„Újabb fontos lépés azon célunk elérésre felé, hogy közvetlenül érkezzen földgáz a Kaszpi-tenger térségéből”– ezzel reagált az EU energiapolitikai biztosa a Transz-adriai Gázvezeték (TAP) megépítéséről szóló háromoldalú megállapodás aláírásának hírére.
Nyilatkozatban üdvözölte pénteken Günther Oettinger azt a politikai megállapodást, amit Olaszország, Albánia és Görögország képviselői írtak alá a Transz-adriai Gázvezeték (TAP) megépítéséről. A három országot összekötő gázvezeték tervezett kapacitása 20 milliárd köbméter lesz.
„Újabb fontos lépés azon célunk elérésre felé, hogy közvetlenül érkezzen földgáz a Kaszpi-tenger térségéből” – jelentette ki a Bizottság energiapolitikáért felelős tagja. Az elvi megállapodás aláírása után elindulhatnak a részletes engedélyezési és szabályozói eljárások, megtisztítva az utat a projekt jogi kereteit kijelölő hivatalos kormányközi megállapodás aláírása előtt.
A TAP a görögországi Komotiniből indulva Albánia érintésével a már meglévő görög és olasz gázvezetékeket köti majd össze.
A bejelentés azért is figyelemreméltó, mert a részben magyar érdekeltségű Nabucco-West gázvezeték-projekt a TAP-pal versenyez az azerbajdzsáni Shah Deniz II gázlelőhely forrásaiért. A többek között a brit BP-t, norvég Statoilt és az azeri állami olajvállalatot tömörítő nemzetközi konzorcium 2012 elején a Transz-adriai Gázvezetéket választotta az általa preferált déli gázszállítási útvonalnak egy másik projekttel szemben.
A közép-európai útvonalon a Nabucco lerövidített, bolgár határról induló és az ausztriai Baumgartenben végződő változata, a Nabucco-West nyert. Hírek szerint a Shah Deniz II konzorcium jövő év elején hozza meg a végleges döntést arról, hogy a Nabucco és a TAP közül 2017-től melyiknek jut majd a rendelkezésre álló éves szinten 16 milliárd köbméter földgáz. Ha a Nabuccót hirdetik ki győztesnek, elvileg elhárulna az utolsó akadály is a beruházás megkezdése elől.
A két versenyző projekt közül a Nabucco tart előrébb, ugyanis minden jogi és engedélyeztetési eljárás lezajlott már.
A korábban a Nabuccót kiemelt stratégiai projektté nyilvánító Bizottság hivatalosan most egyik projektet sem preferálja. Számára az a lényeg, hogy bármelyik gázvezeték is fut be végül, Európa és a Kaszpi-tenger között létrejöhet az első folyamatos gázvezeték, javítva az európai gázellátás diverzifikálását.
Kitekintő / Bruxinfo.eu