Csigalassú modernizáció a bolgár hadseregben

Megszorítások és lassú modernizáció – röviden ezzel lehetne jellemezni a bolgár hadsereg és a Honvédelmi Minisztérium 2012-es évét. A minisztériumi stratégia értelmében már idéntől csökkenni fog a hadsereg létszáma. Leghamarabb 2014-ben vonhatják ki a bolgár katonákat Afganisztánból.

Anju Angelov bolgár honvédelmi miniszter már 2011 végén bejelentette, hogy megszorításokra és létszámcsökkentésre kell számítani a hadseregen belül. A Védelmi Minisztérium 2014-es terve alapján a jelenlegi 44 ezer főről körülbelül 37 ezerre kell lecsökkenteni a hadsereg összlétszámát. A tervek szerint a ténylegesen bevethető állomány nem lehet majd alacsonyabb 27 ezer főnél. Nem burkolt célja a bolgár kormánynak, hogy modernebb, gyorsmozgású, költséghatékony hadsereget hozzon létre. A védelmi és fegyveres erőkről rendelkező Fehér Könyv szerint a szárazföldi erők 14300, a légierők 6750, a tengerészet 3500, az egységes parancsnokság pedig 2430 főből fog állni.

Az ország gazdasági helyzete is megköveteli, hogy 2014-ig lényegesen lecsökkentsék a katonák és a hadsereget kiszolgáló személyzet létszámát. A Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) kormány közel 10 millió levával (1 leva ~ 148 forint) kurtította meg a Honvédelmi Minisztérium éves büdzséjét. Angelov pozitívan állt hozzá a költségszigorításhoz, szerinte szemmel láthatóan nem lesz probléma a működésben. Az elbocsátások leginkább a hadsereg felsővezetői karát fogják érinteni, a miniszter szerint a hadsereg az egyetlen olyan terület, ahol két és fél éve nem történt prémium kifizetés. A tábornokok száma májustól a jelenlegi 45-ről 37-re fog csökkenni. A ország védelmét ezentúl a tisztikar egyetlen négycsillagos tábornoka fogja irányítani. Várhatóan idén nyáron vagy ősszel változni fog a hadseregben dolgozók biztosítási rendszere, a törvénytervezet szerint a katonák ezentúl maguk fogják fizetni biztosításaikat. Az adózási változások nem fognak többletterhet róni a dolgozókra, ugyanis az állam fizetésemeléssel kívánja kompenzálni a keletkező bérkiesést, nyilatkozta Angelov a Bolgár Nemzeti Rádiónak (BNR). 

Februári szófiai látogatása során Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tárgyalt az Afganisztánban szolgáló bolgár kontingens jövőjéről Bojko Boriszov miniszterelnökkel. A Honvédelmi Minisztérium már tavaly decemberben tervezetet készített arról, hogy a bolgár erők kitöltik 2014-ig tartó mandátumukat a közép- ázsiai országban. Januárban utazott el a 22. bolgár kontingens, amely 200 főből áll (ebből 170 bevethető katona). A 68-as brigád „Különleges erők” katonái hat hónapra érkeztek Kabulba, hogy felügyeljék a főváros repülőterét. A résztvevők katonák többsége minimum egy missziót már eltöltött Afganisztánban, a katonák felszerelésében a megszokottnak tekinthető AK-47 gépkarabély mellett most helyet kapott a legújabb MSG típusú mesterlövész puska is.

Hivatalos információ ugyan nem derült ki, de sajtóértesülések szerint Hillary Clinton és Angela Merkel használt vadászrepülőgépeket kívánt eladni Bojko Boriszovnak az év során. A Financial Times szerint a német kancellár használt német Eurofighter-típusú gépeket kívánt rásózni a miniszterelnökre, Boriszov maga részéről kifejtette január elején, hogy amíg gazdasági válság van Bulgária nem fog új repülőgépeket vásárolni. „Kiváló állapotban lévő és jól felszerelt MiG-29-es és Szu-25-ös repülőgépeink vannak” – nyilatkozta a Fókusz hírközpontnak. Angelov védelmi miniszter 2011-ben nyolc Eurofighter repülőgépre kért ajánlatott az EADS konzorciumtól. Az összeurópai konzorcium 80 millió euróért kívánta adni darabját, de ez az ár túl magasnak bizonyult Szófiának. A „Balgarska armija” újságnak adott interjújában Angelov leszögezte, hogy a Honvédelmi Minisztérium 2013-ig biztosan nem fog új vadászrepülőket vásárolni.  A kormánynak legkésőbb 2015-ig el kell döntenie, hogy milyen repülőgépeket kíván vásárolni, ugyanis ekkor jár le a MiG-29-esek repülési engedélye.

Clinton szintén csábító ajánlatott tett a bolgár kormánynak. A volt First Lady használt F-16 Block 25 típusú vadászrepülőgépeket adna ingyen a balkáni államnak, de Szófiának használati díjat kellene fizetnie utánuk.

Bulgáriának a 2012-es év súlyos természeti katasztrófákat hozott és a bolgár hadsereg kiemelt szerepet kapott az ország déli részében zajló mentési akciókban. A megáradt folyók csapdájában rekedt lakosok mentésére Cougar helikoptereket vezényelt ki a Védelmi Minisztérium, ugyanakkor az utóbbi időkben komoly nézeteltérések vannak, hogy milyen helikoptereket kellene a jövőben használni a bolgár hadseregben. A helikopterek ügyében két csoportra oszlanak a szakértők, az „orosz lobbi” szerint az Mi-17-esek sokkal ellenállóbbak a téli fagyoknak, mint a 2005-ben megvásárolt 12 Cougar és 3 Panther.  A nyugati helikopterek beszerzési és karbantartási költsége sokkal magasabb, mint az orosz járműveké, de Angelov szerint hosszabb távon kifizetődnek, ugyanis -30 és + 50 fok között is hibátlanul funkcionálnak.

A hadsereg modernizálása nem szerepel a bolgár kormány legfontosabb kiadási tételei között, erre Bojko Boriszov többször is utalt 2011-ben. A kormányfő szerint csak 2014-15-re lesz esedékes a NATO kompetenciák teljesítéséhez szükséges felszerelés modernizálása, addig túlságosan nagy változások nem fognak bekövetkezni a bolgár hadseregben.

Milanov Viktor

Friss hírek