Szeptember 13-án országszerte bezárulnak az iskolák és óvodák kapui. Az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezete (OZ PŠaV) sztrájkfelhívásának Dél-Szlovákiában is nagy visszhangja van.
A pedagógiai dolgozók megelégelték a hitegetést. Évek óta hallgatják, hogy az oktatásügyben nincs elég pénz, ám ez nemsokára megváltozik. Miután az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezete (OZ PŠaV) több tárgyalás után sem kapott ígéretet a helyzet rendezésére, a keményebb nyomásgyakorlás eszközéhez folyamodott. A jelek szerint a pedagógiai dolgozók is ezt várták a szakszervezettől, mert nagy számban csatlakoznak a szeptember 13-ára meghirdetett sztrájkfelhíváshoz.
Az Eperjesi kerületben a legnagyobb a felháborodás, ott az oktatási intézmények alkalmazottainak 99 százaléka felfüggeszti a munkáját szeptember 13-án. A Kassai, a Besztercebányai és a Zsolnai kerületben 90-90, a Nyitraiban 80, a Trencséniben pedig 70 százalékos részvételre lehet számítani.
A rimaszombati Tompa Mihály Alapiskolában elektronikus úton, szórólapokon és az iskolai hangszórón hirdették ki, hogy szeptember 13-án itt is szünetel majd a tanítás. A szakszervezet vezetői kapcsolatban állnak a szülőkkel és válaszolnak a sztrájkkal kapcsolatos kérdéseikre. „Mindenkinek elfogyott a türelme. Elegünk van a sok ígérgetésből. Eddig mindig csak üres ígéreteket kaptunk, hogy majd a következő évben, majd a következő három évben, majd ekkor, majd akkor… Elege lett a pedagógustársadalomnak az ígéretekből” – mondta a Hírek.sk-nak Kovács Judit, a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola szakszervezeti elnöke. A szülők, mint mondta, megértőek. „Egyelőre pozitív visszajelzéseket kaptunk, mindenki támogat minket, holott tudjuk, hogy ezzel megnehezítjük a szülők dolgát, mert ugye meg kell oldaniuk egy napra a gyermekek elhelyezését” – fűzte hozzá.
Ugyancsak sztrájkol a szlovákiai viszonylatban legrangosabbnak számító Komenský Egyetem és 5 további felsőfokú oktatási intézmény. Tóth János, a Selye János Egyetem rektora elmondta: mivel náluk csak szeptember 17-én kezdődik az akadémiai év, az oktatást ezen a héten még szüneteltetik. Személyes véleménye, hogy indokolt a sztrájk, amit erkölcsileg támogat, ám a rektori kollégium ezzel kapcsolatos véleményét csak a tanévnyitó után tolmácsolhatja.
Csurkó Éva, a Kassai Márai Sándor MTNY Gimnázium és Alapiskola igazgatója arról tájékoztatta a Hírek.sk-t, hogy az intézményükben minden pedagógus és egy kivételével a nem pedagógiai dolgozók is csatlakoznak a sztrájkhoz. A tanítást szüneteltetik, a sztrájkbizottság tagjai pedig felváltva felügyelnek majd az iskolaépületben. Az igazgatónő hangsúlyozta: legégetőbb gondnak az iskolák alulfinanszírozását tartja.
Szigeti László volt oktatási miniszter, a Magyar Koalíció Pártja oktatási és kulturális alelnöke legitimnek és indokoltnak tartja a meghirdetett sztrájkot. „Az oktatásügyben dolgozók – beleértve a pedellusokat, szakács- és takarítónőket, karbantartókat is – megalázóan alacsony bért kapnak, ami a mindenkori államvezetést is minősíti. Nagyon megérett az idő arra, hogy a kormány végre komolyan foglalkozzon a szakszervezet által tolmácsolt kérésekkel! Reformokra is szükség van, de csak alaposan átgondoltakra, amelyek nem olyan áldatlan állapotot eredményeznek, mint a folyamatos tankönyvhiánnyal párosuló, négy évvel ezelőtt bevezetettek. Nem olyan diszkriminatív változtatásokon kellene gondolkodni, hogy a tudásszint alapján ítéljék meg egy-egy intézmény fejkvótáját, hiszen nem születik mindenki géniusznak, de a tanköteles gyerekek mindegyikének hasonló körülményeket (pl.: fűtést, világítást, taneszközöket stb.) kell biztosítani! Szerintem a szabadidőközpontokat az egyes foglalkozásokra jelentkezett gyerekek létszáma alapján kellene látogatni, ami kizárná a csalás-lehetőségeket” – mondta a szakpolitikus.
A sztrájkkal kapcsolatban Szigeti László azt javasolja a tiltakozóknak, hogy a nagyobb településeken minél nagyobb számú lakos előtt tartsanak közös összejöveteleket, és ismertessék indokaikat, érveiket, hogy azokkal mindenki tisztában legyen!
Kitekintő / Hírek.sk