Úton a NATO felé: a macedón hadsereg

Macedónia függetlenedése után, 1992-ben jött létre az önálló hadserege. Az ország régóta küzd az euroatlanti integrációért, de ez az évtizedek óta elhúzódó névvita miatt sikertelen. A macedón hadsereg legégetőbb célkitűzése az idei esztendőben a NATO tagság elérése, amiért erős diplomáciai lobbiba kezdett. A NATO felé vezető úton régóta halad az ország, hogy célba ér-e idén, kérdéses.

Nehézségekkel terhelt örökség

Miután Macedónia egy puskalövés nélkül sikeresen függetlenedett 1991-ben, egy évre rá megalakult a macedón hadsereg is. Azonban az országnak folyamatosan nehéz helyzettel kellett szembenéznie. Szomszédjai megkérdőjelezték az identitását, nyelvét, nemzetiségét. Görögország máig nem ismeri el az ország nevét, Bulgária a nyelvét, Szerbia pedig Tito kreációjának tartja a macedón nemzetiséget. Bár a kiválás a jugoszláv államból békés volt, az utána következő időszak még erősebben hozta felszínre a problémákat és nyilvánvalóvá tette az euroatlanti támogatás szükségességét az egész Balkán-konfliktus alatt.  Ráadásul Macedónia a békés kivonulásáért nagy árat fizetett: ott maradt bevethető hadsereg és fegyverek nélkül. A JNA csapatai magukkal vitték az összes nehézfegyvert, harci repülőgépet és csak a határőr és területvédelmi csapatok kézi lőfegyverei maradtak meg. Macedónia ott állt bevethető haderő nélkül egy súlyos etnikai konfliktus kellős közepén, amiből mindenáron ki akart maradni, de nem volt megfelelő eszköze egy esetleges támadás visszaverésére. Mindezt jól tudta Jugoszlávia is, mikor kivonult; nem akart újabb frontot nyitni délen, de arra számított, hogy a védtelen ország majd hozzáfordul katonai segítségért és így valamilyen módon újra csatlakozik a föderációhoz. Ám Macedónia nem ezt az utat választotta.

Így érthető módon az ország külpolitikájában a legfontosabb cél azóta is az euroatlanti integráció és a jószomszédi viszonyok kialakítása és fenntartása. Macedónia 1998 óta NATO-tagjelölt, de a tagságot Görögország a 2008-as NATO-csúcson a fennálló névvita miatt megakadályozta. 

A viszonyok stabilizálódtak, de a görögökkel fennálló nézeteltérés az ország fő külpolitikai törekvéseire is rányomja a bélyegét. Ezért is volt fontos az országnak az Adriai Charta aláírása, melyet Macedónia Horvátországgal és Albániával kötött az együttműködés kialakítása és a térség stabilitásának megteremtése érdekében.

Azonban az országnak nemcsak a határokon túl élő nemzetekkel kell megküzdenie. Macedóniának komoly problémát okoz a határain belül élő albán kisebbség is. A fennálló helyzet 2001-ben fegyveres konfliktushoz vezetett, melyet az Ohridi egyezmény zárta le, és amely a multietnikus társadalom megteremtését tűzte ki fő céljául.

Ennek megfelelően a hadseregben a macedón nemzetiségűek mellett nagy arányban vannak albánok is, sőt maga a védelmi miniszter, Fatmir Besimi is albán nemzetiségű.

Az ország sikeresen felismerte azt is, hogy a NATO tagság eléréséért át kell szerveznie a hadseregét és egy modern, kis létszámú haderőt kell létrehoznia.

Nemzetközi kapcsolatok és haderő reform–rendeződő viszonyok

Macedónia a nemzetközi kapcsolatok terén az EU és NATO integráció útján halad. A NATO-val való szorosabb együttműködés az 1995-ös PfP programhoz csatlakozással kezdődött, majd 1997-ben belépett az ország az Euro-atlanti Partnerség Tanácsába is. Végül 1999-ben tagjelöltté vált. Ezenkívül az ún. Délkelet-európai Dandárban (SEEBRIG) is tevékeny részt vállal az ország, melynek célja a békeműveletek közös végrehajtása és emellett a NATO-integrációs törekvéseket is szolgálja. 

