Svájc Kínához közeledik

Svájc gazdasági minisztere, Johann Schneider-Ammann Kínába látogatott, hogy szabadkereskedelmi egyezményről tárgyaljon a távol-keleti országgal. A miniszter a látogatást sikeresnek értékelte, így a két ország között mélyebb gazdasági együttműködés várható, azonban már most körvonalazódnak a főbb nehézségek.

A két ország már 2010 elején kinyilvánította szándékát arra vonatkozóan, hogy szabadkereskedelmi egyezményt kössenek. A tárgyalások 2011 januárjában kezdődtek meg a Világgazdasági Fórumon, Davosban. Schneider-Ammann a múlt hét elején, 25 fős delegáció élén érkezett Kínába. A miniszter szerint reális lehetőséggé vált, hogy az év végéig megegyezésre jussanak az egyezményről.

Az ötnapos látogatás során a svájci delegáció Kína délkeleti részébe is elutazott, Hsziamen (Xiamen) kikötővárosa ugyanis a jövőbeni befektetések célpontjaként szolgálhat. A városban elsősorban gép- és elektromosipari üzemek, valamint vegyipari vállalatok működnek. A elkövetkezendő években a biotechnológiai vállalatok is itt koncentrálódnak majd.

Az egyezmény megkötése Svájc számára a kereskedelmi volumen növekedése miatt fontos. 2011-ben a két ország közti kereskedelem (Hongkongot nem számítva) 11,6 %-kal nőtt az előző évihez képest. Csak a svájci óraexport 48,7 %-kal ugrott meg, a gyógyszerek kivitele 37,5 %-kal növekedett. A legfontosabb exportágazat a gépipar volt, 35 %-os részesedéssel. Nem csoda hát, hogy az alpesi ország számára az ipari dosszié élvez elsőbbséget.

Kína szemében Svájc innovációs ereje és technológiái vonzóak. Emiatt a következő tárgyalási fordulókon, szeptemberben és novemberben, Svájc a vállalatok szellemi tulajdonának védelmére, azok biztonságára is hangsúlyt kell hogy helyezzen. Kínának ezen felül érdekében áll a svájci munkaerőpiac nyitottabbá válása, valamint a mezőgazdasági piacok megnyitását is sürgeti.

Ez utóbbi Svájcot érzékenyen érinti. A svájci gazdák különösen attól félnek, hogy a kínai termékek kiszorítják majd a hazai termékeket a piacról. Schneider-Ammann azzal igyekezett megnyugtató választ adni, hogy a kínai termékeknek minden esetben meg kell felelniük a svájci minőségi előírásoknak. A friss áruk behozatala a nagy távolság miatt kevésbe tölti el aggodalommal mezőgazdaságban dolgozókat. Egyéb területeken viszont konszenzusra lesz szükség, mint például a sertéshús kapcsán, mivel minden második sertést Kínában tenyésztik.

További súrlódási pont az emberi jogok és a környezetvédelem kérdése. Ezek a területek biztosan nem lesznek részei az egyezménynek, Schneider-Ammann szerint azonban egy kiegészítő jegyzőkönyvbe foglalják majd őket.

Szikra Mária

Friss hírek