Meglepetésre növekedett a francia gazdaság

Az elemzők meglepetésére a francia gazdaság közel egy év stagnálás után 0,2 százalékos gazdasági növekedést mutatott a harmadik negyedévben – közölte csütörtökön a francia statisztikai hivatal (INSEE).

„Ez a szám azt mutatja, hogy Franciaországban szilárd a gazdaság, és potenciálisan benne van a növekedés, valamint cáfolja a recesszióval kapcsolatos félelmeket” – kommentálta az új mutatót Pierre Moscovici gazdasági miniszter. Hozzátette: „de ez nem jelenti azt, hogy be is indult a növekedés, csak annyit, hogy ha képesek vagyunk okos és biztos stratégiával bátor intézkedéseket meghozni, akkor újra növekedési modell lehetünk Európa számára”.

 Jean-Marc Ayrault miniszterelnök üdvözölte az „ígéretes számot”, és jelezte, hogy a kormány folytatni kívánja a megkezdett gazdaságpolitikáját. A francia kormányfő csütörtökön érkezett Berlinbe, ahol az utóbbi napokban nyíltan bírálták a fél éve hivatalba lépett francia szocialista kormányzat gazdaságpolitikáját.

Kivételes helyzet azonban, hogy a harmadik negyedévben a gazdasági növekedés Franciaországban és Németországban egyaránt 0,2 százalékos volt. De míg Párizs számára a 2011 végi és 2012 elejei stagnálás, majd a 2012 második negyedévében regisztrált visszaeséshez képest ez sikernek számít, Berlin számára lassulást jelent az első negyedévi 0,5 és a második negyedévi 0,3 százalékos GDP-növekedést követően.

A francia kormány október végén jelezte, hogy minimális pozitív növekedésre számít, de az elemzők és az INSEE is optimistának tartotta az elképzelést, s „zéró növekedést” jelzett előre. Eközben a jegybank úgy vélte: 0,1 százalékos visszaesésre kell számítani.

Az INSEE szerint a gazdasági növekedés elsősorban a pozitív külkereskedelmi mérlegnek köszönhető, amelynek húzóágazata a repülőgépgyártó ipar. Ezenkívül a 11 százalékos munkanélküliség ellenére nőtt a lakossági fogyasztás az élelmiszeripari és a ruházati termékek területén. Elemzők szerint a fogyasztás várhatón tovább nő az év végéig, s így a gazdasági növekedés elérheti a kormány által remélt 0,3 százalékot.

A gazdasági miniszter szerint ez megerősíti azt a feltételezést, hogy a jövőre tervezett 0,8 százalékos növekedés „reális és elérhető cél”, ezzel azonban sem az Európai Bizottság, sem az elemezők nem értenek egyet.  

Eközben a The Economist november 17-én megjelenő számának címlapján azt írja, hogy Franciaország „időzített bomba Európa közepén”. A befolyásos brit gazdasági-politikai hetilap előzetesen kiadott közleménye szerint Franciaország „a legnagyobb veszéllyé válhat a közös európai valuta számára”, és „a válság már jövőre elérheti” Párizst.

A lap elsősorban Francois Hollande köztársasági elnökkel és Jean-Marc Ayrault miniszterelnökkel szemben fogalmaz keményen. „Sem Hollande, sem Ayrault nem tűnik eléggé bátor vezetőnek ahhoz, hogy képes legyen az általános ellenállással szemben reformokat bevezetni”. Azt elismeri a The Economist, hogy a szocialista kormány a helyzet súlyosságát illetően a vártnál realistábbnak tűnik, például a versenyképességet illetően, de hozzáteszi: „félő, hogy a közelmúlt irányváltásai későiek és elégtelenek”.

A francia kormány a múlt héten jelentett be több mint 20 milliárd euró értékben adókönnyítéseket a vállalkozások számára annak érdekében, hogy a nemzetközi piacon ismét versenyképesek lehessenek. A The Economist azonban kifogásolja a stagnáló gazdaságot, a magas munkanélküliséget, az állam mértéktelen súlyát, valamint a romló üzleti hangulatot a már bejelentett adóemelések miatt.

mti

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »