Az egyik legnagyobb munkaerőportál, a profesia munkatársával, Szabó Lászlóval beszélgettek a Pátria rádió reggeli adásában arról, hogy előnyt jelent-e, ha valaki feltünteti magyar nyelvtudását az önéletrajzában.
Tapasztalatuk szerint, minden nyelvtudás feltüntetése pozitív, tehát az álláskeresőknek ajánlják, hogy mindenképpen írják bele az önéletrajzukba. Ugyanis nem csak a magyarországi cégeknél jelent ez előnyt. Utánanéztek és az adatbázisukban az elmúlt 12 hónapban megjelent összes állásajánlat 2 százalékánál volt feltüntetve a magyar nyelv tudásának feltétele, tehát 100 ezer állásajánlatnál ez 2000-et jelentett.
Az általuk vezetett statisztika szerint, a mezőgazdasági mérnök, mezőgazdasági technikus állásoknál jelent meg a legnagyobb mértékben a magyar nyelvtudás feltétele, mely 14%-ot tett ki. A második leginkább magyar nyelvtudást igénylő állások az adminisztratív és értékesítési szférákban fordultak elő.
A profesia kutatásai érdekes adatot mutattak azokról, akik magyar végzettséggel rendelkeznek.
Azt vizsgálták, hogy a cégek milyen gyakran kattintanak az egyes iskolák frissen végzett diákjainak önéletrajzára. Szlovákiai magyar viszonylatban a Selye János Egyetem a 24. helyen végzett, 100-120 ezer személy önéletrajza közül, mely az adatbázisban található.
Kitekintő / Felvidék Ma