A kormánybiztosi hivatal próbatétele: a kétnyelvű vasúti táblák…

A. Nagy László kormánybiztos elmondta: a kisebbségek status quoja első ránézésre kielégítőnek tűnhet, de a helyzet mégis tarthatatlan, ezért több jogszabály-módosító javaslata is lesz.

A. Nagyot hivatalba lépése óta foglalkoztatja a kétnyelvűség témaköre. A kormánybiztos célja az is, hogy a vasúton minden felirat kétnyelvű legyen azokon a településeken, ahol a kisebbségek aránya eléri a 15 százalékot. Elmondása szerint a jövőben mindent megtesz azért, hogy megbirkózzanak az ehhez kapcsolódó jogi és technikai akadályokkal.

Júniusban a Kétnyelvű Dél-Szlovákia szervezet egy civil akció keretein belül felújította és kétnyelvűsítette az ekeli vasúti megállót, azonban a vasúttársaság két nappal az akció után azzal az indoklással távolította el a magyar feliratot, hogy az érvényben lévő kisebbségi-nyelvhasználati törvény nincs összhangban a vasúti pályatestek fenntartására vonatkozó jogszabályokkal.

„Hamarosan kezdeményezni fogom a kisebbségi-nyelvhasználati törvény módosítását annak érdekében, hogy kétnyelvű feliratokat lehessen elhelyezni a vasúti pályák mentén is. Ez lesz a kormánybiztosi hivatal alapvető próbatétele” – nyilatkozta a SITA hírügynökségnek A. Nagy László.

A támogatások rendben vannak

A kormánybiztos szerint a kisebbségi kultúra támogatási rendszere nem működik rosszul. Álláspontja szerint az autonóm hivatalnak van létjogosultsága, bár a szakbizottságokba bekerülő személyek sokszor „szubjektív” okok miatt kerülnek posztjukra. A rendszer kissé bonyolultnak mondható, A. Nagy ezt is átalakítaná úgy, hogy összhangban legyen az szlovákiai kultúra országos finanszírozásával. A dotációs rendszerben idén 4,5 millió eurót osztanak szét 1400 pályázó között, és az ígéretek szerint a támogatás összköltsége jövőre sem fog csökkenni.

A. Nagy László végül hozzátatte: az önálló szlovák állam megalakulása hiányzik egy jogszabály, amely egyértelműen tisztázná a kisebbségek helyzetét és jogállását. Bízik benne, hogy a jelenlegi kormány hajlamos lesz meghozni egy európai szellemiségű törvényt, ami megoldja ezt a problémát.

Kitekintő / Parameter.sk

Friss hírek