A nemzetközi szervezetekkel való együttműködés fontos az ország életében, így érdeke a különböző NATO missziókban való részvétel is. Európa és a világ békéjének fenntartása érdekében az ország tevékeny szerepet vállalt az iraki, afganisztáni és bosznia-hercegovinai missziókban is, mely a szoros amerikai együttműködést is jól mutatja.

Macedónia az „Iraqi Freedom” műveletben a Macedón Hadsereg Különleges Műveleti Ezredéből állomásoztatott 35 főt a térségben, valamint az USA Központi Parancsnokságához és Bagdadba is vezényelt tiszteket. Az egész misszió alatt összesen 490 fő teljesített szolgálatot Irakban.

Afganisztánban az ISAF művelet keretében békefenntartókat, 127 fős gépesített lövész századot vezényeltek Kabulba illetve az Adriai Charta közös kötelékében egészségügyi szolgálatot is látnak el a térségben macedónok.

Az EU Althea művelet keretében 2006 júliusában MI-17 típusú szállítóhelikoptereket vezényeltek Bosznia-Hercegovinába, de az egységeket 2008-ban az egyik helikopter tragikus balesete miatt visszavonták. Illetve egy macedón egészségügyi raj is szolgál a térségben.

Valamint az ENSZ UNIFIL missziója keretében is tevékenykednek macedón békefenntartók Libanonban.

A 2003 májusában elfogadott Nemzetbiztonsági és Védelmi Koncepció a nemzetközi szervezetekkel való együttműködés mellett kiemeli a térség törékeny stabilitását is. Hangsúlyozza, hogy a biztonsági helyzet javulásának ellenére továbbra is fenyegetettségekkel kell számolni, így például a politikai szélsőségek, a vallási és etnikai türelmetlenség. Illetve az instabilitás fontos forrásaként jelöli meg az illegális fegyverkereskedelmet is. Ezek a megállapítások a mai napig érvényesek nemcsak Macedóniára, hanem az egész térségre.  Ezért nemcsak a NATO-tagság elérése miatt volt fontos egy ütőképes, modern haderő létrehozása. Ennek megfelelően 2005-ben kidolgozták a hadsereg reformját, az ún. Dinamikus Átalakítási Tervet, 2007-re eltörölték a hadkötelezettséget és felállították a kis létszámú, ám professzionális macedón haderőt. A cél egy kisméretű, kb. 12.000 fős hadsereg létrehozása volt, amely nehézfegyverzettől megszabadított, mozgékony és viszonylag nagy létszámú (kb. 1000 fős) különleges alakulattal rendelkezik. A hadsereg fő egységei a szárazföldi, légi, különleges, kiképző és logisztikai egységek és a határrendészet.

Az ország rendezni próbálja Görögországgal is a viszonyát, ám ezt eddig nem koronázta túl sok siker. Az év elején New Yorkban találkoztak az érintett felek, Matthew Nimetz ENSZ mediátorral, aztán februárban a térségbe is ellátogatott és először Macedónia vezető politikusaival találkozott, majd Görögországban is tárgyalt. Ám az átütő eredmény itt is elmaradt és így kérdéses a májusi chicagói NATO csúcs kimenetele.  A görög-macedón viszonyokat ellensúlyozza a Törökországgal folytatott partneri viszony. Az ország az elsők között ismerte el Macedónia függetlenségét és kinyilvánította, hogy egy esetlegesen Macedóniára is kiterjedő háború esetén fegyveresen is támogatná az országot. Ráadásul Törökország haditechnikai segítséget is nyújt az országnak hadereje fejlesztéséhez és katonai akadémiáján is lehetőséget biztosít a macedón tisztek továbbképzéséhez. Emellett fontos gazdasági és kereskedelmi partner is. 

