Pluszban zártak a főbb amerikai és ázsiai indexek tegnap. A tengerentúlon átmenetileg megingatta a piacot John Boner vezető republikánus képviselő nyilatkozata, aki szerint nem történt érdemi előrelépés a fiscal cliff-es egyeztetésekkel kapcsolatban. Érdekes, hogy szerdán még az ellenkezőjét állította. A szenátus demokrata vezetője (Harry Reid) szerint meg kellene emelni a legmagasabb jövedelemadó kulcsokat és az adósságplafont is, hogy ne sérüljenek a növekedési kilátások.
A harmadik negyedéves amerikai GDP adat 2,7% lett, ami csupán 0,1%-kal marad el a várakozásoktól. Az érték önmagában kedvező, azonban a növekedési szerkezet már nem fest ilyen jól. A készletadatok a felhalmozásnak köszönhetően 0,1%-os mínusz helyett 0,8%-ot adtak hozzá az évesített emelkedéshez. Ez a pozitív hatás azonban rontani fogja a folyó negyedéves adatot.
Európában megnyugodni látszanak a perifériás kötvénypiacok. Olaszország 3 milliárd euró értékben értékesített 10 évesállamkötvényeket 4,45%-os kamattal, ami 50 bázisponttal volt alacsonyabb az október végi aukción látott szinteknél.
Görögország 14 milliárd eurónyi új hitelt vesz fel, hogy visszavásárolja a magánhitelezők kezében maradt állampapírokat. Az ügylet része az eurózóna pénzügyminisztereinek hét elején elfogadott megállapodásának. A cél az lenne, hogy a könyv szerinti érték alatt forgó papírokat piaci áron visszavásárolják, és azután leírják eredeti értéküket az államadósságból.
A BÉT is pluszban nyithat, úgy, mint a vezető európai indexek. A Richter sztori kapcsán (MSCI átsúlyozás) ma érkezhetnek meg az utolsó eladók a piacra, mi továbbra is a vétel mellett tesszük le a voksunkat. Simor András jegybankelnök nyilatkozata alapján a december inflációs jelentés már a felülvizsgált növekedési kilátásokkal jelenik meg. A jövő évre prognosztizált 0,7%-os bővülés helyett nagy valószínűséggel nulla körüli adattal állnak elő – OECD két napja -0,1%-os értéket határozott meg.
Kitekintő / Equilor