Vita a görög segélyről a német parlamentben

Az eurócsoport által Görögországnak megszavazott újabb könnyítéseket a német Bundestagnak is jóvá kell hagynia. A kormánypártok – a CDU, a CSU, az FDP – és a Zöldek még ezen a héten, legkésőbb pénteken lezárnák az ügyet, a legnagyobb ellenzéki párt, az SPD azonban szkeptikus.

A görög segély újabb hulláma

2012. november 26-án éjszaka az euróövezeti országok pénzügyminiszterei és az IMF arról döntöttek, hogy Görögországnak a tervezett 120 százalékról „csak” a GDP 124 százalékára kell csökkentenie államadósságát 2020-ig. A szakemberek szerint azért volt fontos ilyen határozatot hozni, mert különben a görögök nem kaphatnának újabb pénzügyi támogatást a nemzetközi szervezetektől. Így azonban a nemzetközi hitel következő részét, 44 milliárd eurót akár már a jövő hónaptól is utalhatnak az ország részére. A mostani döntésben újdonságot jelent az eddigiekhez képest, hogy 40 milliárd eurós adósságenyhítést kapott Athén. A pénzügyminiszterek abban is megállapodtak, hogy a görögöknek nyújtott hitelek kamatait csökkentik, az EKB görög kötvényekből származó bevételeinek egy részét pedig visszaforgatják az ország számára. Christine Lagarde szerint „Görögország újra az elviselhető adósság pályájára lépett”. A hétfőn jóváhagyott pénzügyi lépést egyes országokban a parlamentnek is jóvá kell hagynia, így Németországban is ez az előírás.

Amikor az ellenzék ellenkezik

A német kormánykoalíció és a Zöldek szeretnék minél előbb, lehetőleg még a héten megtartani a szavazást, az SPD azonban nem adja könnyen a hozzájárulását a görög segélyhez. A szocialisták arra hivatkoznak, hogy a kormány nem mondott el minden részletet, amely Brüsszelben elhangzott, így nem áll módjukban reális döntést hozni. Hogy milyen magatartást folytat a párt a szavazással kapcsolatban, az a november 29-én összehívott rendkívüli ülésén derül ki véglegesen. Thomas Oppermann frakciófőnök azonban annyit elárult: „Pártunk hozzájárulása az ügyhöz meglehetősen kérdéses”.

A szavazásról tartandó parlamenti ülést Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter nyitja meg, beszámolva a görög helyzetről és a Brüsszelben elhangzottakról, majd az SPD pénzügyekért felelős miniszterével, Peer Steinbrückkel ütköztetik érveiket. (Steinbrück 2013-ban Merkel kihívója lesz a kancellárválasztáson. Amennyiben most jól szerepel a vitán, visszaszerezheti lehanyatlott népszerűségét.)

Schäuble mindenkitől helyes döntést vár el

Wolfgang Schäuble a kormánynak írt beszámolójában arra figyelmezteti a vezetőséget, hogy a segély elutasítása a későbbiekben negatívabb hatásokat válthat ki, mint ha most igennel szavaznának. A pénzügyminiszter tehát egyértelműen a jóváhagyást tartja jobb lépésnek. 

A cikk elején ismertetett adatok mellett Schäuble jelentése egy másik elvárást is megfogalmaz a parlamenttel szemben: hagyja jóvá a megnövekedett felelősségvállalást a görögök ügyében. Ez azt jelentené, hogy Németország a második görög mentőcsomagból nem 29,07 százalékkal, hanem 29,15 százalékkal venné ki a részét. Cserébe a német állam kisebb szerepet vállalhat Írország és Portugália megsegítésében.

Nincs egyetértés a CDU-n belül sem

A párt egyik tagja, Wolfgang Bosbach megkérdőjelezte a görög segély helyességét, mire Angela Merkel hevesen kirohant párttársa ellen.

A kancellár szerint a kérdésről folyó vita azt sugallhatja a görögöknek, hogy „egyszerűbb lenne elzárni a pénzcsapokat”, ezzel pedig csak felesleges pánikhangulatot keltenének bennük. Athéni látogatása során Merkel egyértelmű választ kapott arra, hogy Görögország eurózóna állam kíván maradni, ezért ő támogatja a görög kormány reformjait, a segély elutasításáról hallani sem akar. 

Az egyet nem értés oka körülbelül 730 millió euró. Schäuble szerint ugyanis ennyivel terheli a német államháztartást a görög segély elfogadása. Az FDP politikusa, Rainer Brüderle azonban bizakodó. Ő azon a véleményen van, hogy ez az összeg akár csökkenhet is, ha Görögország betartja az előírt „játékszabályokat”. Azt sem tartja kizártnak, hogy a görög tartozások egy részét elengednék, persze ha a görögök képesek lesznek a kiadásokat és bevételeket egyensúlyba hozni. 

A kormány és a Zöldek reményei szerint tehát csütörtökön kedvező döntést hoz az SPD, és pénteken zöld utat kaphat a Bundestag részéről a görög segély.

Szabó Boglárka

Friss hírek