Szükségesnek nevezte az európai szociális modell fenntartását az Európai Bizottság elnöke, aki szerint a közelmúltbéli viták alapján több tagországnak is megingott a hite a hagyományos európai szolidaritásban. José Manuel Barroso a testület által szervezett foglalkoztatási konferencián beszélt erről, ahol a felszólalók azt üzenték, hogy továbbra is a munkahelyteremtés lesz az európai gazdaságpolitikai középpontjában, ennek érdekében további kezdeményezések várhatók a jövőben.
Egyelőre nem jósolnak derűs jövőt az Európai Unió vezetői a kontinens munkaerőpiacának. Az EU-intézmények vezetői az Európai Bizottság által szervezett konferencián jelezték, az irányokban egyetértenek, az eszközök is részben megvannak a helyzet javításához, azonnali jelentős eredményekre viszont nem lehet számítani.
A nagyszabású konferencián a már korábban is sokat hangoztatott statisztikákból indultak ki a felszólalók. Ezek szerint az EU 27 országában mintegy 10 százalékos (az euróövezetben 11 százalékos) a munkanélküliség; felük azokban az országokban él, amelyeket különösen súlyosan érintett az euróválság; az aktív lakosság 4,5 százaléka (mintegy 10 millió ember) már több mint egy éve munkanélküli; a 18-30 év közöttiek negyede nem talál munkát az unió országaiban. Ezen felül a negatív statisztikák aránytalanul jelentkeznek kontinensszerte: a fiatalkori munkanélküliség a déli országokban drámai, Spanyolországban például az 50 százalékot is megközelíti.
Éppen ezen statisztikák alapján mutatta be az Európai Bizottság tavasszal azt a foglalkoztatáspolitikai csomagot, amely esettanulmányokat is figyelembe véve próbálná uniós szinten kezelni a problémákat. A konferencia nagyrészt a csomag népszerűsítésére is szolgált, a felszólalók ugyanakkor hangoztatták, hogy a munkaerőpiac alakítása alapvetően tagállami hatáskörben van, így az Európai Unió a koordináló szerepen túl nem is igen tud többet tenni a helyzet jelentős javításáért.
Az Európai Tanács elnöke a nyitóbeszédében is hangsúlyozta, hogy „a foglalkoztatottság növeléséért elsődlegesen a tagországok felelősek”. Herman Van Rompuy ugyan elismerte, hogy mind tagállami, mind uniós szinten cselekedni kell, de – az OECD főtitkárával egyetértésben – a foglalkoztatási politikák jelentős átalakítását kérte a kormányoktól. Egy korábbi dilemmát feloldandó, szerinte a keresleti és a kínálati oldalon is van tennivaló.
Ami az uniós szintet illeti, Herman Van Rompuy elmondta, a 2014-2020 között készülő többéves uniós pénzügyi keret azonosította a foglalkoztatási problémákat, és célzott pénzeket ajánl a munkaerőpiaci problémák enyhítésére. Kulcsfontosságúnak nevezte ugyanakkor a mobilitás növelését, a munkanélküliek millióinak ellenére ugyanis több mint kétmillió betöltetlen álláshely van Európában: „oda kell menni, ahol a munka van!” – mondta az európai tanácsi elnök.
Kiemelte az Európai Szociális Alap fontosságát, amely a jelenlegi pénzügyi kerethez képest a tervek szerint jóval nagyobb összegű lesz majd.
Az Európai Bizottság elnöke az európai szociális modell megőrzése mellett érvelt. José Manuel Barroso elmondta, komolyan aggódik amiatt, hogy néhány tagország a következő többéves pénzügyi keret vitájában igyekszik csökkenteni az Európában hagyományos szolidaritást. Példaként említette, hogy több tagország meg akarta szüntetni tavaly az Európai Globalizációs Alapot, azt a pénzforrást, amely a globalizáció miatt munkájukat vesztett régiókat, társadalmi csoportokat és családokat segíti immár évek óta.
Ezzel összefüggésben később a szociális és foglalkoztatási ügyekért felelős EU-biztos azt mondta, 2011 végén egy blokkoló kisebbséget alkotó országcsoport kivezette volna az uniós források rendszeréből ezt a pénzalapot. „Ragaszkodunk ehhez, a globalizáció ugyanis folytatódni fog, a tőke ugyanúgy áramlani fog határokon átnyúlóan, ennek pedig következményei lesznek” – fogalmazott Andor László.
A bizottsági elnök szerint ezek a tagállamok „azt felejtik el, hogy társadalmi vészhelyzet van több tagállamban, és több állampolgárnak nincs mit ennie”. Hozzátette, hogy szeretné, ha a tagországok nemcsak a kinyilatkoztatásaikban, hanem a tetteikben is a gazdasági növekedés beindításán dolgoznának, és ha nem felejtenék el, hogy az európai szakpolitikáknak szociális vonatkozásai is vannak.
José Manuel Barroso bejelentette, hogy a foglalkoztatási csomag után „a következő hónapokban” egy ifjúsági javaslatcsomagot is az asztalra tesz az Európai Bizottság, amely különböző támogatásokat nyújt a pályakezdőknek, valamint segíti majd a friss diplomások gyakornoki elhelyezkedését.
Kitekintő / Bruxinfo.eu