Az iskola udvara üresen áll(t)

Sztrájkszezon dúl Szlovákiában. Október elején kezdődtek a tárgyalások a pedagógusok szakszervezete és a kormány között egy esetleges tíz százalékos fizetésemelés reményében. Peter Kažimír, a szlovák pénzügyminiszter még az egyeztetések előtt azt nyilatkozta, hogy a követelések irreálisan magasak, tekintve a költségvetés már amúgy is meglévő hiányosságait. A tanárok szeptemberben már sztrájkoltak a kérdéses ügy megvalósulásáért, ekkor a szlovákiai iskolák hozzávetőlegesen háromnegyede csatlakozott a munkabeszüntetéshez.

Október közepén Pavol Ondek, a Pedagógiai és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke újabb pedagógus sztrájkot helyezett kilátásba november 26-ra, amikor a szlovák parlament a 2013-as költségvetésről dönt. A több, mint egy hónapos „türelmi idő” pusztán annak köszönhető, hogy a tanárok, és a szakszervezet nem akar mindeáron sztrájkolni, ők békés megegyezésre törekednek.

A kormány öt százalékos ajánlatot tett a szakszervezetnek, ami hatvan millió eurós plusz kiadást jelentene így is a kormánynak, de a szakszervezet továbbra is kitart a tíz százalékos követelés mellett. Ehelyütt kissé összezavarodtak a követelések, mert míg a szakszervezet havi hatvannégy euró pluszt akart kicsikarni a pedagógusoknak, addig az iskolai alkalmazottak megelégednének ennek nagyjából a felével is, harminchat euróval. Az adatok alapján egyébként a szlovákiai tanárok átlagfizetése hétszáznyolcvanegy euró (Magyarországon ez négyszázhatvannégy euró, Lengyelországban négyszázhat euró). A probléma százötvenezer pedagógust érint.

Az MKP teljes mellszélességgel kiállt a tanárok mellett, szerintük a munkabeszüntetés lehetősége abszolút indokolt, és érthető.

Az MKP figyelemre méltónak tartja és nagyra becsüli a pedagógusok kemény és határozott válaszát a kormány tessék-lássék megoldási javaslatára – az 5 %-os béremelésre. A pedagógusok nem alamizsnáért harcolnak, hanem igényes munkájuk megbecsülését és anyagi elismerését szeretnék kivívni.

Októberben Robert Fico, a kormányfő azt nyilatkozta, hogy megérti a tanárokat. De határozottan kijelentette, hogy maximum öt százalékról hajlandó tárgyalni, és mindezt nem kő szíve miatt teszi, hanem mert nincs más lehetősége, nemes egyszerűséggel nem áll ennél nagyobb forrás rendelkezésre. A rendszer igazságtalan, de híven tükrözi a gazdaság jelenlegi helyzetét.

November végén, mikor már vészesen közeledett a kitűzött dátum a munkabeszüntetésre, a szakszervezet, és a kormány még mindig nem jutott dülőre. A szakszervezet nem tágított, és továbbra is tíz százalékot követelt, míg a kormány továbbra is csak annak feléről volt hajlandó tárgyalni, így sehogy sem tudtak közeledni az érdekek.

A szlovák oktatási miniszter, Dušan Čaplovič a TA3 nevű televízióban elmondta, hogy ínséges időkben tulajdonképpen az öt százalék is nagylelkű ajánlat. Ficohoz hasonlóan természetesen ő is jogosnak véli a tanárok problémáit, de nyújtózkodni csak addig lehet, amíg a takaró ér.

E héten hétfőn, menetrendszerűen megkezdődött a beígért munkabeszüntetés. A kormány felmondásokkal fenyegetőzött, a tanárok több napos sztrájkkal. Csak akkor lehet szó tíz százalékos béremelésről, ha létszámcsökkentések lesznek, minden egyéb esetben egyszerűen nincs keret a követelések kielégítésére.Ha magasabb béreket akarnak, akkor azonnal változtatni kell a pedagógusok számán. 2006 óta tizenhat százalékkal csökkent a diákok száma, a tanároké viszont csak 7,7 százalékkal.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy ha megelégednek az öt száalékos béremeléssel, akkor nem lesz szükség létszámcsökkentésre. Pavel Ondek, a pedagógusok szakszervezetének vezetője nem fűzött hozzá semmit a bejelentéshez, mondván a kormány eddig erről még csak nem is beszélt. A sztrájkba egyébként az iskolák közel nyolcvan százaléka csatlakozott, néhol egy naposra tervezik a sztrájkot, néhol viszont egész hétre beszüntetik a munkát.

Szerdán, azaz tegnap a sztrájkot felfüggesztették, annak ellenére, hogy a szakszervezetnek és a kormánynak továbbra sem sikerült megegyeznie.  Éjszakába nyúlóan tárgyalt Fico a tanárokkal, eredménytelenül. A kormányfő így nyilatkozott a találkozó után:

A kormány tudatosítja, hogy a tanárok fizetése alacsony, de Európában mindenhol csökkennek a bérek, és elbocsátják az embereket. Szlovákia valószínűleg az egyetlen ország, mely egyáltalán fontolóra veszi a béremelést. Abban az esetben azonban, ha további időhúzásra kerül sor, és ismét valamilyen negatív információkat kapunk, ami a közpénzek makrogazdasági mutatóit illeti, talán már ez az ajánlat sem lesz az asztalon.

A tanárok nem értik a szakszervezet viselkedését, és képtelenségnek tartják a sztrájk felfüggesztését. Egyes szóbeszédek szerint a szakszervezet „megijedt” a kormánytól. A pedagógusok érthetően elégedetlenül álltak munkába ismét csütörtök reggel, hiszen érdemi előrelépés nem történt az ügyben. A központi sztrájkbizottság hangsúlyozta, hogy a sztrájkot nem beszüntették, hanem felfüggesztették. A szakszervezet a további tárgyalások eredményes kimeneteléhez a tanárok türelmét kéri. Pavol Ondek azt nyilatkozta, hogy továbbra is kitartanak a követelésük mellett, ha törik, ha szakad (akárcsak a kormány a maga öt százaléka mellett).

Káldy Xénia

Friss hírek