Mindenkit érintinek majd a megszorító intézkedések

Bár a második Fico-kormány eddig meglebegtetett takarékossági intézkedései azt sugallják, hogy a kisebb keresetű polgárokat nem érintik majd a megszorító intézkedések, a valóságban mindenki érezni fogja a költségek lenyesegetésének hatásait.

Az európai uniós nyomásra bevezetendő, elkerülhetetlen takarékossági intézkedések, melyek mértéke jövőre elérheti az 1,3 milliárd eurót, óhatatlanul a teljes lakosságot érinteni fogják. A magasabb luxus-, nyereség- és jövedelemadó csak a valóban magasabb keresetűeket és a lendületes cégeket sújtja, azonban a gépkocsikra kivetendő ún. regisztrációs adó már a középosztályt is hátrányosan érinti. Az alkohol- és dohányadó emelése viszont leginkább az alacsony keresetűek terhét növeli, mint ahogyan az ingatlanadó sem oldható meg kizárólag a módosabbak kárára.

Külön fejezetet érdemel a bankadó, mert ezen keresztül jól bemutatható, hogy egy látszólag a gazdag társaságokat érintő adónem miként hat gyakorlatilag valamennyi társadalmi rétegre. A Moody’s hitelminősítő a gazdaság lassulása és az EU-ban példátlan arányúnak mondható tervezett bankadó miatt rontotta az egyébként egészséges szlovákiai pénzügyi szektor kilátásait. „Ha a bankadó elviselhetetlenül magas lesz, akkor kritikus következményekkel járhat” – fogalmazott Igor Vida, a Szlovák Bankszövetség elnöke. Ez köznyelvre lefordítva azt jelentheti, hogy a II. félévben drágulhatnak a hitelek, ha pedig a kisebb hitelezés miatt tovább lassul a gazdaság növekedése és nő a munkanélküliség, „az óhatatlanul lecsapódik az ügyfeleknek kínált feltételek alakulásában” – tette hozzá Alena Walterová, a VÚB szóvivője.

Végezetül: ha a közel 1,5 millió magán-nyugdíjpénztári tag befizetéseit átcsoportosítják, az úgy fogható fel, mintha az érintetteket 3-4 százalékponttal magasabb adókulccsal sújtanák, mivel így csökkenhet jövőbeni nyugdíjuk nagysága – írja a pozsonyi Új Szó.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek