A Putyin győzelmét hozó vasárnapi orosz elnökválasztásokról a legtöbb lengyel napilapban papírforma győzelemről számolt be, ugyanakkor néhány írásra érdemes odafigyelni: a lengyel-orosz kapcsolatok sosem voltak felhőtlenek, így a napi sajtóban is kíméletlenül kiosztják a mindenkori orosz belpolitikát. Így volt ez a sokak által csalással vádolt Putyin esetében is a vasárnapi választások után.
A lengyel médiában igen gyakran jelennek meg különböző szemléletű írások az orosz választásokkal kapcsolatban, ugyanakkor pont a hétvégén valamelyest kevesebb cikk volt olvasható, hiszen minden jelentősebb lengyel sajtóorgánum a szombat este történt vonatbalesettel foglakozott, így ezúttal az orosz politikai történések valamelyest háttérbe szorultak.
Adam Michnik, a Gazeta Wyborcza főszerkesztője (akit egyébként az orosz sajtó is gyakran használ forrásként, ha a két ország kapcsolatáról van szó) rövid publikációban véleményezi a vasárnapi oroszországi eseményeket.
„Oroszország nem totalitárius állam, és Putyin nem is az új Sztálin. Meg lehet erről győződni, ha az ember elolvassa az orosz ellenzéki lapokat, vagy ellátogat egy moszkvai könyvesboltba”. Michnik Puskint is idézi – akit előszeretettel használnak példaképüknek az orosz ellenzékiek tüntetéseik során, majd megjegyzi: tízezrek tüntetnek a jelenlegi kormány ellen az „Oroszország Putyin nélkül” jelszó alatt, akik a demokráciáért küzdenek.
A radikálisabb Rzeczpospolita Polska cikke – amely előszeretettel kritizálja élesen a mindenkori orosz kormányzatot – jóval keményebben fogalmaz: megemlíti a sorozatos csalásokat, az ellenzék gyengeségét, illetve a kormány befolyását a média felett. A cikk írója azonban elismeri, hogy Putyin még mindig hatalmas társadalmi támogatottságnak örvendhet, még akkor is, ha ez a támogatottság már egyáltalán nem olyan lelkes mint néhány éve. Ez annak tudható be, hogy a választók rettegnek a Putyin előtti ínséges időktől, amikor sokan éhezték, vagy éppen hónapokig nem kaptak nyugdíjat – írja a lengyel napilap.
A cikk állítja: minden a következő tüntetésektől függ, ha kevesen mennek el, akár az egész ellenzékiség évekre befulladhat, viszont ha még egyszer meg tudják mutatni, hogy rengetegen vannak és már korántsem egységes az ország, akkor új éra kezdődhet az orosz politikai életben.
A lengyel rádióban interjút adtak le Adam D.Rotfeld professzorral (egykori lengyel külügyminiszter), aki szerint Putyin akkor is hasonló eredményt ért volna el a választásokon, ha nem történnek csalások. „Meg kellett nyernie a választásokat, hiszen nem is volt ellenfele” – nyilatkozta Rotfeld.
A professzor megemlítette a Putyin és Medvegyev között létrejött egyezséget, amelyben tulajdonképpen felosztották egymásn között az államfői és a kormányfői széket. Rotfeld szerint ugyanakkor furcsa, hogy ezt nyilvánosságra is hozták: „az hiszem ekkor rengeteg oroszt sértettek meg, ezért lehetnek a nagy tüntetések is. Az emberek úgy érezték, átverték őket, Putyinék átléptek egy határt”.
Ackermann Sándor