Nem lesz olyan állampolgár Romániában, aki ne fizetne egészségügyi hozzájárulást, jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Vasile Cepoi tárcavezető. Hívják a magánbiztosítókat is, de még nem tiszta, hogyan szállnak be.
Vasile Cepoi egészségügyi miniszter hétfőn Kolozsváron részt vett az új egészségügyi törvény vitáján, melyen többek között kórházigazgatók, orvosok, háziorvosok, az állami egészségügyi biztosító képviselői mondhatták el véleményüket. Alapvetően négy területen hoz módosítást az új jogszabály-tervezet, ilyen az egészségügyi biztosítás, a kórházak, családi orvosok és a szolgáltatások minősége.
A tervezet szerint a biztosítottnak joga lesz nyomon követni, hogyan költik el, használják fel a hozzájárulásokból befolyó összegeket. A tervezet lehetőséget ad arra, hogy a polgárok választhassanak a magán- és az állami biztosítás között.
A tárca szeretné, ha az Országos Egészségbiztosító Pénztár nem élvezne monopolhelyzetet, hanem szabályozó hatóság lenne, amely a kötelező biztosításokat felügyelné. A területi biztosítóházak úgynevezett kölcsönös biztosító pénztárakká válnának, melynek vezetőit a biztosítottak közül is választják. Valahogy úgy, ahogy a Székelyföldön nagy népszerűségnek örvendő CAR, azaz Nyugdíjasok Kölcsönös Biztosító Pénztára működik.
Mivel lehetővé válik, hogy a magánbiztosítók belépjenek a kötelező biztosítási rendszerbe, a kölcsönös biztosító pénztárak mellett a magánbiztosítók is megköthetik a szerződést az állampolgárokkal az alap- és a fakultatív csomagra.
„Ha valaki jobban bízik a magánbiztosítókban, és náluk köti meg a fakultatív csomagra a biztosítást, lehetősége van az alapcsomagra is ugyanezt tenni”, mondta Vasile Cepoi. Azt viszont nem szögezte le, hogy a fakultatív biztosítás nélkül lehet-e a magánbiztosítóknál az alapcsomagra szerződést kötni.
Mindenkinek jár, mindenki(nek) fizeti(k)
A szolidaritás elvének értelmében minden állampolgárnak jár egészségügyi ellátás, ennek érdekében az orvosokat az állami kasszából fizetik. Az alapellátás vonatkozik a megelőzésre, a sürgősségi ellátásra, a fertőző betegségekre és számos egészségügyi programra.
Azok a személyek, akik a szociális védőhálóra szorulnak, az alapcsomagon kívül úgynevezett szociális csomagot is igénybe vehetnek, melyet az állami kasszából fedeznek. „Nem lesznek olyanok, akik mentesülnek az egészségügyi hozzájárulás alól. Akik a speciális jogszabályok értelmében mentességet élveznek, azok hozzájárulását az állam fizeti”, szögezte le a miniszter.
Elmondta, nem módosul az egészségügyi hozzájárulás mértéke, továbbra is 10,7 százalékos marad, mégis a biztosítási alap növekedésére számítanak azzal, hogy mindenkinek kötelező lesz a hozzájárulást fizetni akár közvetlenül, akár közvetve. Ösztönözni szeretnék továbbá a fakultatív biztosítást. Itt pontosan megjelölnék, hogy a biztosított mire fizet és mennyit.
Állások és teljesítménybér az orvosoknak
Ami a kórházakat illeti, a tervezet szerint nem magánosítják a kórházakat. Viszont autonómiát kapnak, vagyis önállóan dönthetnek menedzseri és pénzügyi kérdésekben. A személyzetet teljesítménye alapján bérezik.
A törvény alkalmazásának átfutási ideje két év lenne, azaz 2013 és 2014.
Bár az állások felszabadításával nem foglalkozik a tervezet, a szaktárca vezetője elmondta, ötszáz állást megnyitottak, és újabbakra lehet számítani. Mintegy 2500 állásról lenne szó, melyről azután döntenek, hogy kiszámolták a nyolcszázalékos közalkalmazotti bérek után járó költségeket, és egyeztettek a Nemzetközi Valutaalappal.
Ami a bezárt kórházakat illeti, a miniszter úgy tájékoztatott, hogy ott, ahol szükségesnek látják, újra megnyitják az egészségügyi intézményt mint kórházat, ott viszont, ahol nincs elég személyzet és felszerelés, de az önkormányzat kéri, olyan poliklinikákat hoznak létre, ahol az orvosok részidőben dolgoznak.
Kitekintő / Manna.ro / Kolozsvári Rádió