvágottak termelését, mirelit nyershús-raktározási tevékenységet azonban nem folytathat.

Az Európai Bizottság adatai alapján 2012 novemberétől 2013 januárjáig majdnem 1600 tonna lóhúst tartalmazó mirelit marhahúskészítmény került forgalomba.

Le Fol hangsúlyozta, hogy a vizsgálattal kapcsolatos teljes jelentés péntekre készül el.

Az egészségügyért és fogyasztóvédelemért felelős uniós biztos, Tonio Borg múlt hét szerdán kijelentette, azonnali lépések foganatosítását követeli az Európai Bizottságtól. Az eddiginél pontosabb címkézést és eredetmegjelölést tart kívánatosnak a hasonló esetek elkerülése érdekében. 

Mindent átfésülnek

Az ügy súlyát jól mutatja, hogy a szerdán elhangzottakat példátlan gyorsaságú cselekvés követte. Pénteken az uniós tagállamok illetékes képviselői elfogadták az Európai Bizottság által kidolgozott intézkedéscsomagot. A gyártók és forgalmazók közlései szerint 100 százalékos marhahúst tartalmazó készítmények egy hónapon át tartó ellenőrzésének feladata a nemzeti szakhatóságoké lesz, amelyet kereskedői szinten kezdenek. Emellett a legális, ismerten lóhúsként forgalomba hozott termékekre is kiterjed az átvilágítás. 

A megállapodás értelmében minden tagországnak legalább öt vizsgálatot le kell folytatnia, valamint 50 tonnánként mintát kell venniük a forgalomba kerülő lóhúsból. Folyamatosan jelentéseket kell készíteni Brüsszel felé a vizsgálati időszakban, amelynek szükség esetén két hónappal való meghosszabítását is kilátásba helyezte a máltai biztos. Az eredmények  elérhetőek lesznek az EU élelmiszerbiztonsági riasztási rendszerén (RASFF) keresztül.

Szükségessé vált a gyors, határozott fellépés, hiszen idén januárban az Ír Élelmiszerfelügyeleti Hatóság megdöbbentő adatokat közölt. A bejelentés szerint a megvizsgált marhahús készítmények egyharmadában lóhúst találtak. Nem sokkal ezután, február 7-én még ennél is rosszabb eredményekről adott hírt az angol szakhatóság is.

A Findus svéd vállalatnak Nagy-Britanniában botrányt okozó, lóhússal kevert mélyhűtött marhahús-készítményeit egy luxemburgi vállalkozás Comigel nevű alvállalkozása állította elő. Ezekből összesen 13 európai országba exportáltak, mintegy 4,5 millió adag készítmény formájában.  

A cégnek a Délnyugat-Franciaországban bejelentett Spanghero szállította a Romániából rendelt húst. A múlt heti vizsgálat állítása szerint a Spanghero tudta, hogy lóhúst marhahúsként adott tovább. A gazdasági csalás hat hónapja alatt a 750 tonnányi lóhús 25 kilogrammos húskenyerek formájában érkezett Franciaországba. Ennek a mennyiségnek közel négyötöde került a Comigel nevű francia vállalathoz. A Comigel a Finduson kívül további 27 cég számára szállított lóhússal kevert marhahúsos ételkészítményeket.

A francia kormány a múlt héten kezdeményezte a Spanghero engedélyeinek felfüggesztését. A kormány bejelentését követően a cég valamennyi alkalmazottját kényszerszabadságra küldte. A kérdéses termékek értékesítéséből mintegy 550 ezer euró nyereségre tettek szert azzal, hogy hónapokon át a megrendelt marhahús helyett olcsóbb lóhúst értékesített  élelmiszerfeldolgozó partnerének.

Az ügy a francia céget érintő részében február 18-án újabb fordulatot vett. A Spanghero folytathatja a készételek, valamint a darált húsfélék és felvágottak előállítását. Ennek oka, hogy a cég visszakapta egészségügyi engedélyeinek jelentős részét  készleteinek francia hatóságok általi bevizsgálása után. 

Ami biztosnak tűnik, hogy a romániai vágóhidat, ahol a Spanghero a lóhúst vette és a vámügyi papírok szerint lóhúsként szállította Franciaországba, nem terheli semmilyen felelősség az ügyben, miután az előírásoknak megfelelően járt el.

Mindeközben az Észak-Ír agrártárca vezetője, Michelle O’Neill miniszter asszony sajtótájékoztatót hívott péntekre össze az üggyel kapcsolatosan. Tette mindezt annak hatására, hogy egy többek között hamburgereket előállító észak-ír cégről kiderült, lóhúst tartalmazó készítményeket értékesített kórházakba, közegészségügyi intézményekbe.

„Felelős vezetőkként nagy figyelmet kell fordítsunk az ügyre. Az emberek aggódnak, ezért a vizsgálatokat végző szervek élére kell állnunk. Mindent megteszünk a megoldás érdekében. Teljes bizalommal ki kell állnunk élelmiszeriparunk és a helyi beszállítók mellett. Kérünk mindenkit, gondolkodjanak hasonlóan”– mondta kollégája, John O’Dowd oktatási miniszter jelenlétében.

Azonban aligha nyugtatják meg az embereket a miniszter asszony szavai. A botrány súlyát tovább növeli, hogy valós fenyegetést jelent az emberi szervezetre a lóhús illegális nagykereskedelmi forgalomban való megjelenése, sőt a legális kereskedelem is számos veszélyt rejt.  Ennek oka, hogy a lovak egyik leggyakoribb betegségének számító nyirokérgyulladását erős gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító készítménnyel kezelik, amely az emberi szervezetbe kerülve ártalmas hatást fejt ki. Így olyan állatot nem lehet vágóhídra vinni, ami fenil-butazont kapott. 

Mindeközben Nagy-Britanniában az egyik legjelentősebb élelmiszer áruházlánc vezetőjének hétvégi, igencsak érdekes kijelentése borzolja tovább a kedélyeket.

„ Az angol áruházak reputációja kiváló. Élen járnak az élelmiszer minőségbiztosítás világpiacán, kiemelten igaz ez a saját márkák minőségének tekintetében” – hangzottak Mr. Walker, az észak-walesi központú Iceland áruházlánc vezetőjének szavai a BBC megkeresésére. „Ám egészen más a helyzet a helyi hatóságokkal. A közszféra megrendeléseinél az egyetlen szempont az ár. Ezért kerül annyi rossz minőségű élelmiszer a piacra, mert tudják az előállítók, biztosan van rá kereslet” – tette hozzá. Kijelentésével óriási felháborodást és újabb politikai botrányt keltett a lóhúst semmilyen formában nem fogyasztó britek hazájában.

Az ügyben számos meglepetés és sokak számára kellemetlen fordulat várható a következő hetekben, hónapokban.  

Sütő Róbert

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »