Társadalmi robbanástól tart a „Merkelszelidítő”

„Elutasítom, hogy Európát a vég nélküli megszorításra ítéljük”– jelentette ki az Európai Parlamentben mondott beszédében a francia köztársasági elnök. Francois Hollande olyan közös költségvetést sürgetett, ami garantálja a közös kiadások szinten tartását.

A költségvetési megszorítások vég nélküli alkalmazása ellene emelte fel a szavát kedden az Európai Parlamentben a francia köztársasági elnök. „Elutasítom, hogy Európát vég nélküli megszorításra ítéljük” – közölte Francois Hollande, aki hangsúlyozta, hogy az adósság csökkentésének és a versenyképesség javításának országról-országra differenciáltan kell történnie. „Ami a büdzsét illeti: igent mondok a takarékosságra, de nemet a gazdaság meggyengítésére” – jelentette ki az EP strasbourgi plenárisa előtt a francia államfő, akinek a beszédét vita követte a képviselőkkel.

Hollande kifejtette, ha igaz is, hogy „az eurózóna mostanra nagyrészt túljutott a válságon”, „még messze nem vagyunk túl minden következményen”. Úgy vélte, hogy többé nem a piacok, hanem az emberek engedetlensége fenyeget, és jó úton haladunk afelé, hogy a nemzeti érdekek felülkerekedjenek az összeurópai érdekeken.

Az államfő a tagállami gazdasági politikák összehangolását nevezte az európai építkezés következő lépcsőfokának. „Itt az ideje a gazdasági és monetáris unió elmélyítését célzó építkezés megkezdésének. Franciaország készen áll rá. Nincs megállás addig, ameddig 27 millió európainak nincs munkája. Európa egy olyan kontinens, ahol túl gyenge a növekedés, és ahol a tömeges munkanélküliség felfedi a válság mélységét” – mutatott rá a francia államfő.

Francois Hollande négy elvet nevezett meg Európával kapcsolatban. Először is az uniós kiadásoknak olyan szinten kell lenniük, ami biztosítja a közös politikák finanszírozását. Másodszor olyan kohéziós politika kell, ami nem csak a kedvezményezett országokat szolgálja, hanem Európa egészét. Harmadszor, olyan agrárpolitika mellett szállt síkra, ami lehetővé teszi egy értékes iparág megszilárdítását és a környezetvédelem tiszteletben tartását. Negyedszer: olyan többéves pénzügyi keret kell, ami a növekedési paktum meghosszabbítása.

Hollande szerint nem pénzügyekről van szó, hanem az EU politikai hitelességéről. Európa nem korlátozódhat egy egységes piacra és közös valutára. „Európa nem a szerződések toldaléka, vagy azoknak a nemzeteknek a toldaléka, akik csak azt mazsolázzák ki belőle, ami az ő érdekeiket szolgálja” – szögezte le a francia köztársasági elnök.

Az Európai Bizottság elnöke felszólalásában megdicsérte Franciaországot az államháztartás rendbetételére irányuló erőfeszítéseiért, a versenyképességi reformokért és a munkanélküliség csökkentését célzó intézkedésekért. „Természetesen az államháztartás konszolidációja és a versenyképességet javító reformok bár szükségesek és elengedhetetlenek, nem elegendők a növekedés szavatolására” – jelentette ki José Manuel Barroso, hozzátéve, hogy a fenntartható növekedéshez beruházásokra is szükség van, és európai szinten éppen az uniós büdzsé erre a legjobb eszköz.

„Ezért fordulok az állam- és kormányfőkhöz, akik a héten Brüsszelben találkoznak, hogy olyan kompromisszumot találjanak, ami arányos lesz az európai ambícióinkkal, és ami lehetővé teszi a versenyképességi reformok előremozdítását..” – vélekedett a Bizottság elnöke.

Joseph Daul, az Európai Néppárt parlamenti csoportjának elnöke felszólalásában a költségvetési megtakarítások veszélyeire figyelmeztetett. „A jelenlegi javaslat egy politikai nemtörődömség. És, most mondom, hogy el fogjuk utasítani. Ezek a javaslatok a rossz irányba tartanak: ahelyett, hogy Európa jövőjébe fektetnénk, csapdába ejtik az egyik legjobb növekedési eszközünket, az EU költségvetését” – jelentette ki a francia képviselő.

Daul arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU történetében először a tárgyalt javaslatok hiányt idéznek majd elő. Szerinte már 2012-ben is 16 milliárd eurós volt az uniós költségvetés hiánya. Ennek pedig az lett az eredménye, hogy diákok ezreit büntetve majdnem feláldozták az Erasmus programot. „Nem indulunk el ezen az úton. Vannak szabályok és biztosítani fogjuk, hogy betartsák őket” – közölte a frakcióvezető, aki szerint a Parlamentnek nem gond, ha a következő három évben a hétéves helyett éves költségvetési tervezéssel működik majd az EU, amiből már így is 60 milliárd euró hiányzik.

Hannes Swoboda, a szocialisták és demokraták frakcióvezetője úgy vélte, hogy Franciaországban változások vannak folyamatban, és Hollande voluntarizmusának köszönhetően Európában is. Az osztrák szocialista képviselő szerint Francois Hollande nyolc hónap alatt kézzelfogható eredményeket ért el és keresztülvitte az akaratát Angela Merkel kancellárral szemben. „Merkel asszony már nem főparancsnok, mint a Merkozy duó idején” – közölte.

Swoboda úgy vélte, hogy Hollande megválasztása óta Európának növekedési paktuma van az „elvakult költségvetési megszorítások hibáinak korrigálására”. Ésszerű és az emberek számára elviselhető költségvetési konszolidációt sürgetett. „Időt kell adni az időnek” – idézte Swoboda a néhai Francois Mitterand francia elnököt.

A szocialista politikus is leszögezte, hogy ez a parlament kizárólag olyan költségvetést fogad el, ami a növekedés és a versenyképesség javát szolgáló politikákat erősíti.

Guy Verhofstadt, a liberálisok vezére „költségvetési svindliről” beszélt, ami abból áll, hogy miközben a pénzügyi kötelezettségvállalásokat a kohéziós országok által óhajtott szinten rögzítik, ezzel párhuzamosan csökkentik a tényleges kifizetések szintjét azért, hogy a nettó befizetők kedvében járjanak, mintegy 60 milliárd eurós költségvetési rést teremtve.

„Köszönjük! Köszönjük, hogy olyan briliáns módon megmutatta Európának, hogy mit jelent egy szocialista kormány a gyakorlatban. Valakit megválasztanak „a le a megszorításokkal” jelszavával, aztán a gazdasági realitásokkal szembesülve kemény költségvetési megtakarításokat vezet be” – élcelődött a francia államfőn Martin Callanan, a brit torykat is tömörítő Európai Konzervatívok és Reformerek (CER) frakcióvezetője.

„Elnök úr, előrevetítette nekünk a szocialista jövőnket: 75 százalékra növelni az adókat, 60 évre levinni a nyugdíjkorhatárt és 35 órásmunkahét. A választók számára természetesen vonzó, de a külső versenyképességet tönkrevágja” – szögezte le a brit konzervatív, aki szerint, ha Hollande valóban igazi európai volna, akkor hozzájárulna a szerződések olyan módon történő módosításához, hogy a Parlament maga dönthessen hol és mikor ülésezzen.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »