A magyarok mellé állt az Európai Parlament elnöke

Az Európai Parlament elnöke szerint kérdéses, hogy a kohéziós források befagyasztása jó megoldás-e a magyar költségvetési helyzet javítására. Martin Schulz az Európai Tanács ülése közben tartott sajtótájékoztatón beszélt erről újságírói kérdésre.

Kérdésesnek nevezte az Európai Parlament elnöke a kohéziós források befagyasztásának eredményességét. Martin Schulz, az uniós állam- és kormányfők brüsszeli ülése közben tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, mindez nem az EP, hanem a saját véleménye, de szerinte akár ellentétes hatást is kiválthat egy tagország ilyetén megbüntetése.

Az Európai Bizottság február 22-én javasolta a Tanácsnak, hogy 2013. január 1. után ne engedélyezze 495 millió eurónyi magyar kohéziós forrás lekötését. A javaslatról március 16-i ülésükön döntenek a pénzügyminiszterek. A javaslat azután érkezett, hogy a Bizottság januári javaslatára a Tanács január 14-én megállapította, hogy Magyarország nem teljesítette az uniós tagállamok pénzügyminisztereinek 2009 júliusi ajánlásait a költségvetési hiány lefaragására, és bár 2011-ben és a tervek szerint 2012-ben is a kívánt 3 százalék alatt maradhat a költségvetés hiánya, de a bizottság előrejelzései szerint 2013-ban ismét 3 százalék fölé kúszhat a deficit.

A kormány időközben újabb kiadáscsökkentő lépéseket jelentett be, számításaik szerint ezzel a GDP 0,4 százalékának megfelelő megtakarítást sikerülhet elérni, és így a 3 százalékos szint alatt teljesülhet a jövő évi hiány is. Olli Rehn gazdasági és pénzügyi EU-biztos ezzel kapcsolatban a BruxInfo kérdésére azt mondta, a miniszterelnök levélben értesítette őt az ezzel kapcsolatos tervekről, de mint mondta, „ezek nem tartalmaztak olyasmit, ami azonnal változtatott volna az összképen”.

Az Európai Parlament elnöke szerint, ha egy tagország olyan nehéz gazdasági helyzetben van, mint Magyarország, „felvetődik a kérdés, hogy a kohéziós pénzek felfüggesztése valóban a legjobb módszer-e arra, hogy bátorítsunk egy kormányt a költségvetési helyzete javítására”. Hozzátette, mindez kontraproduktív lehet, hiszen ezzel éppen hogy továbbromlik a büdzsé állapota.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek