Az utóbbi időben rengeteget lehetett hallani Lengyelország potenc iális palagáz készleteiről, amiben sokan már az Oroszországtól való lengyel és európai függőség csökkentésének lehetőségét látták. A kitermelési koncessziók megpályáztatása már megkezdődött, miközben az optimisták már-már új Norvégiaként emlegették Lengyelországot.
A Rzeczpospolita nevű napilap értesülései szerint azonban a Lengyel Geológiai Intézet holnap nyilvánosságra kerülő jelentése már jóval kedvezőtlenebb képet fest a helyzetről. Az új kutatások szerint a korábban becsült értéknek csupán az ötöde a valójában az ország területe alatt megbúvó gázkészlet. Az idáig 5300 milliárd köbméterre becsült tartalék helyett könnyen lehet, hogy „csupán” 1000 milliárd köbméter a kitermelhető lengyel palagáz. Azonban ez a mennyiség is 70 évig biztosítaná Lengyelország teljes gázellátását a jelenlegi fogyasztási szint mellett.
A tervek szerint a kitermelés 2014-2015 körül indulhatna meg. A hatóságok idáig 109 licenszet osztottak ki hazai és nemzetközi vállalatoknak, miközben a kormány prioritásai között szerepel az állami eregetikai cégek együttműködésének fokozása a palagáz kitermelése kapcsán.
A palagáz környezetvédelmi kérdéseket is felvetett és folyamatos vitát generált. Sok független kutatóintézet szerint jelentős levegő-és vízszennyezéssel jár az ún. „fracking”-módszer. Ennek lényege, hogy nagy nyomáson homokkal kevert vizet pumpálnak a palarétegbe, ami kiszorítja onnan a gázt. A vízhez egy százaléknyi vegyszert is kevernek. A kutatásokat Európa-szerte gyakorlatilag mindenhol felfüggesztették az aggodalmak miatt, a Lengyel Geológiai Hivatal jelentése szerint azonban nem környezetszennyező az eljárás, a kormány pedig kitart az terv mellett.
Csicsai Máté