Macedónia a múlt hónapban Koszovóval is tárgyalásokat folytatott, melynek során megállapodtak a további regionális együttműködésben és a jószomszédi viszonyok fenntartásában, valamint a védelem és biztonság terén a szoros együttműködésben.  A találkozó során aláírták a Bilaterális Együttműködési Tervet 2012-re, melyben megállapodtak a macedón katonai létesítmények használatáról és arról, hogy lehetőséget biztosítanak a koszovói kadétoknak a szkopjei katonai akadémián tanulni.

A közeljövőben a védelmi miniszter szerb kollégájával is tárgyalni fog, melynek célja, a kétoldali, kölcsönös katonai együttműködés kiépítése. A napokban pedig az albán nagykövet is hangsúlyozta a két ország kiváló viszonyát és katonai, védelmi együttműködésének fontosságát.

A rendeződő viszonyok ellenére napvilágot láttak olyan gondolatok is, melyek azt taglalják milyen egyéb lehetőségei lennének az országnak, ha a NATO és EU csatlakozási törekvések kudarcba fulladnának. Ám az egyértelműen kijelenthető, hogy az euroatlanti integráció nélkül hosszútávon a térség stabilitása is veszélybe kerülhet. „Nincs más alternatíva, mint az euroatlanti integrációs folyamat, a regionális együttműködés és a jószomszédi viszonyok előmozdítása”–mondta el a védelmi miniszter a napokban tartott kerekasztal-beszélgetésen.

A hadsereg húsz éves évfordulója

A hadsereg idén ünnepli fennállásának húszadik évfordulóját és ez alkalomból számos ünnepségre készülnek országszerte. A védelmi miniszter, Fatmir Besemi az évfordulóval kapcsolatban kiemelte, hogy ez egy remek lehetőség arra, hogy megmutassák a hadsereg fejlődését, egészen a jövőben megvalósítandó további változásokig. A nyilatkozatok hangsúlyozták azt is, hogy a macedón hadsereg immár egy multietnikus, modern sereg, amely megfelelve a kihívásoknak, továbbra is ezt az utat járva, elérheti az euro-atlanti integrációt.

Az évforduló alkalmából kiadott füzetben mind a védelmi miniszter, mind Garancho Koteski, vezérkari főnők kiemelte a macedón hadsereg által bejárt utat és a reformokat, amelyek lehetővé tettek egy professzionális hadsereg létrehozását és ezáltal a nemzetközi missziókban való tevékeny részvételt.  A jövőbeli legfontosabb célnak pedig a NATO tagság elérését tekintik. Az ünnepségeknek és magának a macedón a hadseregnek pedig egy jól csengő mottót is megalkottak: „Együtt becsülettel és méltósággal.” A jubileumi programok egész évben tartanak, többek között konferenciákat, adománygyűjtést, koncertet, iskolai előadásokat, nyílt napokat, kiállításokat tartanak. A rendezvénysorozat fő eseménye pedig az augusztus 18-ai ünnepség lesz.

Az, hogy a névvitában sikerül-e dűlőre jutni és a NATO teljes jogú tagjává válnia az országnak, a következő időszak fontos kérdése. Mindenesetre Macedónia a diplomáciai lobbit már beindította, többek között azzal is, hogy Besimi a stratégiai partner USA-val folytatott tárgyalásokat január végén. Ezek során ellátogatott a Fehér Házba, találkozott Hillary Clinton külügyminiszter asszonnyal is és látogatást tett a Pentagonban. A találkozó alatt Besimi fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy az USA továbbra is számíthat a különböző missziókban stratégiai partnerére, Macedóniára. Joseph McMillan, a Nemzetközi Biztonság védelmi miniszter helyettese, válaszul elmondta, hogy az USA meg van elégedve Macedónia missziós tevékenységével, a hadsereg fejlesztését szolgáló reformokkal és támogatja az országot a teljes jogú NATO tagság elnyerésében. 

Dömös Mariann

Friss hírek